Vinné sklepy Kutná Hora

Rodinné vinařství bylo založeno v roce 2002. Společnými silami se zde pustili do obnovování zašlé slávy pěstování révy vinné na Kutnohorsku, jehož tradice sahá do 12. století.

Legenda o nálezu stříbra v Kutné Hoře hovoří o mnichu Dominikovi, který zakopl o stříbrný prut při práci ve vinici. Nejvýznamnější odrůdou této oblasti je Rulandské modré.

Vinařství hospodaří na více než 80 hektarech půdy, z nichž vinice tvoří 54 hektarů. Vinice se nacházejí na tratích U Všech svatých, Pod Barborou, Nad Kapličkou, U Borku a Na Příčce. Réva se zde pěstuje v optimálním množství tak, aby nebylo poškozováno životní prostředí. Zlepšuje se půda, a navrací se jí původní živost, kultivuje se krajina.

K podpoře keřů není používáno žádných chemických prostředků, ale výluhy z rostlin, které si vinařství samo vyrábí. Dodržují zde zásady permakultury, pracují v souladu s fázemi měsíce a používají pouze biodynamické preparáty jako jsou roháček, křemenáček a další.

Přirozenost je vidět i ve sklepě. Mošty kvasí spontánně bez umělých kvasinek a řízeného kvašení, pracují s jemnými kaly, které víno chrání i léčí a umožňují šetřit sírou. Vína zrají v nerezových nádobách nebo sudech nejvyšší kvality od francouzských bednářů.

Bílá vína jsou lahvována po šetrné filtraci pomocí křemelinového filtru, která zachovává zdraví prospěšné látky. Červená vína se lahvují po samovolné sedimentaci bez filtrace.

Foto: Petr Brodecký

You may also like...