ČNB zahájila výstavu ke 100 letům koruny

Česká národní banka 31.1.2019 slavnostně zahájila výstavu 100 let česko-slovenské koruny, která se koná u příležitosti významného výročí naší měny. Symbolem oslav 100 let koruny i hlavní atrakcí výstavy je bezpochyby unikátní vysokohmotnostní zlatá mince, kterou si budou moci návštěvníci prohlédnout v rámci výstavy v prostorách Císařské konírny Pražského hradu až do 28. dubna 2019.

Emise této mince z ryzího zlata o hmotnosti 130 kg, kterou pro tuto příležitost nechala ČNB vyrobit ze svých zlatých zásob, připadá právě na dnešní den. Její průměr 535 mm a tloušťka přes hranu 48 mm ji podle velikosti řadí na první místo mezi zlatými mincemi v Evropě a na druhé místo na světě. Použitý materiál na výrobu přitom nepředstavuje potřebu zlata ani na jednu emisi zlatých mincí, které ČNB vydává 2–3krát ročně.

Autorem návrhu mince je akademický sochař Vladimír Oppl. Reliéf na lícní straně připomíná zrod československé měny kolkem z roku 1919, zatímco současnost je zpodobněna logem ČNB. Dominantou rubové strany návrhu je monumentální český lev a motiv nejznámější československé mince 1 Kč z roku 1922.

Výrobu zlaté mince pro ČNB zajistila Česká mincovna se svými subdodavateli. Polotovar vytvořila švýcarská firma Metalor, která použila k výrobě zlato o ryzosti 999,9. Vyrobený „zlatý koláč“ připravený pro vyrytí reliéfů měl dvojnásobnou hmotnost (asi 260 kg) a o něco větší průměr než vyfrézovaná mince. Frézování reliéfu mince zajistila Vídeňská mincovna a do konečné podoby ji doleštila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Dnes vychází také první pamětní bankovka v historii České republiky, a to pod názvem Budování československé měny. Ta nese portrét významného národohospodáře Aloise Rašína, který stál v roce 1919 za odlukou československé měny od rakousko-uherského peněžního systému.

You may also like...