Žižkovská Noc probudí Prahu hudbou, literaturou a divadlem

Žižkovská Noc nabízí po dobu tří dnů možnost poznat kulturu všeho druhu. Příležitost přecházet nejen na Žižkově mezi desítkami scén, na nichž probíhá program bez žánrového omezení, se podeváté naskytne během 21.-23. března 2019. The Bug s Miss Red, Bliss Signal, Emma Smetana, Jackie Walker, Katarzia, Misanthrop, MIDI LIDI, N.O.H.A.,  PSH, Sto zvířat, Vltava anebo WWW.

Jedna vstupenka, víc než pět set vystoupení. Aktuální program je k dispozici na webových stránkách akce. Největší klubový festival vyrůstající z pražského Žižkova zasáhne metropoli během dnů i nocí. Před návštěvníky načrtne možnost cest, během nichž je možné zažít od každého žánru vrchovatě, z kdejakého cípu země trochu, a vytvoří tak svět, v němž není místo leda pro jakoukoliv diskriminaci. Síla festivalu neleží ani tak v jednotlivých jménech programu, jako v propojení jindy odlišných kultur, a to ať už z hlediska jmen vystupujících, tak prostorů, v nichž program probíhá. Kurz festivalu obsáhnout to současné napříč žánry pokračuje.

S více než pěti sty jmény, která vystoupí i za pomyslnými hranicemi na Vinohradech či v Holešovicích, nabízí třídenní festival žánrově neohraničený zážitek. „Prorůstá do základů a do šířky, aby byl oduševnělý, ne co největší. Chceme být ne megalomanskou, ale pestrou a promyšlenou akcí,“ uvádí Marek Dočekal za pořadatele ústřední ideu, která je i o setkávání se s přáteli, novými lidmi a myšlenkami. Podoba Žižkovské Noci je dána komunitním aspektem akce a posledních pár let zapojením spřízněných promotérů, do jejichž rukou je svěřena výrazná, rovnocenná část dramaturgie. Na kurátorství se takto tentokrát podílí kolektivy Heartnoize, Hudba Praha, Jednota, Na Scénu, Onyx či X-Massacre a svébytný program představují i hudební magazíny Full Moon nebo Spark. Tímto má Žižkovská Noc v českém prostředí záměr zprostředkovat showcase, tedy přehlídku neobjevených či zatím neznámých, popřípadě takových jmen, s nimiž bychom za běžných okolností nepřišli do styku.

Žižkovská Noc je stejnou měrou o divadle, autorských čteních, slam poetry, standupech a performancích. Kromě vážných, občansky angažovaných témat program vyrovnává programová sekce, jejímž úkolem je rozesmát. Prostory letošního ročníku mají vertikální i horizontální charakter – jdou doslova od sklepa na půdu a ze Žižkova k sousedním čtvrtím. Od útulných bytů přes půdní prostory Cross Attic k zavedeným prostorům Venuše ve Švehlovce anebo Studia Alta. To lze říct také o hudební sféře, zasahující vedle tří největších scén Crossu, Paláce Akropolis a Stormu i neotřelé lokace jako U Habásků, Žižkostel nebo letos poprvé třeba Fuchs2. I mimo jména, která v Praze a Česku zahrají vůbec poprvé, má program své unikáty – Vltava zahraje naposledy album „Marx, Engels, Beatles“, Punctum zasáhne performance BBQ For Ben, během níž dojde na dekonstrukci piana ohněm, po deseti letech se vrací prorok dubstepu The Bug…

Jednotné vstupné je v předprodeji 600 Kč. Na jednotlivé dny budou lístky k dispozici na místě. Žižkovská Noc 2019 se odehraje od čtvrtka do soboty 21.-23. března. Čas plyne rychle: během pár minut proběhne pět koncertů, dvě divadelní představení, tři literární vystoupení. Divák je svým vlastním dramaturgem a zvažuje, co si vybere, ale i co vynechá. Vyberte si svou cestu městem.

You may also like...