Světově uznávaný violoncellista Jean-Guihen Queyras přijíždí do Prahy, zahraje Dvořáka

Amerika jako inspirace tří skladeb slovanských autorů bude leitmotivem koncertu rozhlasových symfoniků v pondělí 10. října. Violoncellový koncert h moll Antonína Dvořáka zahraje francouzský virtuos Jean-Guihen Queyras. Nový šéfdirigent Petr Popelka dále se SOČRem uvede symfonické preludium Skála od Bohuslava Martinů a Stravinského Symfonii o třech větách. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur. 

Bohuslav Martinů napsal Skálu pro Clevelandský orchestr a dirigenta George Szella; objednávka souvisela s oslavami 40. výročí vzniku tělesa. Námět našel ve zprávě guvernéra Williama Bradforda o vylodění evropských průkopníků na východním pobřeží v Nové Anglii kolem roku 1620. Původem maďarský umělec George Szell odešel do USA před nacisty, stejně jako Bohuslav Martinů, který se musel za oceánem pracně aklimatizovat. Renomé získával postupně, zejména díky sérii mistrovských symfonií a skladeb pro významné sólisty a soubory.

Také Igor Stravinskij se uchýlil do USA před nacistickou hrozbou. Prvním velkým dílem, které na americké půdě složil, byla neoklasická Symfonie o třech větách. Ačkoliv ruský skladatel většinou popíral mimohudební inspirace ve své tvorbě, v souvislosti se symfonií nepo­krytě mluvil o druhé světové válce a radosti nad postupem spojeneckých sil, která se promítla do charakteru třetí věty díla.

Během svého pobytu ve Spojených státech, byť o půlstoletí dříve, napsal Antonín Dvořák geni­ální Koncert pro violoncello a orchestr h moll. Koncipoval ho velkoryse, aniž by ovšem jakkoli potlačil intimitu hudby – posmutnělost pramenící z přesycení velkoměstským ruchem i ze stesku po dětech, přátelích a přírodě. Silnou inspirací při tvorbě bylo i úmrtí Josefiny Kounicové, Dvořákovy švagrové, jeho první a nenaplněné lásky.

K provedení díla, které se stalo jedním z pilířů cellové literatury a nejoblíbenějším instrumentálním koncertem vůbec, se na po­zvání SOČRu vrátí francouzský virtuos Jean-Guihen Queyras.


Program konceru:
 

Bohuslav Martinů (1890–1959): Skála, H 363
Igor Stravinskij (1882–1971): Symfonie o třech větách
Antonín Dvořák (1841–1904): Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104

Petr Popelka dirigent
JeanGuihen Queyras violoncello 

Rudolfinum, 10. října ve 19.30 hod. Přímý přenos koncertu na ČRo Vltava.
Záznam koncertu  ČRo D-dur  12. října  20.00.

Jean-Guihen Queyras, violoncello 

Zvídavost, rozmanitost, bezchybná technika, čistý, okouzlující tón a intenzivní soustředění na samotnou hudbu charakterizují umělecký projev fenomenálního violoncellisty kanadsko-francouzského původu. Jean-Guihen Queyras je plně a vášnivě oddaný hudbě. Dbá na souznění interpreta i posluchače s vnitřní motivací skladatele. Tomuto přístupu se naučil od Pierra Bouleze, s nímž navázal dlouholetou uměleckou spolupráci, a předává ho dále jako profesor na Hudební akademii ve Freiburgu a umělecký ředitel festivalu „Rencontres Musicales de Haute-Provence“ ve Forcalquier.

You may also like...