Albert daruje sedm dodávek pro rozvoz zboží potravinové bance

Stále roste počet lidí, kteří se musí spolehnout na potravinovou pomoc. Tuto situaci potvrzují i potravinové banky, které pomáhají už více než 200 000 potřebným. Nově jim díky daru od Alberta přibyde 7 dodávek, které budou svážet jídlo z obchodů. Díky chladícím vestavbám, jimiž jsou auta vybavena, se k lidem v nouzi dostane více čerstvých a tím i zdravějších potravin. Slavnostní darování proběhlo ve čtvrtek za účasti zástupců ministerstva zemědělství a životního prostředí.

Každým rokem Albert zvyšuje množství potravin, které daruje ze svých obchodů. Loni objem více než zdvojnásobil na 1 900 tun a stal se největším firemním dárcem České federace potravinových bank. Letos se zavázal navýšit potravinové dary na nejméně 2 300 tun. S dopravou většího množství jídla pomůžou také nově darované dodávky značky Peugeot Boxer.

„Darování potravin má obrovský společenský smysl, proto společně s potravinovými bankami intenzivně pracujeme na navyšování naší pomoci. Prostor teď vidíme hlavně v čerstvých potravinách, které hrají v našich jídelníčcích velmi důležitou roli. Jejich darování je ale náročnější z hlediska logistického řetězce, tedy skladování a chlazení i během přepravy. Proto darujeme dodávky s chladící vestavbou,“ komentuje dar dodávek Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodů Albert. „Tímto způsobem chceme také pomoci lidem v nouzi jíst o něco zdravěji,“ dodává.

Při čtvrtečním slavnostním předání odevzdali zástupci Albertu regionálním bankám 6 vozů, ten poslední bude kvůli situaci na trhu následovat v nejbližší době. Každé auto uveze 4 palety čerstvých potravin. Albert tímto krokem navazuje na dar tří dodávek v loňském a předloňském roce, které pomáhají v Praze a Středočeském kraji, Jihočeském a Pardubickém kraji. Včera darované dodávky směřují do pražské a středočeské, jihomoravské, ostravské, karlovarské, ústecké potravinové banky a potravinové banky Central. Poslední vůz bude pomáhat na Zlínsku.

Komentáře hostů:

Jindřich Fialka, náměstek pro řízení Sekce potravinářství, ministerstvo zemědělství

Potravinové banky mají velký smysl. Podporujeme je od roku 2016 a budeme v tom pokračovat i do budoucna. Loni se povedlo zachránit 9 700 tun potravin a poděkování patří maloobchodním řetězcům, které v darování hrají velmi aktivní a pozitivní úlohu. Bohužel jsme svědky toho, že se sociální situace ve společnosti nelepší, proto je důležité společně pomáhat a projevovat solidaritu. Na světě každý občan vyplýtvá 170 kg potravin. V České republice jsme na tom díky společným projektům a edukaci mnohem lépe, každý občan vyplýtvá 38 kilo. Osvětou i darováním potravin je zapotřebí toto číslo dále snižovat. 

Vlastislav Kotrč, ministerský rada, ministerstvo životního prostředí

Oblast potravinových odpadů, jejich předcházení a snižování je jednou z našich priorit. Jde o celosvětový problém. Jsem rád, že se tato problematika stává součástí strategií firem i státu a řeší se. Jako ministerstvo jsme navázali úzkou spolupráci s potravinovými bankami a v rámci našich dotačních programů jsme podpořili řadu projektů, pomohli jsme potravinovým bankám s vybavením, se skladovacími prostory i infrastrukturou. Jejich podpoře se chceme i dál věnovat. Jsme rádi že i obchody podporují tuto činnost a potravinové banky.

Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank

„Potravinové banky v současné době pomáhají více než 200 000 lidí. Poslední dva roky příjemců stále přibývá. Velký nárůst způsobila dvouletá složitá situace s pandemií. V posledním roce se připojila i ekonomická krize a následné problémy. Potravinové dary jsou rychlou pomocí lidem, kteří se ocitli v nouzi. Někdy je třeba pomoci jednorázově, jindy po delší dobu. Někomu pomohou ušetřit pár korun z rozpočtu a jinde je zase potřeba pomáhat tak, aby lidé téměř nehladověli. Jsem ráda, že s Albertem neustále rozvíjíme naši spolupráci a díky novým dodávkám budeme moct navýšit potravinovou pomoc.“

Pavel Kosorin, ředitel, Potravinová banka pro Brno a Jihomoravský kraj

Stejně jako jinde i u nás přibývají lidé, kteří potřebují potravinovou pomoc. V celém Jihomoravském kraji aktuálně spolupracujeme s více než 120 organizacemi, které pečují přibližně o 12 000 klientů. S dopravou potravin pro ně nám nově pomůže dodávka s chladící vestavbou darovaná Albertem. Ta nám zároveň umožňuje přepravu čerstvých potravin, které jsou zdravější než trvanlivé, ale také náročnější na celou logistiku.

 

You may also like...