Trojskou botanickou zahradu rozzáří pestré barvy stovek dýní

S příchodem podzimu se do trojské botanické zahrady vrátí oblíbené plody podzimu – dýně. Tentokrát vás čeká návštěvníky mimořádný zážitek, jsou totiž zváni na „dýňovou svatbu“. Dýňový ženich a nevěsta je zavedou na místa v zahradě, kde se skutečně odehrávají svatební obřady. Od 16. října do 1. listopadu můžete obdivovat pokrmy připravené na svatební hostinu nebo dýňové lože pro novomanžele. Víkend 17. – 18. října bude patřit Dýňovým slavnostem a zábavě pro celou rodinu. Poslední říjnový den bude už tradičně patřit oslavám Halloweenu.  

V pořadí už po třinácté připravila Botanická zahrada hl. m. Prahy pro návštěvníky neopakovatelný zážitek v podobě výstavy dýní. Akce nazvaná Dýňový podzim přiblíží zájemcům nejen pestrou škálů plodů tykví, ale seznámí je také se známými i nezvyklými svatebními zvyky a tradicemi. Zároveň představí romantická místa, kde se v zahradě skutečně svatební obřady odehrávají.  „Oblíbená výstava je již tradičně vrcholem našeho podzimního programu. Návštěvníci se mohou opět těšit na zábavný víkend plný dýní, tentokrát zaměřený zejména na kulinární využití dýní,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Zahrada plná dýní

Podzim sice s sebou přináší ranní mlhy a pošmourné počasí, to ale neplatí pro trojskou botanickou zahradu. Venkovní expozice od 16. října do 1. listopadu budou zdobit různorodé plody dýní pestrých a zářivých barev, které vnesou pozitivní energii i do deštivých dní.  Nenechte si ujít tuto jedinečnou výstavu, která představí přehlídku široké škály odrůd i rodů. Zároveň vás potěší originální prezentace těchto plodů v podobě ženicha, nevěsty, svatebčanů nebo i svatebního lože. Dýňová aranžmá se mohou stát inspirací pro vaši vlastní podzimní výzdobu.

Dýňové slavnosti potěší vaše chuťové buňky

O víkendu 17. a 18. října přijďte do trojské botanické zahrady ochutnat širokou škálu dýňových pochoutek. Dýňová polévka plná vitamínů, osvěžující dýňové smoothie a další dobroty potěší mlsné jazýčky celé rodiny. Na děti čeká po oba dny zábavný program. Přijďte do botanické zahrady přivítat podzimní čas a ochutnat jeho plody. Program proběhne v Ornamentální zahradě.

Halloween plný zábavy pro děti i dospělé

V sobotu 31. října můžete po celý den přijít oslavit Halloween do botanické zahrady. Již tradičně nebude chybět strašidelná výzdoba, dýňové občerstvení a program pro děti. Celý den završí v 18 hodin tradiční průvod zahradou se světélky a halloweenskými lampiony.                             

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy září–listopad 2020                                      
Pravidelné nedělní komentované prohlídky expozice výroby vína

Pokud vás zajímá, jak vzniká víno v botanické zahradě, využijte možnosti komentované prohlídky expozice výroby vína v místním sklepě. Prohlídky se konají každou neděli vždy v 13.00, 15.00, 17.00 hodin, sraz zájemců je v daný čas u pokladny Kovárna. Do zázemí sklepa pod vinicí sv. Kláry se podíváte ve skupině max. 15 osob. Vstupenky zakoupíte přímo v pokladně. V ceně 300 Kč/osoba je vstup do venkovních expozic, hodinová prohlídka expozice výroby vína s průvodcem a degustace dvou vzorků. Pokud byste se chtěli v rámci prohlídky zahrady vypravit i do skleníku Fata Morgana, zaplatíte 350 Kč/osoba. Rezervace předem je nutná pouze pro skupiny nad 10 osob nebo v případě zájmu o prohlídku v anglickém jazyce. Vstupenky si můžete zakoupit také předem, mají platnost jeden rok od data nákupu.

Jehličnany

Venkovní expozice, Fata Morgana, prodlouženo do 27. 9.

Projděte se zahradou po stezce, která vám představí významné exempláře sbírky jehličnanů. Severní část zahrady včetně arboreta nabídne převážně severoamerické a asijské druhy, Ornamentální zahrada přiblíží sadovnické využití jehličnanů, specifické uplatnění těchto dřevin uvidíte v Japonské zahradě. S tropickými a subtropickými druhy se seznámíte ve skleníku
Fata Morgana a v expozici Svět sukulentů. Ve vybraných částech zahrady vás čekají ukázky šišek, jehlic, ale i kmenů a jejich řezů včetně názorných kreseb. To vše doplní velkoformátové fotografie. Děti výstavou provede Čtyřlístek, spolu s ním mohou vyřešit soutěžní kvíz a získat odměnu.

Bonsaje v srdci Evropy, 2.–11. 10. Japonská zahrada

V krásném prostředí Japonské zahrady se budou prezentovat vystavovatelé z Německa, Polska, Slovenska a České republiky. Letošní novinkou je možnost zakoupení vybraných exponátů po skončení výstavy. Akce proběhne pod záštitou japonského velvyslanectví, které v tomto roce slaví 100. výročí diplomatických vztahů s Českou republikou. Výstava včetně doprovodného programu je organizována v úzké spolupráci s Českou bonsajovou asociací a Česko-japonskou společností. Návštěvníkům přiblíží již tradičně nejen asijské umění tvarování stromů, ale i další kulturní tradice Japonska a Číny.

Dýňový podzim, 16. 10. – 1. 11., Ornamentální zahrada

Tématem letošního Dýňového podzimu je svatba. Dýňový ženich a nevěsta vás zavedou na místa v zahradě, kde se skutečně odehrávají svatební obřady. Obdivovat můžete pokrmy připravené na svatební hostinu nebo dýňové lože pro novomanžele.

Dýňové slavnosti, 17.–18. 10., Ornamentální zahrada

Tento víkend bude patřit dýňovým pochoutkám. Přijďte s rodinou ochutnat dýňovou polévku, smoothie a další dobroty a společně tak s námi přivítat podzimní čas. Pro děti zde bude připraven zábavný program.

Halloween, 31. 10., Stráň

Strašidelná výzdoba, dýňové občerstvení a program pro děti. To vše najdete u nás na svátek Všech svatých. Celý den završí v 18 hodin tradiční průvod zahradou se světélky a lampiony.

Svatomartinský přípitek, 11. 11., Vinice sv. Kláry

Sněhovou nadílku zaručit nemůžeme, ale zásobu mladých vín a možnost připít si už před polednem, to zařídit umíme. V 11 hodin otevřeme na terase vinotéky první vína ročníku 2020 a zjistíme, jak se vydařil. Vinice v podzimních barvách a bílý kůň dotvoří atmosféru.

Kořeny osobností

Už více než stovka osobností poctila v uplynulých jedenácti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody,
ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké. I v roce 2020 přibývají do projektu zajímavé a významné osobnosti, které své jméno spojí s rostlinnými poklady naší botanické zahrady: cestovatelská dvojice Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka, judista Lukáš Krpálek a další.

Putovní výstava Kořeny osobností:

2.9. – 30.9.2020 – Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
2.10. – 29.10.2020 – Kladno
2.11. – 29.11.2020 – Slaný

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram).

Novinky a další informace najdete také na www.botanicka.cz

You may also like...