Světová výstava POP ART ve velké galerii Chodovské tvrze

Velká galerie Chodovské tvrze  uvádí ve dnech 29. 1. až 15.3. 2020  světovou výstavu POP ART, který se stal novodobým uměleckým směrem. Vznikal paralelně v USA a Velké Británii na přelomu 50. a 60. let 20. století. Projevy pop-artu byly zřetelné nejprve v oblasti časopisů a novin, především pak v oblasti reklamy. Charakteristickými prostředky pop-artu je užívání kombinovaných materiálů grafických, fotografických v kombinaci ostrých barev.

Andy Warhol, Roy Lichtenstein,  Jim Dine,  Robert Indiana, Jasper Johns, Allen Jones, Robert Rauschenberg, James Rosenquist, Uwe Lausen, Tom Wesselmann, Peter Phillips, All Jensen, Alan Davie, Larry Rivers, Mel Ramos

Vignety z konzerv, barvou retušované fotografie, komiksy, portréty z plakátů, to vše povyšuje pop-art na umění. Umění 60. let je všeobecně  spojováno s POP ARTEM, s uměleckým směrem, který se projevoval absurdním realismem. Divák je konfrontován se známými všedními předměty každodenního života, které se staly uměleckými objekty.  Dokonce extrémní triviality jako párek v rohlíku, láhev coca coly byly vyzdviženy v kamenných galeriích na piedestal. Fascinace všedními věcmi byla uznáním jak jejich významu, tak jejich užitečnosti a v neposlední řadě i skutečným obdivem jejich industriálního, dokonalého tvaru.

Dílo těchto výtvarníků je mnohostranné – těžko uchopitelné – od malíře – fotografa – básníka – teoretika se stali trvalým pojmem světového výtvarného umění 20. století. Na této výstavě uvidíte ty nejznámější představitele POP ARTU.

Většina umělců zůstala této myšlence věrná po celý  život. Zažili velké přijetí a pochopení  svých děl od široké veřejnosti, již za svého života se stali ikonami. Na této výstavě je nejvíce zastoupen svými serigrafiemi známých osobností, květin a polévkových  konzerv Andy Warhol.  Dále pak Roy Lichtenstein, James Rosenquist spolu s Robertem Rauschenbergem a jeho plakátem Berlin 1990.

Kurátorka výstavy: Mgr. Pavla Vaňková
Chodovská tvrz, Ledvinova 86/9, 149 00 Praha 4, otevřeno úterý – neděle 13.00 – 19.00 hod.

Foto z výstavy: Petr Brodecký

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...