Vpusťte do bytu světlo: Jak z tmavého bytu udělat světlý

Světlo je jedním ze zásadních faktorů pro pozitivní náladu. Ovlivňuje ale také naši energii, kreativitu nebo schopnost soustředění. Podívejte se, jak jednoduše prosvětlíte svůj domov pomocí správných barev a osvětlení.

Světlý byt můžete vytvořit i bez zásahů do stavebních prvků. Stačí využít několik triků, jako je volba správných barev nebo osvětlení. Základem světlého bytu jsou ale také maličkosti v podobě kovových dekorací a umytých oken.

Nebojte se svítidel

Osvětlení je zejména v tmavém bytě jedním z nejdůležitějších prvků. Svítidla vybírejte podle místnosti, nebojte se využít více zdrojů a sáhnout třeba i po chytrém osvětlení. Nejtmavším prostorem bývá nejčastěji chodba, proto do ní umístěte svítidla, které je možné nasměrovat tak, aby byl osvětlen každý kout. Do koupelny si pak pořiďte svítidla se stupněm krytí alespoň IP44 a vyšším. Centrální světlo by mělo být dostatečně silné, nejlépe se studeným podtónem, podobně volte i světlo k zrcadlu. Do obýváku umístěte několik různých zdrojů – lustr, stojací lampu, osvětlení polic či malé stolní lampičky. Bodová svítidla jsou skvělá pro vytvoření intimní atmosféry.

Tip: Zvažte chytré osvětlení, které dokáže intenzitu světla přizpůsobit denní době. Výhodou je i možnost ovládat ho například přes telefon nebo nastavit automatické rozsvěcení svítidel.

Využijte zrcadla a odrazové plochy

Je známo, že zrcadla opticky zvětšují prostor. Jsou ale skvělá i k prosvětlení místností. Navíc je lze použít v každé místnosti. Na chodbu umístěte zrcadlovou skříň, v ložnici využijete stojací zrcadlo, v obýváku zase menší nástěnné, které poslouží i jako dekorace. Podobného efektu dosáhnete i pomocí odrazových ploch kovových bytových doplňků. Nebojte se proto sáhnout po kovovém konferenčním stolku, nástěnné dekoraci nebo nábytku.

Tip: Sjednejte si pojištění majetku, které vám kryje záda v případě škody způsobené například vytopením, požárem či krádeží.

Dívejte se po světlém nábytku

Do tmavého bytu vybírejte světlé barvy. I nábytek by proto měl být ve světlých tónech bílé, béžové či krémové. Jednoduchým trikem je výběr nábytku v barvě zdí. Myslete také na jeho vhodné umístění – velké kusy nedávejte k oknu, kde by zbytečně stínily. Stejně tak se vyhněte příliš velkému množství nábytku, zejména pak v malých bytech. Pokud toužíte po troše barev, sáhněte po dekoracích v podobě pestrých polštářků, dek, přehozů či povlečení, díky kterým svůj domov prozáříte sytějšími tóny.

Vymalujte byt světlými barvami

Ne nadarmo se říká, že barva zdí je pro dosažení světlého bytu stěžejní, proto zapomeňte na tmavé odstíny a sáhněte po bílé, krémové nebo i šedé. Barvám, jako je červená, oranžová, tmavě modrá či fialová a černá, se vyhněte obloukem. I koupelnu vymalujte raději neutrálními tóny bílé či krémové. Nejenže díky nim prostor prosvětlíte, ale také ho opticky zvětšíte, což je zejména v bytech, které mají menší koupelny, velmi žádoucí efekt.

Ilustrační foto: Unsplash

You may also like...