Výstavou Světy české animace byla zahájena letošní kulturní sezona v Pražské tržnici

I přes všechna omezení v loňském roce navštívilo kulturní akce v Pražské tržnici více než 150 000 návštěvníků, posluchačů a diváků a letošní program bude v Tržnici ještě nabitější.  Odehrají se tu desítky akcí a festivalů včetně Mercede-Benz Prague Fashion Week nebo koncertu Tomáše Kluse, reprízy Neviditelné tržnice uvede divadlo Pomezí. 

V hale 17 odstartovala tento týden unikátní výstava Světy české animace od tvůrců úspěšných filmových výstav, jako byl Tim Burton a jeho svět nebo Pixar 30 let animace, k vidění bude až do července. 

Po loňském úspěšném projektu bratří Formanů Imaginárium startuje letošní programová nabídka Pražské tržnice výstavou Světy české animace, která se usídlí v hale č.17 téměř na půl roku. Výstava představuje to nejlepší z české animace za období 1945 – 2020 a vedle velikánů historie české animované tvorby jako je Karel Zeman, Jan Švankmajer, Břetislav Pojar, Hermína Týrlová nebo jiří Trnka představí i díla současnějších tvůrců jako jsou Aurel Klimt, Noro Držiak, Michaela Pavlátová nebo Daria Kascheeva, držitelka studentského Oscara za film Dcera z roku 2020. 

Zahájení výstavy komentuje náměstek primátora Pavel Vyhnánek, který má rozvoj Tržnice ve své gesci: „Česká animace s letitou tradicí má celosvětový ohlas, který ožívá zejména v posledních letech. Jsme moc rádi, že jsme pro výstavu, která interaktivní a zábavnou formou představí její principy, techniky a technologie, našli vhodné prostory právě v Tržnici. Projekty tohoto typu a kvality nám pomáhají plnit náš cíl, tedy udělat z Tržnice živé místo, kde se setkávají různé věkové skupiny Pražanů, za to jsme pořadatelům vděční. A už se těším, až si výstavu přijdu užít se svými dětmi.”  

Kurátorem výstavy je scenárista, animátor, výtvarník a režisér Jan Bubeníček, který loni zazářil s celovečerním animovaným filmem Myši patří do nebe nominovaným na evropského Oskara. Součástí výstavy bude studovna s možností shlédnutí animáků v „jukeboxech”, kavárna včetně obchodu s oborovou literaturou a dětský koutek s hernou. V rámci doprovodného programu nabídne Hala 17 workshopy pro nejmenší, komentované prohlídky, pásma projekcí, přednášky i besedy s tvůrci. 

Máme radost, že vedle vloni uvolněné Haly 13, která slouží hlavně krátkodobým programům, můžeme po sjednocení vnitřních prostor v Hale 17 hostit prostorově a časově náročnější projekty, jako bylo loni Imaginárium bratří Formanů nebo nyní výstava Světy české animace. Na druhou půlku roku i tuto halu uvolníme pro krátkodobé akce, abychom vyšli vstříc i jiným typům programu a návštěvníků, ale za rok se v „sedmnáctce” opět vrátíme k dlouhodobějšímu výstavnímu programu,” říká programový ředitel Pražské tržnice Michal Tošovský

Bohatou nabídku kulturního programu pro letošní rok v Tržnici připravují také zavedené kulturní instituce, JATKA 78, Rock Opera nebo Trafo gallery, kde aktuálně vystavuje nová hvězda malířské scény, Laura Limbourg. Po úspěšných minulých ročnících proběhne v Tržnici i letos MercedesBenz Prague Fashion Week

Venkovní i vnitřní prostory areálu budou v průběhu roku hostit rozmanité akce a tematické festivaly. Z gastronomických akcí se v Tržnici na jaře uskuteční mj. Balkan food fest nebo festival asijské kuchyně Authentic Asia. Již třetí sezonu letos zahájí Food truck point, zóna se streetfoodem a pravidelnými večerními koncerty. V plánu jsou též festivaly zaměřené na malé řemeslné pivovary, další edice populárních MINT marketů nebo Dětský festival Mini, zaměřený na módu a design pro maminky a ty nejmenší.  

Nově uzpůsobená velkokapacitní Hala 13 bude v dubnu hostit koncert Tomáše Kluse z jeho letošní tour Cítím Prahu 2022. Z akcí zaměřených na aktuální společenská témata se ve „třináctce” uskuteční festival Respekt k porodu, tematizující přístup k těhotenství, porodu a rodičovství v Česku. V červnu se pak odehraje první ročník festivalu a veletrhu Click universe, který se zaměřuje na roli digitálních technologií v dnešním světě a cílí na mládež i jejich rodiče.  

Pevně doufám, že oproti uplynulým dvěma letům už nebudou pořadatelé akcí nuceni rušit program a Tržnice tak bude pravidelně o víkendech ožívat festivaly všech chutí a barev. Samozřejmě budeme pokračovat v tom, co fungovalo vloni – návštěvníci se mohou opět těšit na venkovní rozšíření prodeje okolo Haly 22 nebo středeční dětská divadla. Zásadním momentem pak bude výstava vítězných návrhů mezinárodní architektonické soutěže na řešení vstupů a venkovních prostor Tržnice, která bude na jaře k vidění přímo zde v areálu,” dodává Tošovský k letošním programovým plánům. 

Foto: Art Movement

You may also like...