Víno, které prohřeje, aneb Když v březnu ještě mrzne…

Březen – za kamna vlezem. Panská láska, ženská chuť a březnové počasí není stálé. Zima, kterou Tomáš nese, dlouho námi ještě třese. Svatý Josef naštípe dříví a Panna Maria zatopí. Březnové slunce má krátké ruce. Podobných pranostik bychom mohli najít ještě desítky. Březnové počasí je lehkou předzvěstí toho dubnového, pro nějž je typická naprostá proměnlivost. Pokud je venku ještě tuho, nezahřeje nás jenom rozpálený krb, ale také následující vína oceněná v prestižní soutěži Salon vín České republiky.

  • Tramín červený 2021, výběr z hroznů, suché, Štěpán Maňák

(podoblast Slovácká, Žádovice, trať Fěruňk, 14,5 %)

„Tramín je krásně aromatický. Navíc když natrefíte na verzi v suché podobě, dá se nejen dobře pít, ale také vhodně snoubit s jídlem. A protože se v březnu často zahříváme pikantními asijskými chody, vězte, že právě k nim se suchý tramín hodí naprosto dokonale. Dále je to ideální společník k aromatickým sýrům,“ popisuje národní sommelierka Klára Kollárová.

  • Zweigeltrebe, 2018, výběr z hroznů, suché, Vinařství Kněží hora s.r.o.

(podoblast Slovácká, Strážnice, trať Horní hory, 14 %)

„Konec zimy může překvapit zákeřným chladným počasím, a proto je potřeba myslet i na červené víno. Odrůda Zweigeltrebe dává vína, která jsou jasně čitelná a konzumenty oblíbená díky ovocnosti a měkčí tříslovině. Naše víno má navíc krásně čokoládový dozvuk, který zahřeje. Dozvuky zimy podtrhuje také sytě granátová barva,“ pokračuje národní sommelierka Klára Kollárová.

You may also like...