Zlatý oříšek 2022: Poznejte výjimečné dětské talenty České republiky

Zlatý oříšek od roku 1998 cíleně vyhledává a podporuje ty nejtalentovanější, nejaktivnější děti a dětské kolektivy z celé České republiky napříč obory. V letošním roce tak Zlatý oříšek oslaví čtvrtstoletí své existence. Za tuto dobu se organizátorům podařilo vyhledat v České republice více jak tři tisíce talentovaných dětí, dvojic a dětských kolektivů ve věku od 6 do 14 let. Každoročně pak Zlatý oříšek představuje výběr jednadvaceti z nich prostřednictvím slavnostního televizního finále, které Česká televize vysílá již tradičně na Nový rok. I letos tak 1. ledna 2023 mohli diváci ČT2 obdivovat výkony finalistů soutěže a tipovat, kdo z nich si na konci pořadu odnese ze studia prestižní cenu Zlatý oříšek 2022, a to společně s finanční odměnou 20 000 Kč.

Po dvou covidem ovlivněných ročnících se konečně Zlatý oříšek mohl vrátit v plné síle. Už samotný počet přihlášek do 24. ročníku převýšil naše očekávání. Své přihlášky zaslalo přes 150 talentovaných dětí a dětských kolektivů ze všech koutů České republiky a naprosto různých, mnohdy velmi specifických oborů lidské činnosti. Naši odborní poradci tak stáli před více než nelehkým úkolem vybrat 21 nejobdivuhodnějších z nich k nominaci na cenu Zlatý oříšek 2022. Ty jsme následně navštívili v jejich domácím prostředí, ověřili výsledky uvedené v přihlášce, zjistili rozhovorem s rodiči či jejich trenéry další podrobnosti a současně natočili hodnotící video medailonky, které jsou dostupné YouTube a na webu Zlatého oříšku v profilech nominovaných dětí. Na základě námi shromážděných podkladů pak výběrová komise hlasováním rozhodla o 7 vítězích soutěže Zlatý oříšek 2022.

Výkony přihlášených talentovaných dětí jsou ale natolik pozoruhodné, že sedm vítězných pozic jsou jen špičkou ledovce skrývajícího další a další zlaté poklady. Komplexní systém podpory nadaných dětí ČR už 10 let zastřešuje Nadační fond Zlatý oříšek, který se kromě organizace soutěže, komunikace s médii, dárci a sponzory, věnuje také osvětové činnosti a finanční i materiální podpoře všech dětí, které soutěží úspěšně v minulosti prošly.

Mgr. Jiří Kotmel, předseda správní rady Nadačního fondu Zlatý oříšek: „Je neuvěřitelné, ale letos to bude již 25 let, kdy Zlatý oříšek poprvé veřejnosti představil děti, které si svým nadáním i výkony napříč obory získaly zaslouženou pozornost veřejnosti při novoročním finále v České televizi a převzaly první Zlaté oříšky. Mezi těmito oceněnými byl nejen náš dodnes neúspěšnější šachista David Navara, ale také náš současný a světově uznávaný vědec Marek Mráz. I letošní ročník jsme realizovali s přesvědčením, že pro rozvoj naší společnosti je podpora nadaných dětí absolutně zásadní. Kromě prestižního ocenění jejich úsilí se tak i nadále budeme tyto děti snažit maximálně všestranně podporovat.“

Zlatý oříšek 2022 – Vítězové

  1. Jan Štípek, 14 let, sportovní lezení, umělé stěny a skály, Ústí nad Labem, Ústecký kraj.

Mistr Evropy v obtížnosti, Mistr ČR v obtížnosti, Mistr ČR v boulderingu, Mistr ČR v rychlosti, 9.místo na mistrovství světa v Dallasu, USA 

Honza poprvé vyzkoušel lezeckou stěnu v šesti letech a hned se chtěl lezení věnovat. Vedle stěn v halách Honza trénuje ve skalách na obtížnostních stezkách. Jeho běžný trénink trvá až 6 hodin. Několik minut lezení totiž vyžaduje následnou půlhodinu odpočinku. Honza má velkou podporu v tatínkovi. Ten si kvůli němu udělal lezeckou licenci instruktora a vozí ho na všechny zahraniční turnaje. V kategorii mladších lezců bude ještě rok, ale už teď konkuruje o hodně starším klukům. Příští rok by rád na mistrovství do Koreje. 

  1. Karolína Miková, 13 let, balet a karate, Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Balet: 1. místo – sólo Harlequinade – národní kvalifikace Dance World Cup 2022, 1. místo – sólo Orientální variace – Na Špičkách Brno 2021
Karate – úspěšné složení zkoušek na 1. kyu (nejvyšší hnědý pásek), Vicemistryně Evropy – 2022

Karolína se dostala k oběma disciplínám skrze o dva roky staršího bratra už v pěti letech. A obojí jí baví stejně. Karate a balet, podle Karolíny, mají společný rozsah. Jiné je ale dýchání, držení těla i určitá tvrdost. Kvůli baletu se tak Karolína neúčastní těch nejdrsnějších zápasů v karate. Učitelka baletu v ZUŠ ji druhý sport schvaluje.

  1. Julie Ptáčková a Patrik Pařízek, 13 a 14 let, latinskoamerické tance a standard, Kojetín, Zlínský kraj

Mistři ČR v 10 tancích STT a 10 tanců pro rok 2022 JUN II, Vicemistři ČR v LAT pro rok 2022 JUN II, Celosvětová soutěž Szeged, Maďarsko – 1. místo LAT JUN II, Olympiáda dětí a mládeže v Olomouci 2022 

Julie tančí od šesti let, Patrik od sedmi let. A spolu rok a půl. Nominaci ve Zlatém oříšku už měli loni a od té doby udělali velký pokrok. Pravidelně jezdí na tréninky do italského Udine. Patří mezi nejmladší soutěžící ve své kategorii. To je teď jejich největší výzva. Trénují obvykle 3x týdně, před soutěží každý den.

  1. Janek Paška, 12 let, hra na bicí, elektrickou kytaru, klavír, folklorní zpěvy a tance, Buchlovice, Zlínský kraj

Vítěz postupně okresního, krajského (včetně Ceny poroty) a celorepublikového kola soutěže ZUŠ 2022, ve hře na bicí, kategorie do 14 let, vystoupení s kapelou Chinaski ve Strážnici, vystoupení s vlastním programem Drumming Revival Show na festivalu Slovácké léto 2022, sólista v pořadu Na pastvě Dětského folklorního souboru Dolinečka. 

Janek už v roce a půl doma pochodoval s kytarou a do všeho bubnoval. Na bicí začal hrát v pěti letech. Nejdřív na elektronické, v osmi letech pak dostal profesionální. Kromě excelentního hraní na bicí Janek zpívá a tančí ve folklorním souboru, začal na elektrickou kytaru a klavír. Rád by se rád dostal na konzervatoř do Brna. Kvůli muzice se Janek vzdal fotbalu. Má srdce rockera, skladby, které se mu líbí se sám naučí.

  1. Magdaléna Paťhová, 14 let, literární činnost, psaní povídek a románů Trhový Štěpánov, Středočeský kraj 

Knihy: Záhady Trhového Štěpánova, Svědek všeho dění, Varhany, Básně panny Kláry, pravidelné povídky vycházející ve Zpravodaji Štěpánovska. 

První povídku napsala Magdaléna v osmi letech. Od jedenácti let pravidelně přispívá do zpravodaje Trhového Štěpánova. Knihy její rodina nechává tisknout v malém nákladu z vlastních zdrojů v tiskárně v Olomouci. Magdalénu rodiče v literatuře podporují, stejně jako starosta Trhového Štěpánova a její učitel dějepisu nebo kronikář, se kterým často spolupracuje. Magdaléna se zaměřuje na středověk a renesanci. Fascinují ji historické postavy a ráda bádá o mýtech a neobjevených tématech. Některé knihy píše v barokní češtině. Její nejoblíbenější autor je Alois Jirásek, román F. L. Věk.

  1. Petr Beran, 11 let, logika a matematika, České Budějovice, Jihočeský kraj 

1. místo Logická olympiáda 2021, nejúspěšnější řešitel matematické soutěže – Pangea 2022, 1. místo matematické soutěže – Matematický Klokan 2021, 1. místo Logická olympiáda 2021 – krajské kolo,
2. místo matematické soutěže – Matematický Klokan 2020 – celostátní. 

Petra k účasti ve Zlatém oříšku doporučila jeho učitelky z Mensy. Rád hraje hry, zkouší hlavolamy a vymýšlí vlastní. Rubikových kostek má celou sbírku. Rád také staví z Lega, navštěvuje vzdělávací a technologická centra v ČR i v zahraničí. Vedle toho hraje také tři roky na klavír. Na flétnu zahraje bez not cokoli, třeba ze svých oblíbených Angry Birds nebo Star Wars. Rád se setkává s dětmi podobných zájmů.

  1. Sebastian Cretan, 12 let, hra na pozoun, baryton a klavír, Chodová Planá, Plzeňský kraj 

Vítězství v mezinárodní soutěži Pro Bohemia Ostrava 2022 v oboru hra na pozoun, v oboru hra na klavír, sólový koncert na klavír v Rudolfinu v rámci festivalu Dvořákova Praha 2021 s Karlovarským symfonickým orchestrem, sólista festivalu Zlatá Pecka 2022 v rámci koncertu „Talentissimo“. 

Sebastian chtěl od malička hrát na dechový nástroj. Ve třech letech začal na zobcovou flétnu, v devíti dostal první plastový pozoun. K tomu přidal klavír a nedávno ještě baryton (příbuzný nástroj pozounu). Sebastian se rád vyjadřuje hudbou, zkouší i skládat vlastní skladby. Ve volném čase rád běhá s kamarády venku, jeho velkou zálibou jsou traktory. Už několik let jezdí na tábory záchranářů a policistů a pozoun si bere vždy s sebou. Ráno troubí budíček.

Více informací o vítězích Zlatého oříšku 2022 a dalších finalistech naleznete na stránkách www.zlatyorisek.cz/ceska-republika.

Medailonky všech finalistů soutěže jsou dostupné na www.zlatyorisek.cz/ceska-republika/zlaty-koberec-uspesnych.

Fotokredit: archív soutěže

You may also like...