Winternitzova vila pořádá výstavu fotografií na podporu nevyléčitelného onemocnění ALS

Winternitzova vila a spolek ALSA spojili své síly a pořádají výstavu fotografií nafocených pro spolek ALSA od fotografek Terezy z Davle a Alžběty Jungrové, kterou spojili s diskuzí primáře Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze MUDr. Michalem Milerem a Mgr. Evou Bezuchovou, ředitelkou spolku ALSA. Primář Michal Miler vysvětlil podstatu onemocnění amyotrofické laterální sklerózy – ALS a proč není stále známa žádná kausální léčba. Jediné, co prodlužuje pacientům s ALS život je odborná péče, kterou zajišťuje díky svému multidisciplinárnímu týmu a regionálním koordinátorkám spolek ALSA. Výstava na podporu spolku ALSA potrvá do 16. března 2022 ve Winternitzově vile, Na Cihlářce 10 v Praze (www.loosovavila.cz).

Na výstavě jsou vystaveny fotografie s osobnostmi, které spolek ALSA podporují. Jejich autorkami jsou Tereza z Davle a Alžběta Jungrová. Obě nafotily fotografie pro charitativní kalendáře spolku ALSA a kalendář Alžběty Jungrové pro rok 2022 je nafocen právě ve Winternitzově vile, kde se výstava také koná. Na fotografiích jsou známé osobnosti jako Linda Bartošová, Pavel Batěk, David Kraus, Táťjana Medvecká, Dana Morávková, Kateřina Pechová, Daniela Písařovicová, Jana Plodková, Martin Přecechtěl, Ondřej Ruml, David a Tomáš Svobodovi, Thom Artway, Daniela Peštová nebo Stanislav Majer.

Eva Bezuchova

Spolek ALSA se jako jediná organizace v Česku specializuje na pomoc pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou a péče o pacienty s ALS je jejím hlavním posláním. „Za šest let existence ALSy, kdy v Česku před tím nebyla žádná centralizovaná pomoc pro pacienty s ALS, jsme pro ně vybudovali půjčovnu specializovaných pomůcek, pořádáme rekondiční pobyty, výjezdy specialistů multidisciplinárního týmu a regionálních koordinátorek do jejich domovů a pořádáme další podpůrné aktivity. Naším cílem pro tento rok je získat statut Poskytovatele zdravotní péče, která by péči o pacienty s ALS značně zjednodušila. Proto hledáme partnery, kteří by nás v tomto snažení podpořili,“ doplňuje Eva Bezuchová, ředitelka spolku a logoped multidisciplinárního týmu spolku ALSA.

“ALSA vnáší velkou naději do života pacientů s onemocněním ALS a dělá svoji práci s velkým nasazením a profesionálně. Je nám proto ctí ji podpořit organizací výstavy u nás ve Winternitzově vile. Budeme rádi, když jim pomůžeme dosáhnout další mety, kterým je právě získání statutu Poskytovatele zdravotní péče,“ říká Kristina Cysařová, spolumajitelka Winternitzovy vily.

Spolek ALSA vítá jakoukoli podporu a budování aktivit vedoucí ke kvalitní péči o pacienty s ALS. Proces získání statutu Poskytovatele zdravotní péče může osobně vysvětlit ředitelka ALSY Eva Bezuchová – kontaktní email eva@zsalsa.cz nebo můžete přispět na transparentním účtu 264119697/0300 či dárcovskou DMS na číslo 87 777 ve tvaru „DMS ALS částka“.

Alžběta Jungrová, fotografka kalendáře ALSA v letech 2021 a 2022

Za základ své tvorby považuje žánry dokumentu a reportáže, neboť ji zajímají životy a osudy současníků. Za svými náměty cestovala do nejrůznějších koutů světa a často fotografovala v mezních situacích. Za reportáž o drogách na afghánsko-pákistánských hranicích obdržela čestné uznání Czech Press Photo, za sérii snímků o dětech pracujících v cihelně v pákistánském Péšáváru a za fotografie z barmského uprchlického tábora v Bangladéši obdržela cenu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

V současnosti pracuje na několika dokumentárních projektech a vytváří na zakázku reportážní a dokumentární fotografie, reklamy, fashion story, portréty a je jednou ze zakládajících členů skupiny 400ASA. 

Tereza z Davle, fotografka kalendáře ALSA v letech 2017 a 2020

Tereza z Davle dětství a mládí strávila v Davli u Prahy, odtud také vznikl její pseudonym. Fotografuje od osmnácti let, převážně na analog, využívá přirozeného osvětlení a snímky většinou sama zvětšuje. Specializuje se na černobílou glamour fotografii, převážně portrét a akt. Vystavuje od roku 1997, počátky její fotografické dráhy jsou spojeny s kultovním pražským barem a galerií Kamzík, žije a pracuje Praze a Českém Krumlově.

You may also like...