Den hrdinů na Výstavišti: Darujte krev, postavte protipovodňovou zeď, vyzkoušejte těžkou techniku

Jako každý rok i letos představí složky integrovaného záchranného systému svou dennodenní práci široké veřejnosti na akci Den hrdinů na Výstavišti Praha. V rámci nadcházejícího ročníku vzpomeneme povodně z roku 2002, a to nejen prostřednictvím interaktivních ukázek stavby protipovodňových bariér, ale i putovní tematické výstavy. Svou práci v praxi pak představí všechny hlavní složky IZS. 

Přes 100 vozidel a další techniky, XXVIII. ročník memoriálu JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, přes dvacet soutěžních družstev z řad profesionálních i podnikových hasičů z celé ČR, mimo jiné speciální vůz pražské Zdravotnické záchranné služby Golem, Fénix i terénní čtyřkolka Polaris, slaňování psích záchranářů, policejní koně v kouřové cloně nebo možnost darovat krev v mobilní odběrové stanici Ústřední vojenské nemocnice, to vše a další program čeká návštěvníky 24.9. 2022 od 11.00 do 18.00 hodin v parkové části i na Bruselské cestě na Výstavišti. Od 18.45 hod. poté program naváže na tramvajové točně u Planetária s praktickými ukázkami Dopravního podniku hl. m. Praha ve vyprošťování vykolejené tramvaje. Akce je určena všem věkovým kategoriím a vstup je zdarma. 

20 let od povodní

V rámci výročí dvaceti let od povodní z roku 2002 doputuje na Výstaviště z Kampy speciální výstava Muzea hlavního města Prahy připomínající stoletou vodu a proběhne symbolická stavba protipovodňové zdi se zapojením široké veřejnosti. Návštěvníci uvidí, kam sahala voda při povodních na Výstavišti a těšit se mohou třeba i na exponáty z Expozice požární ochrany ve Zbirohu. Jak se bránit velké vodě pak předvedou jednotky HZS a SDH.

Letošní Den hrdinů bude tak trochu speciální díky smutnému výroční dvaceti let od povodní, které zasáhly nejen Prahu. Právě proto jsme část programu věnovali této události s mnoha praktickými ukázkami protipovodňových opatření v podání záchranných složek. Do akce ale zapojíme i návštěvníky, kdy nejen pro děti bude připraveno na pět set pytlů k naplnění pískem a stavbě protipovodňové zdi různých šířek a výšek. Hold ale samozřejmě vzdáme všem složkám integrovaného záchranného systému. Akce bude nabitá interaktivní zábavou pro celou rodinu a já, jako již tradičně, věřím, že se zejména z řady tatínků zase na chvíli stanou kluci a splní si své dětské sny o roli záchranářů a vyzkouší těžkou techniku,“ říká Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha a.s. a zakladatel Dne hrdinů.


Speleologie, výcvik záchranných psů i nejnovější záchranná čtyřkolka Polaris

Bohatý program nadchne malé i velké návštěvníky, kdy se prostřednictvím dynamických i praktických ukázek představí všechny důležité záchranné složky. V rámci praktických ukázek předvedou svou práci Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy, Městská police hl. m. Prahy, Policie ČR, Armáda ČR, Vojenská policie, HZS Letiště Václava Havla, HZS Dopravního podniku hl. m. Prahy, Správa služeb hl. m. Prahy, Speleologická záchranná stanice, Kynologická brigáda, Vězeňská služba ČR, Hlavní báňská záchranná stanice Praha a Vodní záchranná služba.

Jsme velmi rádi, že se Dne hrdinů můžeme pravidelně účastnit a veřejnosti tak představit naši práci. Návštěvníci si budou moci prohlédnout jak naše standardní sanitní vozy zdravotnických záchranářů a lékařů, tak modul pro mimořádné situace Golem, speciální vůz Fénix a nejnovější přírůstek mezi našimi speciální vozidly – terénní čtyřkolku Polaris. Zájemce seznámíme také s prací dispečerů tísňové linky a na cvičných figurínách si budou moct osvěžit základy poskytování první pomoci včetně nepřímé srdeční masáže,“ říká Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Připraveny budou i speciální ukázky techniky jako vrtulník PČR, vyprošťovací tank SSHMP, letištní speciál Panter, záchranářský speciál GOLEM nebo Tatra PRAM s minometem. Dynamické ukázky pak nabídnou vyprošťování osob z havarovaných vozidel, ukázku výcviku koní Městské policie hl. m. Prahy, ukázku výcviku záchranářských psů, ukázky slaňování a vyprošťování pomocí speleologů i vyproštění vykolejené tramvaje (závěrečná ukázka v 18.45hod. na konečné tramvajové točně u Planetária).

Program dynamických ukázek v Den hrdinů 2022
11:00 – stavba symbolické protipovodňové stěny (do vyčerpání 500 ks pytlíků) 
11:00 – 17:00 Pas malého hrdiny
11:30 – 11:50 Záchranná brigáda kynologů Praha
12:00 – 12:15 Armáda ČR – MUSADO – ukázka
13:00 – 13:20 Městská policie – Jízdní oddíl
14:00 – 14:15 Speleologická záchranná služba
14:30 – 14:50 Policie ČR – Zpacifikování pachatele
15:00 – 15:20 Vězeňská služba – ukázka zásahu
16:00 – 16:20 Společná práce speleologů s kynology
16:30 – 16:40 Městská policie – výcvik psů
17:00 – 17:15 Armáda ČR – MUSADO – ukázka
17:59 – 18:00 poděkování všem za Hřensko
18:10 – 18:30 Dopravní podnik MPP ukázka vyproštění člověka z pod tramvaje – konečná tramvaje Výstaviště 

 

You may also like...