Zařízení se systémem Android mají své místo v obranném průmyslu

Stále méně stabilní geopolitická situace přiměla státy myslet na obranu a tento posun se odráží i ve statistikách. Podle Institutu pro ekonomiku a mír vzrostly v roce 2021 celosvětové vojenské výdaje o 3,7 %, 105 zemí vykázalo dodatečné výdaje na obranné rozpočty. Tato čísla však neukazují vše. Stejně jako v mnoha jiných oblastech í i v obraně dochází v posledním desetiletí k pomalé revoluci v důsledku digitalizace.

Toughbooky, tablety a další kapesní zařízení se v obraně staly nezbytnou kritickou infrastrukturou. Nejen v operační oblasti, ale i v dalších aspektech obrany – od výcviku a komunikaci přes diagnostiku vozidel a logistiku až po shromažďování zpravodajských informací a řízení prostředků, jako jsou drony. S tím, jak se tyto technologie staly nedílnou součástí každodenních armádních operací, se vyvíjely i požadavky a dnes jsme svědky rychlejšího zavádění specializovaných odolných zařízení využívajících operační systém Android.

Co je tedy hnacím motorem tohoto trendu? Existuje řada faktorů, které dohromady tvoří mocnou sílu pro změnu.

Tradiční spotřební elektronika prostě není vhodná. Dokonce i v podpůrné roli může průměrné obranné zařízení čelit mnohem více nárazům a škrábancům než civilní nástroj. Už z pohledu kritické povahy operací, míra poruchovosti je drahá, 1% nárůst poruch může vést k 5% nárůstu celkových nákladů na vlastnictví zařízení. Certifikace podle nejnovějších norem MIL-STD-810H, které znamenají, že je zařízení provozuschopné i v extrémních teplotách a povětrnostních podmínkách, jsou takřka povinností. Další specializované funkce, jako jsou obrazovky čitelné ve venkovním prostředí a schopnost vypnout veškeré světelné a elektromagnetické emise stisknutím jediného tlačítka, jsou pro toto odvětví důležité.

Samotný operační systém Android nabízí možnost přizpůsobit zařízení konkrétním požadavkům a je robustní z hlediska bezpečnosti. Výrobci, jako například společnost Panasonic se svými zařízeními TOUGHBOOK, mohou pro specifické účely snadno zabudovat nástroje, jako jsou snímače čárových kódů nebo čtečky čipových karet.

Společnost Panasonic ke svým zařízením se systémem Android připojila také další podpůrné služby, které odpovídají potřebám obrany. Například Panasonic COMPASS, což je zkratka pro Complete Android Services and Security, je portfolio digitálních nástrojů poskytující vše potřebné pro konfiguraci, nasazení, správu a zabezpečení zařízení TOUGHBOOK. Patří sem i služby „bezpečnostních záplat“ dalece převyšující podporu, kterou uživatelům systémů Android standardně nabízí společnost Google.

TOUGHBOOK Smart Essentials je dalším příkladem cenných doplňkových výhod, které jsou k dispozici pro obranu. Jedná se o software pro sledování podnikové mobility v reálném čase, který umožňuje týmům IT získat větší přehled o tom, jak jsou zařízení Panasonic používána a jak fungují. Tyto nástroje dokážou například odhalit, pokud klesá výkon baterie, což umožňuje vyslat náhradu dříve, než to výrazně ovlivní uživatele zařízení.

A konečně, rozmanitost odolných zařízení se systémem Android od notebooků přes tablety až po kapesní počítače znamená, že existuje zařízení Panasonic pro každou potřebu v oblasti obrany. Oblíbená jsou nyní například odolná kapesní zařízení jako TOUGHBOOK N1, která lze přizpůsobit pro snadné používání kritických aplikací (např. Nett Warrior a ATAK).

Vývoj v oblasti odolné mobilní výpočetní techniky v obraně pokračuje rychlým tempem a je zřejmé, že zařízení se systémem Android budou v budoucnu hrát důležitou roli.

Autor: Peter Thomas, strategický manažer pro veřejný sektor v Panasonic divize mobilních řešení

You may also like...