Akcí nabitý román Bena Kana STŘET IMPÉRIÍ vychází v nakladatelství Vyšehrad

Napínavý a akcí nabitý román Bena Kana se zaměřuje na invazi Říma do Makedonie a Řecka roku 200 před Kristem. Setkáváme se s vojáky na obou stranách nepřátelských linií. Možná by tito muži vedli obyčejný život, ale narodili se v době, kdy smrt byla všudypřítomná. Museli projít krvavým boji, jejichž brutalita děsí ještě dnes.

Úspěšný autor historických románů Ben Kane se specializuje na klíčové okamžiky v dějinách Říma. S jeho knihami jsme se mohli vydat do časů druhé punské války, zažít Spartakovo povstání i se ocitnout v bitvě v Teutoburském lese. Teď nás čeká možná méně známá událost, ale o to víc důležitá. Navždycky změnila oblast Středomoří a ovlivnila budoucnost Evropy. Římskému dobytí Řecka se v beletrii dostalo velmi málo prostoru. Střet impérií je tak skvělou příležitostí, jak nahlédnout do historie starověkého Říma.

Kniha má dvojí perspektivu, která představuje událost z obou stran. Po 16 letech krvavého válčení proti Římu je Hannibal Barca na pokraji porážky. Řím je připravený vydat rozhodující ránu, která ho promění z regionální mocnosti na supervelmoc. Ale v severním Řecku je Filip V. Makedonský odhodlán obnovit království Alexandra Velikého do své dřívější slávy. Charismatický vůdce a nemilosrdný generál využije neúprosnou sílu ke sjednocení Řecka a odražení římských krvelačných prstů. V Římě se chystá mladý senátor Flamininus stát jedním z největších vojenských velitelů republiky. Makedonii a Řecku dochází síly a Flamininus se nezastaví před ničím. Na straně druhé jsou ale i jiné problémy. Demetrios má hlad a žízeň, živí ho převážně sny. Sny o vítězném boji i o slávě Makedonie. Římský vlk ochutnal krev a chce víc, ale sláva makedonského slunce nezapadá jen tak bez boje.

Pro autora bylo stěžejní seznámit se s množstvím antických textů, které měl o dané době k dispozici. Sám říká, že je nutné brát je s rezervou. Jsou pro něj ovšem velmi důležité, protože popisuje událost z minulosti tak dávné. Také díky tomu vznikl příběh, jehož hrubé obrysy jsou pravdivé, stejně jako většina detailů. Jsme si tak jisti, že Filip V. Makedonský měl složitou temperamentní povahu, byl krutý i odvážný a jeho bojové taktice se vyrovnal jen málokdo.

Hrozivě popisovaná bitva u Zamy se také odehrála přesně tak, jak vyplývá z Kanova vyprávění. Účinnými zbraněmi se stali sloni ze severoafrických lesů. Byli sice menšího vzrůstu, a dnes už patří k vyhynulému druhu, ale tenkrát byli plnohodnotnými členy armády. Při čtení těchto částí tuhne krev v žilách.

Celá kniha zachází do hrůzných detailů starověkého světa. Budí respekt před samotnými válečníky a vyvolává lítost nad všemi zvěrstvy. Ben Kane ukazuje ty nejhorší příklady lidské krutosti. Nenechte se tím odradit, ponořte se do dávného světa a přijměte ho takový, jaký byl.

Z anglického originálu Clash of Empires vydaného nakladatelstvím Orion Book 2018 přeložila Jaroslava Hromadová. Ilustrace na obálce: Stephen Mulcahey.

Ben Kane se narodil v roce 1970 v Nairobi v Keni, kde jeho otec pracoval jako veterinář. V sedmi letech se vrátil s rodiči do Irska, odkud pocházeli. Po dokončení střední školy uvažoval o studiu historie, k níž ho jako vášnivého čtenáře přivedla láska ke knihám, ale nechtěl se stát učitelem. Nakonec vystudoval veterinární medicínu na University College Dublin, ale neklidná povaha a touha cestovat ho přivedly na Hedvábnou cestu a do Turkmenistánu, což vzbudilo jeho zájem o římské tažení do Parthie v r. 53 před Kr. Poté se vypravil na téměř tři roky trvající cestu kolem světa, při níž navštívil na 60 zemí a 7 kontinentů. 

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...