Adventní kalendář s motivy hákového kříže aneb Historie populárního předvánočního dárku

Čokoládový, pivní, rumový, čajový, s hračkami, vůněmi či kosmetikou – to je jen neúplný výčet adventních kalendářů, kterými si můžeme zpříjemnit prosinec. Koho a kdy napadlo je vyrábět? Tušili jste, že nacisti za druhé světové války vymysleli vlastní verzi? Pojďme se vydat za kořeny tohoto oblíbeného produktu.

Jaká byla původní funkce adventních kalendářů? Odpočítávat dny do příchodu Spasitele. Než nějaké vznikly, křesťané si např. na začátku adventu nakreslili na dveře křídou značky, které postupně umazávali, jak se blížil Štědrý den. Úplně první adventní kalendáře byly vyrobeny na počátku 19. století v Německu, i když ne kartonového typu, jaké máme dnes.

Za výrobce prvního tištěného adventního kalendáře je považován Němec Gerhard Lang. S jejich produkcí začal z kraje 20. století v Mnichově. Tehdy se mohly chlubit více než třiceti různými vzory. Kalendáře měly 24 okýnek a pod nimi se schovávaly obrázky s náboženskými motivy. Některé s nich obsahovaly také čokoládu, čímž se lépe udržela pozornost dětí. Tyto kalendáře byly mnohem více zdobené než ty dnešní.

Nicméně poté, co vypukla 2. světová válka, lepenka byla v Německu na příděl. Kvůli tomu byl pan Lang donucen svůj podnik zavřít. Ve stínu válečného konfliktu bylo ovšem zakázáno vyrábět kalendáře s obrázky. Místo toho nacisté vytvořili vlastní verzi adventního kalendáře – jakousi brožuru, která obsahovala obrázky s hákovým křížem a vyhazováním tanků do povětří.

Jakmile válka skončila, stuttgartský rodák Richard Sellmer vytvořil kalendář založený na tradičním obrazu města během zimy. Neobsahoval ale čokoládu. Už v roce 1946 je začal vyrábět ve velkém. V 50. letech se začaly vyvážet do USA. Zajímavé je, že společnost pane Sellmera funguje dodnes a vyrábí více než 140 různých produktů.

Je libo čokoláda? Pivo, hračka nebo rum?

První čokoládový adventní kalendář se objevil v roce 1958. Poté se začaly šířit po světě. Jejich velká popularizace v USA je připisována americkému prezidentu Eisenhowerovi, který je vyfotil, když je otvíral se svými vnoučaty. A to už adventní kalendáře začaly pomalu ztrácet svůj náboženský význam. Kupovaly se především dětem, které si tak zpestřovaly čekání na vánoční dárky. Dneska si můžete zakoupit adventní kalendáře v různých podobách a navíc s rozmanitým sortimentem, který odměňuje nejen děti, ale i dospělé. Inspiraci najdete zde:

Adventní kalendář Svět Pivoteka.cz

Těm nejhodnějším Mikuláš přinese adventní kalendář Svět od Pivoteka.cz. Až do Vánoc si každý den poctivě otevřou jedno okýnko, kde bude schovaná nahořklá dobrota v podobě nějakého zahraničního kvalitního piva včetně speciálů ze všech koutů světa. Součástí je překvapení a něco dobrého na zub, což určitě přijde vhod. Odměňte milovníky nádherně zlatavého nápoje s pořádným řízem. Pro ty, kteří nedají dopustit na české pivo, připravila Pivoteka.cz Adventní kalendář ČR. Zakoupíte na Pivoteka.cz 

A.H. Riise Adventní rumový kalendář

Historická kniha? Chyba! Právě se koukáte na jedinečný rumový adventní kalendář, v němž nechybí 24 okýnek. V nich najdete rozmanité druhy rumů od A. H. Riise. Tento originální skvost potěší hlavně ty, kteří dávají přednost sladším chutím. Kalendář si tak mohou zamilovat i rumu chtivé dámy. Zakoupíte na Pivoteka.cz.

Playmobil® AQUA adventní kalendář pro zábavu ve vaně

Děti vodní hrátky milují. Zpestřete jim advent krásným kalendářem plným hraček do vody. Už i ti nejmenší budou nadšeni z rybiček, želviček, postaviček v kruhu nebo v člunu či z tučňáčků. Všechno si mohou vylovit naběračkou, která je součástí hravého balení. Vhodné pro děti od roku a půl. 

Playmobil® Christmas Adventní kalendář Vánoční pečení

Otevřete dveře a užijte si skvělou adventní zábavu! Hrací sada se skládá z adventního kalendáře s 24 překvapeními a skutečných vykrajovátek na sušenky. Kromě tří figurek PLAYMOBIL obsahuje také Ježíška s pytlem a dárky, sáně s poníkem, kuchyňku se dvěma troubami a spoustou nádobí na pečení a nechybí také sněhulák.

You may also like...