Březen na Výstavišti: Workshopy na Dyzanj marketu i Slam poetry v rámci Backstage

Střídačka v Malé sportovní hale nabízí také v březnu bohatý program pro děti i dospělé. Po úvodní akci Backstage a povídání s autory o filmovém cyklu Jeden svět přichází Slam poetry. V době konání Dyzajn marketu se můžete zapojit do workshopu tvorby šperků z recyklovaných materiálů nebo výroby keramiky, na Střídačce si budeme povídat s cestovatelkou Viktorkou Rys a senioři si stále mohou přijít zacvičit a třeba i poznat nové přátele.   

Na Střídačce – Malá sportovní hala

Workshopy na Dyzajn marketu

Již tradiční Dyzajn market je opět tady! Pravidelný výběrový trh autorské tvorby, kde potkáte více než 180 lokálních dyzajnérů, tvůrců a kulinářských umělců proběhne před Průmyslovým palácem. Akce se účastní lokální tvůrci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Německa, vstup je zdarma.

A co víc: Dostanete-li po nákupech chuť na relax a vlastní tvorbu, zajděte na Střídačku do Malé sportovní haly. V sobotu i v neděli tady budou v rámci Víkendových workshopů probíhat akce:

  • otevřená dílna Kutilové XL (sobota 12. 3., 10.00 – 15.00 hod), zaměřeno na udržitelný design
  • workshop Recyklované šperky (neděle 13. 3., 10.00 – 12.00 hod)
  • workshop Tvořivá hlína (neděle 13. 3., 13-00 – 17.00 hod)

Karpatský oblouk: Pěšky do Banátu

  1. 3. 2022 / od 19.30 / vstupné 120 Kč (na místě 160 Kč)

Zveme vás na cestovatelský večer plný vyprávění a nádherných fotografií z pěší cesty přes Slovensko, Polsko, Ukrajinu a Rumunsko až do Banátu. Průvodcem vám bude cestovatelka Viktorka Rys. V horách se setkávala s místními lidmi i s medvědy, potýkala se s útoky pasteveckých psů a nepřízní počasí, procházela známými místy i těžko prostupnou divočinou. Karpatský oblouk přešla podruhé po šesti letech, aby porovnala, jak se za tu dobu Karpaty změnily, ale také aby o cestě znovu natočila film, o který přišla při prvním banátském treku, když byla v Rumunsku okradena.

Kdo je Viktorka Rys

Viktorka cestuje s ultralehkou výbavou, bez letadel a nízkonákladově. Věnuje se zejména dálkovým horským přechodům. Dvakrát přešla karpatský oblouk s cílem v Banátu, pokračovala přes balkánské hory do Istanbulu a přešla Kavkaz od Černého moře v Gruzii ke Kaspickému moři v Ázerbájdžánu. Půl roku žila na Islandu. Na cestách fotí, filmuje, dobrovolničí a testuje vybavení pro obchod Pod 7 kilo.

Jak si nalehko sbalit na trek

  1. 3. 2022 / od 19.30 / vstupné 120 Kč (na místě 160 Kč)

Ať už vyrážíte na dálkový trek, na pouť, či prodloužený víkend v horách, jistě oceníte lehký batoh, pod kterým si nezničíte záda. Cestovatelka Viktorka Rys už sedm let testuje ultralehké vybavení pro obchod Pod 7 kilo a na několikaměsíční cesty se běžně vydává s batohem vážícím kolem 5 kg.

Přijďte si na Střídačku poslechnout její praktické tipy a zásady ultralehkého balení na cesty. Dozvíte se nejen tipy na balení batohu, ale třeba i do čeho se vyplatí investovat, co si můžete na cesty vyrobit sami, jaké pořídit zásoby jídla, pití a jakým chybám se vyvarovat.

Backstage: Slam poetry

  1. 3. 2022 / od 19.30 / vstupné 190 Kč

Baví vás slam poetry nebo se chcete teprve seznámit s tímto konceptem? Přijďte na Střídačku do Malé sportovní haly, kde si pod taktovkou moderátora Filipa Koryty užijete originální kulturní večírek nejen se slampoetristy. O hudební tečku se postará DJ Szintisarpád.

V pořadí druhý Backstage nabídne otevřenou platformu, na které vystupující přednášejí, hrají a improvizují bez jakéhokoliv žánrového omezení a diváci je za to bodují, což postupně rozvíjí dynamiku večera. Žánr slam poetry vznikl v 80. letech v Americe a od té doby se stal světovým fenoménem. Strhává publikum ve vesnických hospodách, na velkých festivalech, ale i ve vědeckých kruzích, spojuje umělecký dojem se sportovním napětím a rozdává širokou škálu emocí a zážitků.

Na koho se můžete těšit?

Tomáš T. Kůs

Vydal sbírky poezie Teplo zima milovat (Perseus, Plzeň 2002), Příbytky (Weles, Brno 2005), Spižírna (Dauphin, Praha 2009), Nevinní (Hnízdo, Praha 2013) a Mělké jámy (Weles, Brno 2019). Od roku 2003 produkuje v ČR slam poetry a organizuje její scénu. Za sbírky Spižírna a Mělké jámy získal Cenu Bohumila Polana.

Anatol Svahilec

Kouzlo slam poetry objevil v roce 2014 a hned v témže roce získal titul mistra republiky. Své jevištní počínání zařazuje na pomezí poezie, fyzického divadla, tance sv. Víta a sokolské cvičenecké sestavy.

V roce 2014 realizoval vlastní návrh typu divadelní scény, tzv. „divadelní panoptikon“, v prostorách husitské modlitebny s názvem Panoptikon Barikáda na Žižkově, ve kterém účinkoval v mystifikačním projektu maďarského souboru nového cirkusu Körforgalom Színház (v překladu „Divadlo Kruhový objezd“). Svou slamovou tvorbu prezentoval mj. v Německu, Polsku, Maďarsku, Belgii, Estonsku, Kanadě, USA nebo v Ghaně.

DJ Szintisarpád

Palčivé panónské papričky do vašich uší! Legenda maďarských diskotékových parketů od Györu po Debrecén DJ Szintisarpád sedlající své gramofony tím nejlepším, nejživějším a nejprýštivějším, co země koruny sv. Istvána kdy nabídla. Zahoďte visegrádské kulturní předsudky a roztočte se v zajetí maďarských rytmů!

Více na: navystavisti.cz/udalosti/backstage-slam-poetr

Cvičení pro seniory s Hankou

Cvičení s Hankou Svozilovou na židlích a ve stoje. Jedná se převážně o protažení a jednoduché cviky. Cvičení není náročné a bude přizpůsobeno dané skupině. Pro členy Pohádkového čtecího klubu je akce zdarma, pro ostatní za 50 Kč.

Přihlášky lze učinit až do června na telefonu: 739 097 917 / Mezi námi, o.p.s.

Více na: navystavisti.cz/udalosti/cviceni-pro-seniory-s-hankou

Druhé pololetí odpoledních kurzů pro děti v plném proudu

I nadále můžete své děti přihlásit do odpoledních kurzů na Střídačce. Nechybí kroužky jako fotografie, Cirk La Putyka Akademie, experimentální výtvarka nebo 3D tisk a vynálezy.

Přehled všech kurzů a přihlášky na odpolední kurzy: navystavisti.cz/odpoledni-kurzy
Pravidelné víkendové workshopy: navystavisti.cz/vikendove-workshopy

You may also like...