Výlov Bezdreva doprovodily tradiční rybářské slavnosti

S obrovským zájmem veřejnosti se setkal letošní ročník tradičních Rybářských slavností, které ve čtvrtek 28. října, v den 103. výročí vzniku samostatného československého státu, uspořádalo u příležitosti výlovu rybníka Bezdrev město Hluboká nad Vltavou. A to i přes jejich omezený formát, jímž pořadatelé z Centra volného času (CVČ) Poškolák museli reagovat na aktuální protiepidemická opatření vyvolaná novou koronavirovou vlnou.

„Rybářské slavnosti, jejichž dlouholetým partnerem je Skupina ČEZ v rámci projektu Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín, jsme loni kvůli covidu zrušili. Do příprav letošního ročníku jsme šli s optimismem, ale moc nechybělo a museli jsme rušit i ten. Omezením jsme se ale nevyhnuli. Na hrázi Bezdreva je tak například méně stánků, abychom mohli zvětšit rozestupy mezi nimi a snížit tak koncentraci návštěvníků na jednotlivých místech, omezený je ale i celkový počet přítomných,“ uvedla předsedkyně CVČ Poškolák Valerie Chromá.

Maximální přítomnost 2000 návštěvníků, aktuální povolenou návštěvnost akcí konaných pod širým nebem, se pořadatelům podle ní povedlo zajistit především díky tomu, že na celodenní akci se lidé poměrně často střídali. Přijíždějící plynule nahrazovali odjíždějící, což bylo nejlépe patrné na připravených parkovištích. Hraniční počet návštěvníků se tak do jisté míry samoregulačně podařilo udržet v povolených limitech.

„Přesto si myslím, že návštěvníci slavností o nic nepřišli. Díky podpoře Jaderné elektrárny Temelín má doprovodný program vždy velmi kvalitní úroveň, takže i přes nynější omezení si zde určitě všichni něco svého našli,“ konstatovala Chromá.

Každý to už někdy viděl, alespoň na fotografiích či v televizi. Zpravidla už za svítání nasedají pod hrází u hlavní výpusti muži v gumových oblecích do lodí, aby roztáhli síť přes loviště. Nevod objímá v půlkruhu loviště a rybáři ho začínají stahovat. Takzvaní hajní jdou kádištěm, pěšáci bahnem. Na tvářích všech je znát, jakou sílu musejí vynaložit na stažení sítě. Po necelé hodině už „balík“ s rybami směřuje ke kádišti, kde je rybáři třídí. Stejnou podívanou nabídnou rybáři lidem i ve čtvrtek na Bezdrevu.

Na jeho hrázi ale nechybělo ani elektricky ozvučené jeviště, kde děti i dospělé bavila celý den kapela Patrola a aplaus sklízel muzikál Kocour Modroočko.  Ve stáncích bylo k dispozici občerstvení i drobné suvenýry. Kdo chtěl, mohl ochutnat rybí polévku, kapří guláš, kapří, štičí a candátí hranolky, nebo rybí speciality šéfkuchaře Vladimíra Tůmy. Rybářský den v Loveckém zámku Ohrada nabízel komentované prohlídky expozice Rybářství a vstup zdarma na prohlídku sezónní výstavy „Rybník, krajina a my v soukolí času“.

Rybník Bezdrev je s rozlohou téměř 425 hektarů třetím největším rybníkem nejen v Jihočeském kraji, ale tak v České republice. Jeho hráz je dlouhá 400 metrů a vysoká téměř osm metrů, hloubka na nejhlubším místě dosahuje až sedmi metrů. Rybník je napájen Soudným potokem, což je přítok Vltavy. Loví se jednou za dva roky, každý lichý rok. Jeho výlov, při němž uvízne v sítích rybářů přibližně 300 tun ryb, především kaprů, trvá celý týden. Vedle už zmíněného a převažujícího kapra vydá Bezdrev i řadu druhů takzvaných vedlejších ryb, štik, candátů, amurů, línů, sumců a dalších.

Příští rok by se měly hlubocké Rybářské slavnosti uskutečnit ve stejném čase blíže městu. Na hrázi Munického rybníka.

Centrum volného času Poškolák Hluboká nad Vltavou je neziskovou organizací, která nabízí velké množství zájmových kroužků a volnočasových aktivit pro velmi široké věkové spektrum zájemců. Od dětí z mateřských škol, základních škol, přes dospívající mládež až po dospělé. Součástí jeho činnosti jsou i jednorázové projekty zaměřené na děti a jejich dospělý doprovod (Letní slavnost, Příměstské tábory, Strašidelný zámek, Lampiónový průvod se stezkou odvahy, Andělské zvonění, Velikonoční stezka za obřími kraslicemi, Rybářské slavnosti atd.). Poškolák v současné době zajišťuje mimoškolní volnočasové aktivity pro děti z měst Hluboká nad Vltavou, Zliv a nedalekých obcí Olešník a Zahájí.

You may also like...