Vychází 186. kniha českého autora Jana Bauera Kdo zradil krále

Další, již pátá historická detektivka se soudcem Melicharem a jeho pomocníkem Božetěchem, se odehrává za vlády Jana Lucemburského.

Po návratu z tažení do Uher je zatčen jeden z předních velmožů království Jindřich z Lipé a je uvězněn na hradě Týřově. Král Jan Lucemburský ho obviňuje ze zrady a požaduje jeho smrt. Království hrozí vzpoura mocného rodu Ronovců a krvavá domácí válka. Zároveň je ze zrady obviněn i královský soudce Melichar z Roupova, je uvězněn na Křivoklátě, kde ho čeká mučení a možná i poprava. Jeho pomocník Božetěch usilovně hledá někoho, kdo by pomohl soudce osvobodit a zbavil ho nařčení ze zrady. Času je málo, a proto využije i nabídky, se kterou přijde obávaný lapka a vládce pražského podsvětí Šilhavý Otmar. Jenže tím uzavře smlouvu s ďáblem, na kterou soudce málem doplatí… Zachrání ho sama královna Eliška Přemyslovna, nebo snad nepředvídatelná náhoda? Neskončí nakonec soudce na popravišti?

Jan Bauer (*1945) je nejplodnější žijící český spisovatel a zároveň druhý nejpůjčovanější český autor ve veřejných knihovnách.

Píše literaturu faktu, detektivky a historické romány, přičemž se zaměřuje zejména na české dějiny. Za svou tvorbu už byl vyznamenán řadou literárních ocenění – například cenou Masarykovy akademie umění (1995), Zeyerovým hrnkem (2007 a 2015) nebo prestižní jihočeskou literární cenou Číše Petra Voka (2010). Kromě jiného je autorem velmi úspěšné série středověkých detektivek, jejichž hrdinou je královský soudce Melichar. V roce 2015 vyšla první kniha z této

řady Krvavé léto, dále pak Mrtvola v brnění (2016), Klášterem obchází ďábel (2017), O život princezny (2018) a Hrad mrtvých (2018). Je také autorem publikace Karel IV. – Císař a král, která vyšla k 700. výročí narození velkého českého panovníka, knih Sláva a pád přemyslovských králů (2017) a Války božích bojovníků – Populární historie husitské doby (2019).

Vydalo nakladatelství Brána.

Foto ze křtu knihy: Petr Brodecký

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...