Zdravé velikonoční pečení s Probio

Jaro je jedním z nejkrásnějších období roku. Příroda srší energií, rodí se nový život, všechno kvete a raší. Symbolem jara jsou Velikonoce, spojující v sobě pohanské i křesťanské zvyky a obyčeje, ať už jsou to vejce obarvená na červeno jako symbol lásky či mazanec coby symbol slunce, které opět nabírá na síle.

Po dlouhé zimě je náš organismus obvykle unaven a vyčerpán, proto je právě na jaře mimořádně důležitý přísun zdravých a kvalitních surovin, které nás nezatěžují chemií, ale naopak nám pomohou s jarní regenerací a očistou. Sázka na bio je tou největší jistotou, ať už budete připravovat mazance, jidáše či další dobroty, které máme spojeny s velikonočními svátky.

Společnost Probio, která v minulém roce oslavila 30 let od svého založení, nabízí k velikonočnímu pečení mouky a další ingredience v bio kvallitě.

Produktové tipy na velikonoční pečení: 

Mouka z červené čočky BIO PROBIO

Červená čočka je skvělým zdrojem rostlinných bílkovin a  vlákniny, proto zasytí  a upraví trávení. Obsahuje také vyšší množství železa a vitamínu B6. Červená čočka je oproti ostatním luštěninám výborně stravitelná a mohou ji bez obav konzumovat i těhotné a kojící maminky a děti. Zkuste z čočkové mouky upéci sušenky, usmažtit omeletu, zahustit  polévku či omáčku. Čočkovou mouku můžete přidávat do všech druhů pečiva (např. do chleba), obohatíte tak pokrm o cenné bílkoviny.

Mouka čiroková hladká BIO PROBIO

Čirok je ceněn pro své výtečné výživové vlastnosti jako je vysoký obsah bílkovin, vlákniny, nízký glykemický index, obsah minerálních látek a vitamínů skupiny B. Dalším velkým pozitivem je obsah antioxidačních látek (fenol, tanin), které jsou dobré pro prevenci rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění.

Čiroková mouka je chuťově neutrální, lze ji tedy použít na domácí pečivo, slané placky i moučníky, aniž by výsledná chuť byla ovlivněna. Doporučuje se čirokovou mouku kombinovat s jinou, a to až do jejího podílů dvou třetin.

Špaldová mouka hladká BIO PROBIO

Bílá biomouka na sváteční pečení. Pro běžné pečení doporučujeme používat PROBIO mouku chlebovou a celozrnnou, které obsahují hodně vlákniny. Špaldová mouka hladká je vhodná k přípravě koláčů, vánoček, mazanců, vánočního pečiva či k zahušťování polévek a omáček. Využijete ji i na pečení domácího chleba.  Špalda je jedna z nejstarších původních obilovin.Má podobné složení jako klasická pšenice, ale ve porovnání s ní, je nutričně bohatší. Obsahuje více bílkovin, minerálních látek, vitamínů skupiny B a její vláknina je lépe a snáze stravitelná.

Špaldová mouka polohrubá BIO PROBIO

Bílá biomouka na sváteční pečení. Pro běžné pečení doporučujeme používat PROBIO mouku chlebovou a celozrnnou, které obsahují hodně vlákniny. Špaldová mouka polohrubá  je vhodná k přípravě litých těst, na bábovky, perníky, makovníky, a bublaniny. Je vhodná na třená a šlehaná těsta. Špalda je jedna z nejstarších původních obilovin. Má podobné složení jako klasická pšenice, ale ve porovnání s ní, je nutričně bohatší.

Recepty:

Bezlepkový beránek 

Suroviny:

2 vejce, 150 g třtinového cukru moučkového Probio, 2 sáčky vanilkového cukru, 100 g slunečnicového oleje na pečení Probio, 250 g polotučného tvarohu, 130 ml mléka, 200 g pohankové mouky Probio + na vysypání formy, 40 g mouky z červené čočky Probio, 40 g čirokové mouky Probio, 1 kypřicí prášek do pečiva bez fosfátů, máslo na vymazání formy, moučkový cukr na posypání

Postup:

Formu na beránka vymažte máslem a vysypejte pohankovou moukou. Vejce vyšlehejte s oběma cukry do pěny. Do mísy přidejte olej, tvaroh a mléko a prošlehejte. Poté přisypejte mouky a kypřicí prášek a důkladně promíchejte. Těsto nalijte do připravené formy. Pečte při 180 °C asi hodinu.  

Mazanec

Suroviny:

230 g hladké špaldové mouky PROBIO, 100 g polohrubé špaldové mouky PROBIO, 1/2 kostky droždí (21 g), 115 ml vlažného mléka, 70 g cukru třtinového moučkového PROBIO, špetka mleté vanilky (nebo lžička extraktu), 70 g změklého másla, 3 g soli, kůra z 1 citronu, 1 vejce, 30 g hrozinek (přes noc namočených do rumu), 35 g plátků mandlí PROBIO, mandlové lupínky na ozdobu, vajíčko na potření

Postup:

Nejdřív zaděláme omládek: v míse smícháme polohrubou a hladkou špaldovou mouku, uděláme v ní důlek, vlijeme do něj 2/3 mléka a rozdrobíme droždí. Ze stran pomalu vmícháváme mouku, až vznikne řídké těstíčko. Povrch posypeme trochou hladké mouky a necháme v teple 30 minut vzejít. Přidáme všechny ostatní ingredience (cukr, máslo, sůl, vanilku, citronovou kůru a vejce), dolijeme zbylé mléko a vypracujeme těsto. Nakonec vmícháme hrozinky a mandle. Těsto necháme 30 minut odpočinout. Z těsta vytvarujeme bochánek a necháme v teple hodinu kynout. Vykynutý bochánek potřeme rozšlehaným vejcem a ozdobíme mandlovými lupínky. Na fotce je bochánek ještě posypaný bílým mákem.

Pečeme v troubě vyhřáté na 160 °C asi 40-50 minut.

Barvené vajíčko můžete do bochánku vmáčknout hned po vykynutí těsta a péct společně. V tom případě nezapomeňte vajíčko naolejovat, ať se k těstu nepřilepí. Já ale dělám jiný postup. Z toho důvodu, že při pečení může vajíčko sjet do strany, ale hlavně proto, že pod vajíčkem se těsto dlouho peče. Takže upeču bochánek a po vychladnutí jednoduše malým nožem vyříznu důlek do těsta, tak akorát na vajíčko. A nemusíte se bát, že se při pečení něco nepovede 🙂

Velikonoční zajíčci z kynutého těsta  (12 zajíčků)

Suroviny:

500 g mouky na špaldový mazanec Probio, 30 g droždí, 200 ml mléka, 80 g másla, 30 g cukru třtinového moučkového Probio, 1 vanilkový cukr, 2 žloutky, vejce na potření

Postup:

Droždí nasypejte do mističky a promíchejte se lžičkou cukru. Ohřejte mléko, aby bylo teplé  –  ne horké – a přilijte asi ¼ k droždí. Přidejte trošku mouky a vidličkou prošlehejte. Nechte pod utěrkou vzejít kvásek. Bude to trvat asi 15 – 20 minut.

Do zbytku mléka vložte na kousky pokrájené máslo a ještě trochu zahřejte, aby se v něm máslo dobře rozpouštělo. Mouku ve větší nebo hnětací míse smíchejte s oběma cukry. Přidejte vzešlý kvásek. Zkontrolujte mléko s máslem, zda není příliš teplé a rozšlehejte v něm žloutky. Přilijte do mísy a zpracujte těsto.  Těsto nechte tři čtvrtě až hodinu kynout na teplém místě pod utěrkou.

Těsto přendejte na pracovní podložku a vyválejte váleček. Odkrojte z něj 12 stejně velkých kousků. Z každého nejdříve odkrojte malý kousek těsta a poté z větší části těsta vyválejte hada dlouhého 28 – 30 cm. Konce vyválejte do špičky. Z malého kousku těsta vyválejte slabého hada a udělejte z něj uzlík. 

Z delšího pramenu utvořte pomyslné písmeno U a do jeho zaoblení vložte uzlík – jako ocásek. Kolem něj stočte konce k sobě, přetočte přes sebe a špičaté konce nechte volné – budou představovat ouška. Zajíčky položte na plech vyložený pečicím papírem a potřete rozšlehaným vejcem. Pečte při 180 °C (horkovzduch) 25 minut.

You may also like...