V Praze dnes zahájil provoz první elektrobus Škoda E’CITY

Dnes se z autobusového terminálu Želivského vydal na první jízdu s cestujícími na lince č. 213 nový dvoupólový bateriový elektrobus Škoda E’CITY 36BB z dílny skupiny Škoda Transportation. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) jej v rámci ověřovacího provozu bude nasazovat na linky č. 154, 213 a o víkendu také na 124. Praha je tak první město, kde tento nový český elektrobus začal jezdit. Zbylých 13 vozidel si DPP převezme na začátku letošního února a následně je bude postupně nasazovat do pravidelného provozu.

Díky tomu DPP ročně ušetří cca 252 tisíc litrů nafty a vyprodukuje o zhruba 714 tun méně emisí CO2. Je to další příspěvek DPP k rozvoji veřejné dopravy šetrnější k životnímu prostředí a naplňování klimatického závazku a plánu hlavního města Prahy. 

Bateriový elektrobus Škoda E’CITY 36BB bude od dnešního dne jezdit v ověřovacím provozu na různých pořadích linek č. 154 Strašnická – Koleje Jižní Město a 213 Želivského – Nádraží Uhříněves, o víkendech také na lince č. 124 Želivského – Zelený pruh. Jízdní řády elektrobusu pro konkrétní den budou k dispozici na webu DPP na dpp.cz. Domovskou garáží nových elektrobusů budou Vršovice, kde DPP v loňském roce vybudoval a zprovoznil potřebnou nabíjecí technologii (14 nabíjecích míst, úprava napájecí technologie měnírny Michle). Nabíjecí infrastrukturu pro elektrobusy, tj. nosnou konstrukci, stožáry pro nabíjecí trolejové stopy a přípojky k trolejovému vedení z měnírny Strašnice vybudoval DPP také na konečných zastávkách Strašnická a Želivského. 

Jedná se o první dodávku elektrobusů realizovanou skupinou Škoda Transportation ve spolupráci se sesterskou společností Temsa, která dodala karosérii na základě dané specifikace. V Turecku proběhla výroba karosérie na základě dané specifikace. K tomu Škodovka přidala kompletní vlastní elektrovýzbroj včetně baterií a pantografu. Celá montáž i kompletní zkoušky pak probíhaly v plzeňské továrně, zkušební provoz pro homologaci vozidla v ulicích Plzně a nejbližšího okolí. Díky této spolupráci tak vznikl ideální dopravní prostředek pro městskou hromadnou dopravu.

„Zajistili jsme pro cestující nízkopodlažní autobusy na všech městských linkách v Praze a dnes si můžeme připsat další důležitý milník: do pražských ulic vyjel dvanáctimetrový elektrobus Škoda E’CITY. Narazíme na něj na linkách 154, 213 a o víkendech taky na lince 124. Celkem jich budeme mít DPP ve vozovém parku 14. Všechny je začneme postupně nasazovat od února. A tím rozhodně nekončíme. V následujících třech letech chceme nakoupit dalších 100 elektrobusů. Letos vyhlásíme veřejnou zakázku. Mým cílem je, aby DPP byl vlajkovou lodí mezi dopravními podniky v České republice a využíval moderní technologie 21. století. Praha se stane městem, ve kterém autobusové výkony v rámci MHD budou běžně zajišťovat tichá a bezemisní vozidla. Snižujeme v Praze hluk z dopravy, přispíváme k čistějšímu vzduchu, který dýcháme a celkově zlepšujeme životní prostředí. Chci, aby byla Praha přívětivým místem pro život, a autobusová flotila DPP tomu půjde naproti,“ řekl Adam Scheinherr, náměstek primátora Prahy pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

„Je to téměř na den přesně, co jsme před 12 lety nasadili do provozu naše první dva minielektrobusy. Bylo to na lince č. 292. Nebyly moc spolehlivé, po necelých 2 letech jsme je vyřadili z provozu. Od té doby technologie v oblasti elektromobility autobusů udělaly zásadní kvalitativní skok. Dnes zahajujeme provoz prvního vlastního elektrobusu standardní 12metrové délky a do měsíce také se zbylými 13 – základem naší budoucí flotily elektrobusů. Pevně věřím, že budou cestujícím bezvadně sloužit. Nezůstane ale jen u těchto 14 vozidel. V rámci postupné elektrifikace autobusových linek plánujeme v následujících třech letech nakoupit dalších až 100 elektrobusů a 70 bateriových trolejbusů, oboje standardní délky, veřejné zakázky na ně bychom chtěli vyhlásit ještě letos,“ uvedl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP a dodal: „S prvním elektrobusem Škoda E’CITY 36BB budeme následující měsíc zatím jezdit v ověřovacím provozu s cestujícími na třech různých linkách. Potřebujeme nasbírat maximum dat ze skutečného provozu v Praze i energetického managementu vozidla, abychom mohli připravit grafikony pro pravidelné rutinní nasazování všech 14 elektrobusů od poloviny letošního února. Nové elektrobusy nahradí 14 nejstarších dieselových autobusů, které vyřadíme z provozu. Po nasazení do plného rutinního provozu by měl být průměrný nájezd elektrobusů cca 60 000 kilometrů ročně.“

„Je to vždy speciální chvíle, když se můžete poprvé projet naprosto novým produktem, na jehož vývoji a výrobě pracovaly desítky našich lidí. Jsem navíc ráda, že je to právě Praha, kde se budou cestující vozit naším novým elektrobusem a ukážeme tak společně trend rozvoje a modernizace dopravy. Bezemisní vozidla jsou totiž klíčovou součástí moderní dopravy a pomáhají snižovat nejen uhlíkovou stopu, ale také provozní náklady dopravce. Výraznou měrou tak přispívají k čistějšímu ovzduší a harmoničtějšímu životnímu prostředí ve městě,“ řekla Tanya Altmann, Senior Viceprezident pro Bus Mobility Solutions skupiny Škoda Transportation.

„Náhrada nejstarších dieselových autobusů novými elektrobusy je důležitým krokem k lepšímu ovzduší v Praze i komfortu cestujících. Věřím, že se v provozu osvědčí a Praha bude dál pokračovat v budování dobíjecí infrastruktury a nákupu dalších vozidel s nižší ekologickou stopou,“ dodal Ondřej Rut, místostarosta městské části Praha 3.

„Nový elektrobus přinese nejen komfort a pohodlí cestujícím, ale i zdravější ovzduší nám všem. Osobně jednoznačně preferuji moderní a šetrnější alternativy k běžné motorové dopravě, která patří ve městech k největším znečišťovatelům ovzduší,“ uzavírá Renata Chmelová, starostka městské části Praha 10.

Foto: DPP Petr Hejna

You may also like...