Vinařskou perlu Château Purcari ocení milovníci jídla i nároční cestovatelé

Moldavský region má příznivé podmínky pro vinařství, specifické oblasti jsou obzvláště úrodné pro pěstování kvalitních hroznů. Vesnice Purcari a vinice kláštera Agon Zograf ležely v srdci tohoto zvláštního terroiru.

Francouzští osadníci, kteří si uvědomili podobnost půdy a podnebí s regionem Bordeaux, navázali partnerství s klášterem a začali pěstovat Purcariho speciální ročníky už v osmnáctém století.

O několik desetiletí později bylo potvrzeno, že vinice Purcari se nacházejí ve stejné zeměpisné šířce jako slavná francouzská vinařská oblast, a stejně jako Bordeaux je půda bohatá na rubidium (což dává oběma regionům vína jejich intenzivní fialovou barvu). Jak se v regionu vyvíjela červená vína, jejich vůně a chuť dokázaly dosáhnout srovnatelné úrovně.

Pro většinu je to jen dobré víno, ale pro mě je to píseň pro duši, je to umění, zděděné od starověku. Jsem přesvědčen, že výroba vína je mým povoláním a jsem spokojen s výsledky, kterých jsem dosáhl. Po dlouhou dobu jsem měl sen – vyrábět kvalitní vína a rozvíjet kulturu správné konzumace vína. A není touha splnit si sen hlavní smysl života? Proto jsem se rozhodl jít ve stopách legendárních vinařů Purcari a obnovit výrobu kvalitních vín na místě, kde se setkává velký potenciál a tradice“ říká majitel Vinaria Purcari Victor Bostan.

Na přelomu století v Château Purcari znovu zasadili 250 hektarů vinic a vinařství modernizovali nejnovější technologií. Jako nejprestižnější moldavský export vede Purcari v mezinárodním rozvoji země vstupem na více než 25 trhů, včetně USA, Kanady, Velké Británie, Norska, České republiky, Číny, Polska a pobaltských zemí.

V roce 2010 vinařství uvedlo na trh Alb de Purcari – nový ročník, který získal řadu mezinárodních ocenění a uznání.

Do roku 2012 se kolekce Purcari chlubila výrobkem Icewine (ledové víno) získaným ze zmrzlých hroznů Muscat Ottonel a Traminer. Za vynikající úspěchy ve vinařství a propagaci Moldavska v zahraničí se vinařství Purcari stalo vlastníkem ceny Grand Prix ve výrobě vína, kterou uděluje vláda Moldavské republiky.

V posledním desetiletí téměř dvousetleté existence Purcari se vinařství dostalo do nejvyšší fáze svého vývoje. S tím, jak vinice vysazené v roce 2003 dosáhly dospělosti, se kvalita hroznů výrazně zlepšila. Château je připraveno znovu soutěžit o prestiž vín po celém světě.

Pavel Fryml, šéfredaktor
Foto: Petr Brodecký
Zdroj: Purcari a archiv redakce

 

You may also like...