Další kniha Ondřeje Závodského: Výstup na vrchol korupce – Od obálek k národní prostituci

Ondřej Závodský, právní expert Nadačního fondu proti korupci, je známý český právník a dlouholetý státní zaměstnanec, který proslul jako nezkorumpovatelný vrcholový úředník. Ve své nové knize Výstup na vrchol korupce: Od obálek k národní prostituci čtivou formou vysvětluje rozdělení moci v České republice.

“Jestliže se vyšvihne z demokracie vzešlý jedinec nahoru, je to posila pro celý demokratický systém. Jestliže se ovšem nahoru dostane vekslák, korupčník a podrazák, nemůže tvořit opěrný prvek dosavadního systému, ale pouze přemýšlí, jak ho zneužít ve svůj prospěch.”

Vrcholy mocenského trojúhelníku podle něj tvoří oligarchové, velmoci (Čína a Rusko) a prostituující politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Autor se ovšem neomezuje pouze na popis současného stavu, ale přidává i genezi postrevolučních korupčních mechanismů a dodává řadu úvah, jak ze současné mizerné situace vybřednout.

„Osobně se domnívám, že obyvatelé naší země jsou žábami v ohřívané vodě, před očima se nám deformuje systém demokracie a právního státu. Jenom velmi malá skupina lidí je ochotná s tím něco dělat. Doufám, že nová kniha má potenciál toho, aby část spoluobčanů prozřela a začala dané hodnoty bránit.“

Unikátnost publikace spočívá v kombinaci obrovského množství faktů i Závodského zážitků z veřejného dění a srozumitelných příkladů, na nichž autorovi úvahy stojí.

Křest knihy se konal v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí. Knihu pokřtili hosté  Petr Pithart a Karel Janeček

Citace z knihy:

“Jestliže se „vyšvihne“ z demokracie vzešlý jedinec nahoru, je to posila pro celý demokratický systém. Na podnikatelích jako byl Baťa koneckonců stála síla a stabilita první republiky. Jestliže se ovšem nahoru dostane vexlák, korupčník a podrazák, nemůže tvořit opěrný prvek dosavadního systému, ale pouze přemýšlí, jak ho zneužít ve svůj prospěch a ohnout směrem k oligarchii nebo dalším špatným způsobům vládnutí.”

“Prakticky každý den mi někdo píše maily, že nevidí světlo na konci tunelu, že tato země je už se všemi Babiši, Zemany a Okamury úplně vyřízená a co s tím jako mají dělat.

Vždycky odpovídám podobně, nekoukejte se nahoru, ale pod nohy. Jinými slovy, řešte, co můžete změnit vy osobně. Najděme si každý úkol, na který sami nebo se sousedy, kamarády, kolegy stačíme. Stát se neskládá jen z premiéra a prezidenta, stát má tvořit občanská společnost. Když přibudou další desítky tisíc těch malých iniciativ (společný kompostér pro činžák, hasičská zábava nebo divadlo na chalupě), společnost to semkne.”

Ondřej Závodský je známý český právník a dlouholetý státní zaměstnanec. V současné době pracuje jako právní expert Nadačního fondu proti korupci. Je autorem mnoha odborných statí na téma problematiky protikorupčního boje, transparentnosti hospodaření s majetkem státu a regulace hazardu. Během studií na Právnické fakultě Univerzity Karlovy pracoval jako novinář se specializací na soudní zpravodajství a investigaci v oblasti organizovaného zločinu a justice.

V roce 2003 nastoupil na místo právníka ve státní organizaci Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra. Již o dva roky později se stal ředitelem právního úseku. V té době prosadil několik koncepčních změn v oblasti nakládání se státním majetkem. Na podzim 2010 se Závodský postavil proti neprůhledným transakcím tehdejšího vedení organizace. Jednalo se o několikanásobně předražené stavební práce pro zaměstnavatele, pofiderní zadávací řízení u veřejných zakázek, pronájem státního majetku za zlomkovou hodnotu obvyklé výše nájmu a řadu dalších nekorektních smluv. Za tuto svou činnost byl v září 2010 z doposud zastávané funkce odvolán.

Po mediálním tlaku byl dosavadní management Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra vyměněn a Závodskému bylo nabídnuto dřívější místo. Podezření z netransparentnosti byla prošetřena nezávislým forenzním auditem. Jeho výsledky byly předány policii. Následně byli dva nejvyšší manažeři odsouzeni za manipulaci zakázek, na něž Závodský upozornil. Na počátku roku 2014 byl jako nezkorumpovatelný úředník nominován na funkci náměstka ministerstva financí pro oblast majetku státu a dohledu nad hazardem. Podařilo se mu prosadit komplexní reformu několika oblastí. Za největší úspěch však Závodský považuje prosazení nového zákona o hazardních hrách.

Závodský byl odvolán z funkce náměstka ministerstva financí k 31. 12. 2017. Stalo se tak na základě zvláštního usnesení vlády poté, co nařídil kontrolu na podmínky ubytování nové ministryně Aleny Schillerové a kontrolu k vyjasnění podmínek užívání jednotlivých společností holdingu Agrofert pozemků ve státním vlastnictví. Platnost rozhodnutí o jeho odvolání je předmětem soudního přezkumu. Ministerstvo financí dokonce Závodskému odmítlo vyplatit dlužný plat, proto se neohrožený právník nerozpakoval nařídit exekuci na majetek státu. V rámci současného působení u Nadačního fondu proti korupci zpracovává stanoviska k připravované legislativě a upozorňuje na netransparentnosti při činnosti státních úřadů. Své poznatky již v loňském roce shrnul v knize Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel. Nyní na tuto úspěšnou publikaci navázal v předkládané knize. Ondřej Závodský je nevidomý. Ve volném čase se věnuje své velké rodině, vodicímu psu Cirkovi a chalupaření. Rád čte, působí v několika občanských projektech a hraje šachy.

Knihu vydává nadační fond Proti korupci ve spolupráci s nakladatelstvím Universum.

You may also like...