Dřevěné materiály používané v nábytkářství

Stává se vám někdy, že se nevyznáte v dřevěných materiálech pro výrobu nábytku? Při rozhodování o koupi byste kromě vzhledu měli zvážit i užitné vlastnosti. Poradíme vám, jak se v materiálech orientovat, jakou povrchovou úpravu zvolit a na co si dát při výběru pozor.

Masivní dřevo

Výběr typu dřeva

Při výběru dřeva pro výrobu nábytku je potřeba zvážit jeho funkci. Dřeviny se standardně dělí na jehličnaté a listnaté. Levnějším materiálem při výrobě masivního nábytku jsou jehličnany – většinou smrk a borovice. Jsou však málo odolné proti vrypu a nasákavosti. Stejně tak jako některé listnaté – třeba olše a bříza.

Vyšší tvrdostí a ohybovou pevností se vyznačují často používané listnaté dřeviny dub a buk. Buk se díky svým výborných vlastnostem používá např. pro výrobu ohýbaného nábytku.

Naší nejtvrdší dřevinou používanou v nábytkářství je akát. Jeho vlastnosti jsou vhodné pro výrobu venkovního nábytku.

Hojně se využívá také pro stavbu dětských hřišť. Pokud však vyžadujete ještě vyšší tvrdost či netradiční texturu, musíte sáhnout po exotických dřevinách a tedy i hlouběji do peněženky. Vhodné jsou např. teak, eben nebo palisandr. Výjimečnou texturu má také dřevo olivovníku. Kvůli vysoké ceně se ale využívají většinou jen dýhy těchto dřevin.

Povrchová úprava

Vlastnosti a údržba se kromě druhu dřeva odvíjí od povrchové úpravy. Dřevo lze kartáčovat (vykartáčováním měkkého jarního dřeva), dlátkovat, pískovat, opalovat atd. Pro dosažení jiného odstínu můžeme dřevo také mořit nebo bělit. Povrch se dokončuje oleji, vosky či laky. Povrchová úprava voskováním či olejováním je velice příjemná na dotek, ekologická, zachovává matný vzhled dřeva, ale zároveň je také méně odolná vůči chemikáliím a vyžaduje větší údržbu než lakovaný povrch. Oleji se dá dřevo také dobarvovat.

Výhody a nevýhody

Masivní dřevo je přírodní materiál a má nevýhody v podobě nasákavosti a rozměrové nestálosti. V tomto případě velice záleží na vstupní surovině – na kvalitě sušení dřeva, vlhkosti a výskytu vad. Pokud je dřevo vysušené správně, rozměrová nestálost se projevuje v minimální míře. Masivní dřevo má také výborné fyzikálně mechanické vlastnosti. V nábytkářství se užívá především ve formě „spárovky“. Je to konstrukční deska vyrobená slepováním užších přířezů masivního dřeva, z něhož byly odstraněny vady. Spárovka si zachovává dobré vlastnosti masivního dřeva a používá se hlavně na výrobky náročné na pevnost v ohybu. Kromě měřitelných faktorů jsou tu ale i faktory pocitové. Masivní dřevo je příjemné, esteticky příjemné a na rozdíl od všech umělých materiálů umí stárnout.

Na co si při výběru dát pozor

Pokud zvolíte nábytek z masivního dřeva, vždy si od truhláře nebo návrháře vyžádejte malý vzorek materiálu. Velice záleží na oblasti, ze které je daná dřevina přivezená a rozdíly v jednotlivých odstínech mohou být velmi výrazné. Stejně tak postupujte při výběru mořidla – mořidlo na vzorníku vyrobeného ze smrku bude vypadat jinak než na dubovém dřevě. V potaz berte také výběr venkovního osvětlení, které může odstín dřeva zkreslovat. Zároveň při výběru odstínu počítejte s oxidací dřeva – každá dřevina vlivem UV záření stárne jinak.

Aglomerované materiály na bázi dřeva

Pokud pro vás masivní dřevo není to pravé, zkuste některý z aglomerovaných materiálů, které se v nábytkářství využívají čím dál častěji. Jednoduše řečeno jsou to materiály z rozmělněné (aglomerované) dřevní hmoty, které jsou opět spojené lisováním za pomoci lepidel (ty ale nejsou podmínkou), teploty a tlaku. Tyto desky byly vyvinuty, aby se zpracoval jinak rozměrově podřadný sortiment a dřevní odpad a zároveň, aby se vylepšily užitné vlastnosti materiálů pro konstrukci nábytku.

Dřevotřískové desky

Jeden z nejpoužívanějších aglomerovaných materiálů v konstrukci nábytku je dřevotřísková deska. Vzniká plošným lisováním třísek a její kvalitu určuje hustota, tloušťka a počet vrstev třísek. Pro výrobu nábytku se používají desky s dekoračním papírem zalisované melaminovou pryskyřicí. Tyto laminované desky (LTD) mají dobré užitné vlastnosti – jejich povrch je velmi tvrdý, snadno se čistí a jsou odolné proti vlhkosti a čisticím prostředkům. Slabým místem LTD desek jsou hrany. Jsou místem možného vniknutí vlhkosti do materiálu – ta může způsobit bobtnání desky a její nenávratné poškození. Při výběru nábytku se tedy soustřeďte i na kvalitu olepení hran. Za jednu z výhod LTD desky se považuje stejný, opakující se dezén, který umožňuje snadnou výměnu dvířek, či doplnění sestavy. Trh nabízí velké množství dekorů, stejně tak jako povrchových úprav desek – od vysokého lesku přes matné povrchy až po povrch napodobující léta dřeva. Obecně platí, že je to jeden z nejlevnějších materiálů pro výrobu nábytku – kvalita i cena se však dle konkrétního výrobce může výrazně lišit.

MDF

Často používaným materiálem je polotvrdá dřevovláknitá deska (MDF). Vyrábí se lisováním dřevních, nebo ligno-celulózových vláken. Má homogenní strukturu a používá se při výrobě nábytku místo LTD především tehdy, pokud jsou hrany nebo plochy profilované. Díky jemnému povrchu je MDF vhodná pro výrobu lakovaného nábytku. Při lakování odpadá nebezpečí vniknutí vlhkosti do materiálu hranou. Pigmentový lak se stříká v bezprašném prostředí v několika vrstvách. Broušením pak dosahujeme vysokého lesku nebo naopak hlubokého matu. Materiál působí příjemněji a precizněji v detailu než laminovaná deska. Tato povrchová úprava je však velice náročná na kvalitu provedení. Nevýhodou lakovaných povrchů je, že se velmi snadno poškrábou a patří mezi dražší povrchové úpravy. Kromě laku se MDF dokončuje také PVC fólií, která je odolnější než lakovaný povrch.

Dýha a překližovaná deska

Pokud požadujeme přírodní vzhled dřeva a zároveň z nějakého důvodu nechceme masiv, lze použít dýhu, tedy tenký plát přírodního dřeva nalisovaný na desku z aglomerovaného materiálu. Při výběru si dejte pozor na kvalitu dýhy – zvláště tloušťku. Ta se běžně pohybuje kolem 0,6 – 0,9 mm. Silnější plát dřeva se dá i kartáčovat. Kompozit vyrobený slepením několika dýh k sobě se nazývá překližovaná deska (překližka). Kvůli rozměrové a tvarové stabilitě se dýhy lepí léty kolmo na sebe. Desky mají obvykle lichý počet vrstev. Překližku lze snadno tvarovat, proto je hojně používána na tvarované sedáky, či opěráky židlí. Dalším využitím překližek jsou například záda skříní, či dna zásuvek.

OSB deska

Díky jedinečné struktuře povrchu je designéry často využívaná také OSB deska (deska s orientovanými třískami). Ta je jinak spíše doménou stavebnictví a podlahářství. Na rozdíl od DTD jsou OSB desky vyrobeny z dlouhých plochých třísek, které jsou v každé vrstvě orientované do jednoho směru a mají vyšší pevnost v ohybu.

Ať už zvolíte jakkoliv, vždy dbejte na to, aby byl vybraný materiál kvalitní, protože vstupní surovina je stejně důležitá jako práce truhláře.

You may also like...