Začíná Wimbledon mezi výstavami vín – Valtické vinné trhy 2022

Ve dnech 6. – 7. května 2022 proběhne v hlavním městě vína ve Valticích již 55. ročník v novodobé historií oblíbených Valtických vinných trhů, které jsou považovány za Wimbledon mezi výstavami vín v České republice, a to nejen díky hojné mezinárodní účasti. Akci pořádá společnost Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích.

Novodobé Valtické vinné trhy jsou však s více než stošedesátiletou tradicí a historií vůbec nejstarší celostátní soutěží vín v ČR s mezinárodní účastí. Na ní každoročně navazuje začátkem května populární výstava vín, kde je možné ochutnat všechna vína ze soutěže, včetně šampionů. Koná se v nově zrekonstruované jízdárně Zámku Valtice a jeho přilehlých prostorách, které dodávají akci jedinečnou atmosféru. Na tuto vinařskou slavnost pravidelně přijíždí téměř 6 000 návštěvníků, kteří ochutnávají nejkvalitnější vína z celé České republiky, ale také zahraničí.

„Je to neuvěřitelné, ale od první této vinařské akce ve Valticích až do letošního roku uběhlo neuvěřitelných 164 let. O to víc jsme rádi, že po náročných dvou letech, můžeme trhy letos uspořádat tak, jak jsme zvyklí a jak to všichni mají rádi. Uchovávání této staleté tradice, kterou oceňují nejen vinaři na soutěži, ale i veřejnost svou hojnou účastí na výstavě, je naším hlavním cílem a věřím, že se takto budeme scházet ještě další řádku let,“ sdělil jeden z organizátorů Valtických vinných trhů David Šťastný a dodal: „nejenom milovníci vína ale všichni, kdo si chtějí s námi a s nejlepšími víny užít v reprezentativních prostorách valtického zámku tuto krásnou akci s neopakovatelnou atmosférou, jsou tedy srdečně zváni 6. a 7. května k nám do Valtic.“ 

Trhy začínají v pátek dopoledne slavnostním zahájením, na nějž je možné si zakoupit zvláštní vstupenku a během kterého se vyhlašují a předávají medaile, diplomy a poháry oceněným vinařům za výsledky jejich mistrovské práce. Odpoledne již španělská jízdárna otevírá své dveře široké veřejnosti a milovníci vín si tak mohou vychutnat přes 800 výstavních vzorků od cca 150 vinařů z České republiky, Slovenska, Rakouska, ale i ze zámořských vinařských zemí a vinařů z jižní polokoule, které hodnotili profesionální degustátoři. Rovněž se koná napínavá dražba dvou vín, v minulosti oceněných titulem šampiona, jejíž výdělek je věnován na charitativní účely. V loňském roce se výtěžek z dražby věnoval tornádem poškozeným obcím. V letošním roce bude věnován Dětskému kardiocentru v Motele v rámci Národního dne vína a zdraví a projektu „vinaři jsou srdcaři“. Sobotní program je pak kompletně pro návštěvníky z řad veřejnosti a mimo jiné probíhá také každoroční pokus o překonání rekordu v řetězovém přiťuknutí medailovým vínem.

Po celou dobu akce bude zajištěno občerstvení a doprovodný kulturní program. Vstupné činí 100 Kč (50 Kč sklenička) a bude v prodeji pouze přímo na místě v den akce. Dále si můžete zakoupit katalog (50 Kč) a kupónky pro konzumaci vína. Ceny jednotlivých vín se liší dle ocenění. Veškeré platby na akci jsou možné pouze v hotovosti, v českých korunách.

Do letošního ročníku této prestižní tuzemské vinařské soutěže se přihlásilo 730 vín z různých vinařských zemí světa, především z České republiky, Slovenska a Rakouska, ale také např. Itálie, Francie, Německa, Španělska, USA, Argentiny, Chile nebo Nového Zélandu. Šampionem bílých vín vybrala komise Veltlínské zelené 2019, výběr z hroznů z vinařství Mikrosvín Mikulov a jako šampiona červených pak zvolila Merlot 2020, výběr z hroznů z vinařství Moravíno Valtice. Šampionem zahraničních vín se v letošním roce stalo víno – Rizlink Rýnský 2019 od Zámockého vinárstva Pezinok. 

Valtické vinné trhy se konají pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, města Valtice a Břeclavi, Jihomoravského kraje a za podpory Vinařského fondu a dalších významných partnerů.

 • Datum akce: pátek 6. května 2022 od 14.00 hod. a v sobotu 7. května 2022 od 10.00 hodin
 • Místo: areál Zámku Valtice
 • Vstupné: 100 Kč (v prodeji pouze v den akce, přímo na místě), 50 Kč sklenička

Program: 

Pátek – 6. května 2022

 • 00 – Slavnostní zahájení a předání ocenění nejlepším vinařům (vstupenka na slavnostní zahájení 1000 Kč; v ceně raut, katalog, sklenička)
 • 00 – Otevření pro veřejnost
 • 00 – Dražba archivních vín oceněných titulem Champion VVT (Jízdárna)
 • 00 – Cimbálová muzika a degustace vín (Vinařská stodola – ulice Vinařská 407)
 • 00 – Ukončení prodeje kupónů na víno
 • 00 – Uzavření výstavního areálu

V jízdárně k poslechu hrají:

 • od 10:00 Cimbálová muzika Slovácko mladší
 • od 16:00 Cimbálová muzika Vergariovci

Sobota – 7. května 2022

 • 10:00 – Otevření pro veřejnost
 • 16:00 – Pokus o rekord v řetězovém přípitku medailovým vínem (Jízdárna)
 • 18:00 – 21:00 Koncert The Teachers (Zámecký dvůr)
 • 20:00 – Cimbálová muzika a degustace vín (Vinařská stodola – ulice Vinařská 407)
 • 22:00 Ukončení prodeje kupónů na víno
 • 23:00 Uzavření výstavního areálu

V jízdárně k poslechu hrají:

 • od 10:00 Cimbálová muzika Dur
 • od 16:00 Cimbálová muzika Vergariovci

Více info na www.vinnetrhy.cz a na Facebooku.

You may also like...