Z matematičky horolezkyní, z horolezkyně ředitelkou nemocnice

Když se řekne česká horolezkyně, většině lidí zajímajících se o tuto náročnou sportovní disciplínu, se vybaví jméno Dina Štěrbová. Československá horolezkyně a vysokoškolská učitelka matematiky za svůj život dokázala zdolat jako první žena na světě dvě osmitisícovky a překonala mnohá úskalí a překážky, které jí pod nohy nekladly jen respekt budící velehory, ale i tvrdý a nekompromisní režim tehdejšího Československa.

Dina Štěrbová se nikdy netajila velkou láskou k horám. Ačkoliv o sobě skromně tvrdí, že je pouze horolezec amatér, účastnila se mnoha expedicí a výstupů na různě vysoké vrcholy. Její metou ale vždy byla osmitisícovka. Sen se jí splnil v roce 1984, kdy úspěšně zdolala spolu s Češkou Věrou Komárkovou a dvěma šerpy vrchol Čo Oju, přezdívaný Tyrkysová hora. Aby expedici mohly vůbec zrealizovat a financovat, šila Dina Štěrbová vlastnoručně spacáky, které pak tajně prodávala do zahraničí.

Neutěšená zdravotní situace místních obyvatel vedla odvážnou ženu k myšlence založení zdravotnického zařízení, které by domorodcům alespoň trochu ulehčilo život. V roce 2006 proto založila spolu s Vítězslavem Dokoupilem v západní Himálaji horskou nemocnici Czech Hospital, díky níž se podařilo zachránit již spoustu lidských životů, zejména dětí.

Její legendární výstup na Tyrkysovou horu se dočkal také knižního zpracování. Poprvé kniha vyšla v roce 1988 a nyní, po více než 30 letech vychází v novém vydání obohaceném o informace, o nichž se v prvním vydání mluvit nesmělo, a také přináší zprávy o tom, co se událo od té doby nového s ohledem na výše zmíněné projekty. O necenzurované dobrodružné cestě odvážné ženy se tak může dozvědět i široká veřejnost.

Ani v současnosti Dina Štěrbová (79 let) nezahálí a nadále se aktivně věnuje charitativní činnosti v rámci podpory založené nemocnice a usilovně se snaží, aby projekt dále zdárně pokračoval.

Foto: archiv Dina Štěrbová

You may also like...