Svatomartinské víno se blíží, vychutnejte si ho letos trochu jinak

Tak jako každý rok, i letos si budete moci na svatého Martina, 11. listopadu přiťuknout sklenkou výtečného Svatomartinského vína. I přestože si jej letos nebudete moci vychutnat na Svatomartinských slavnostech anebo v restauraci, nevěšte hlavu. Máme pro vás pár tipů, kdy a jak si toto mladé víno vychutnat!

Svatomartinské víno je víno mladé, které je označeno logem svatého Martina na etiketě. Prochází pečlivým hodnocením odborné komise. Až po schválení získá právo nazývat se Svatomartinským a vy si jej můžete zakoupit. Pod značkou Svatomartinské víno najdete pouze tyto odrůdy: bílé víno (Muller Thurgau, Veltlínské červené ranné, Muškát moravský), růžové víno (Modrý Portugal, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké) a červené víno (Modrý Portugal a Svatovavřinecké). „Nezapomeňte, že abyste si mohli vychutnat přirozenou svěžest mladého vína, je potřeba jej spotřebovat nejpozději do jara, poté víno může ztratit svoji výjimečnou chuť a svěžest,“ doporučuje Ing. Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra.

Jaká budou letošní Svatomartinská vína?

„Velmi mne v letošním roce překvapila kvalita a charakter bílých a růžových Svatomartinských vín. Celkově v letošním roce můžeme očekávat spíše svěží a lehčí vína s nižším obsahem alkoholu. Vůně a chuť bude u mnohých vín s výrazně ovocitým aroma, připomínající u bílých vín tóny ananasu, broskve, limetky, kiwi a banánu, u růžových vín tóny třešní, višní a zralých jahod doplněné o smetanovo-jogurtové tóny a u červených vín tóny přezrálých višní, planých švestek a červeného rybízu,“ komentuje letošní ročník Svatomartinských vín hlavní sommeliér Národního vinařského centra Ing. Marek Babisz.

Něco málo k tradici

Tradice Svatomartinského vína sahá až na dvůr císaře Josefa II. Již tehdy bylo zvykem připíjet si na den svatého Martina poprvé novým vínem. V tento den totiž vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování se na další rok dojednávalo při skleničce prvního vína z podzimní sklizně a nad hutnými pokrmy z pečené husy a koláči.

Jak si Svatomartinské vychutnat letos? 

  • Uspořádejte online degustaci s přáteli anebo rodinnou. Každoročně se scházíte na Svatomartinských slavnostech anebo v restauraci u výtečné husy a vína? Nemusíte tolik truchlit, svolejte na 11.listopadu všechny přátele online a udělejte si degustaci aktuálního ročníku společně s dobrou večeří.
  • Vychutnejte si romantiku ve dvou. Vždy se říkalo, že všechno zlé je k něčemu dobré. K čemu ale tato všechno ostrá vládní opatření? Třeba k tomu, abyste si po dlouhé době se svojí drahou polovičkou společně vychutnali výtečné moravské nebo české víno, probrali, co máte na srdci, anebo si naplánovali, co podniknete či jak budete trávit nadcházející dny.
  • Další možností může být vychutnání si vína, při čtení knížky, sledování oblíbeného filmu či pořadu anebo jen tak při relaxování ve vaně. Co říkáte?

Více informací o moravských a českých vínech naleznete zde: www.vinazmoravyvinazcech.cz.

You may also like...