ZŠ U Vršovického nádraží má zvolený Žákovský parlament. Jedná distančně, vydává noviny a má výbor pro dobrou náladu

Ani vládou nařízené uzavření základních škol nezastavilo činnost žákovského parlamentu v ZŠ U Vršovického nádraží v Praze 10! Ještě před „lockdownem“ si žáci zvolili své zástupce pro aktuální školní rok, nově v rámci sboru fungují čtyři výbory, včetně toho pro dobrou náladu. Kromě lifestylového časopisu sChOOL od září vycházejí i nové školní noviny NÁSTUPIŠTĚ.

Parlament má 33 členů, staronovou předsedkyní je Tamara Macková z 9. A. Volby proběhly v rámci třídnických hodin napříč školou v nultých až devátých ročnících, kompetence parlamentu byly rozděleny do čtyř výborů: pro školní média, akce a události, pro provoz školy a pro dobrou náladu.

Všechny parlamentní výbory už zahájily svou činnost a pilně se připravují na znovuotevření školy. Například členové toho provozního již shromáždili řadu tipů, které nyní projednávají, a až to situace dovolí, budou je prezentovat vedení. „Tato činnost žákovského parlamentu je jedním z pilířů učení demokratických principů, které chceme na ZŠ U Vršovického nádraží i v budoucnu posilovat,“ zdůrazňuje ředitelka školy Jana Frojdová a dodává, že škola je součástí projektu Škola pro demokracii a aktivně spolupracuje s Centrem pro demokratické učení.    

Pro parlamentní výbor pro akce a události jsou prioritou oslavy 90. výročí otevření historicky cenné školní budovy, na nichž se aktivně podílí. Původně jsme zamýšleli oslavy ve velkém stylu, ale pandemie koronaviru, a nakonec i uzavření škol nám plány překazily. Snažíme se teď alespoň na dálku uspořádat důstojnou výstavu, která připomene školství 30. let 20. století, a chystáme také speciál do našeho školního časopisu. Uvidíme, jestli se nám to z domovů od počítačů podaří,“ popisuje předsedkyně parlamentu Tamara Macková.

K několikrát celostátně vyznamenanému  lifestylovému čtvrtletníku sChOOL od září přibyly školní noviny NÁSTUPIŠTĚ, jejichž obsah zajišťuje výbor pro školní média a vydává je parlament.

Skutečnou specialitou ZŠ U Vršovického nádraží je parlamentní výbor pro dobrou náladu, jenž by měl iniciovat drobné pozitivní projekty. Před uzavřením školy jsme stihli například rozjet Kalendář pro dobrou náladu. Ten spočívá v tom, že upozorňujeme na veselé mezinárodní dny typu Den hry na babu nebo Den dezertů a na to, kdo má v daném týdnu svátek – aby nikdo nezapomněl popřát svým kamarádům a kamarádkám všechno nejlepší,“ upřesňuje koordinátorka žákovského parlamentu Alena Bartošová.

 „Svými úsměvy, a klidně i úplně malinkatými dobrými skutky přispívají děti z tohoto výboru k pohodové atmosféře ve škole,“ doplňuje předsedkyně Macková a pochvaluje si aktivitu ze strany menších dětí.

„V aktuální činnosti žákovského parlamentu se krásně snoubí důraz na rozvíjení praktických dovedností a vzájemné spolupráce dětí a efektivní využívání distanční formy komunikace. Za podobné aktivity jsme velmi rádi a podporujeme je. Speciálně pro oblast distančního vzdělávání jsme na úrovni celé městské části zřídili pracovní skupinu, pro kterou jsou tyto příklady dobré praxe obzvlášť cenné,“ říká David Kašpar (VLASTA / STAN), místostarosta MČ Praha 10, která ZŠ U Vršovického nádraží zřizuje. 

You may also like...