125 let průmyslové výroby maltosových vín

V letošním roce si připomínáme 125. výročí založení první průmyslové výroby maltosových vín v Čechách, která souhrou mnoha náhod přečkala těžká období našich dějin během celého dvacátého století a díky několika nadšencům přetrvala až do současnosti.

Firmu pod názvem První kvasírny a sklepy maltových vín založili Dr. Javurek a Svatek v Praze v roce 1897. Doktor Javurek po nějaké době z firmy odešel a tato byla řízena bratry Svatkovými. Bratři Svatkové měli obrovský úspěch. Jejich sladová vína sbírala ocenění na mnoha světových výstavách v letech 1900 až 1906, například v Paříži, Bruselu, Amsterdamu, Berlíně, Vídni a dalších městech. Firma rostla u nás i ve světě, získala si oblibu v Kanadě či Japonsku. 

Tato, v mnoha směrech unikátní výroba, nejen že přežila, ale je zdrojem pro výrobu produktů, které jsou dnes na trhu pod značkami Dr. Svatek a Herbadent. U příležitosti tohoto výročí proběhla oslava v nově otevřeném návštěvnickém centru Herbadent & Dr. Svatek v bývalém Branickém pivovaru.

Dr. Svatek

Dle původní receptury se vyrábí speciální medicinální sladová vína Condurango zlepšující zažívání, Maltoferrochin podporující správnou krvetvorbu a Vilcacora zvyšující imunitu. Tajemství Conduranga tkví v extraktu z kůry popínavé tropické liány Marsdenia Condurango, jež roste v horských džunglích a mlžných pralesích v nadmořské výšce kolem 3000 metrů na svazích And v Peru, Ekvádoru a Kolumbii. Už od pradávných dob se používá na žaludeční a zažívací obtíže, snižuje nevolnost, zvyšuje chuť k jídlu, zvyšuje vylučování žluči a snižuje nadýmání. Víno Maltoferrochin obsahuje extrakt z kůry tropického stromu Chinovníku lékařského a jeho obsah je obohacený o ionty železa přispívajícího k tvorbě červených krvinek, lepší funkci imunitního systému, snížení míry únavy a vyčerpání. Vilcacora je medicinální maltonové víno vyvážené chuti s obsahem extraktu z kůry amazonské liány Uncaria tomentosa s velmi silnými imunostimulačními účinky. Léčivá vína zrají v původních sklepních prostorech na pražském Smíchově v klasických dubových sudech nejméně deset měsíců.

Novinkou značky Dr. Svatek jsou medicinální sirupy z bylin „na lžičku“, bohaté na vitamíny skupiny B. Sirupy zároveň obsahují nejvyšší možný obsah bylin, a navíc i vitamin C, klíčový pro imunitu a správnou funkci organismu.

Herbadent

Základ dnešních dentálních přípravků, extrakt ze sedmi léčivých bylin – řepíku lékařského, heřmánku pravého, šalvěje lékařské, hřebíčku, fenyklu obecného, máty peprné a mochny nátržníku –  pochází z šedesátých let dvacátého století. Současné století je věnováno využití tohoto osvědčeného bylinného základu v přípravcích pro moderní péči o zdravá ústa. Díky absenci syntetických barviv, pěnidel, lepku i cukru jsou produkty Herbadent vhodné i pro děti, ale také pro onkologické pacienty, kojící matky či další osoby s citlivým organismem.

Od Dr. Svatka přes Herbadent až k současné Herbai

Více než stoletou tradici značky Dr. Svatek dnes rozvíjí česká firma Herbai pokračující ve výrobě medicinálních sladových vín podle původní receptury. Produktové portfolio firmy vedle těchto vín tvoří především ryze přírodní zubní pasty a gely na dásně či ústní vody a další výrobky s antibakteriálními a protizánětlivými účinky extraktu z bylin značky Herbadent spolu se správnými zubními kartáčky. Součástí výrobního programu jsou i bylinné přísady do koupelí Herbaspa vhodné pro podporu a regeneraci pohybového aparátu a duševní relaxaci či bylinná dezinfekce Virumstop. Veškeré produkty Herbai jsou vyráběné z bylin sbíraných v České republice.

Text a foto: Bohumil Brejžek

You may also like...