Pět dobrých tipů, jak si užít dovolenou i v zimě

Chladné počasí a sníh moc nemusíte, a tak jste ještě nepřišli na chuť dovoleným uprostřed zimy? Raději byste se viděli na pláži na druhém konci světa, ale z nějakého důvodu si to nemůžete dovolit? Nebo prostě jen chcete naučit děti lyžovat, a tak jste si řekli, že týden na horách nějak přetrpíte? 

Máme pár tipů, jak si zimní dovolenou užít, nejen ji tiše přetrpět. A pokud jste se nikam nechystali, možná vás následující řádky nakonec přesvědčí vyrazit alespoň na víkend do Krkonoš.

Využijte čas pro sebe

Je vlastně úplně jedno, kde budete, pořád je to dovolená. Čas bez pracovních starostí, který byste měli věnovat sami sobě a svým blízkým. Naplánujte si tedy nějaké společné aktivity, které vás všechny budou bavit. Pokud zbytek rodiny lyžuje, ale vy nikoli, můžete si odpoledne společně zajít třeba do bazénu. Nebo na dobrou večeři. A čas, kdy se každý člen výpravy věnuje svému koníčku? Dělejte totéž. Zajděte si s knihou lenošit do wellness, dejte si masáž, nebo třeba aperol na zahradě – možná se budete divit, jakou má horské slunce sílu.

Vyzkoušejte něco nového

Celý život lyžujete, ale snowboard jste ještě nikdy nezkoušeli? Teď je ten pravý čas. Anebo celý život kvůli zbytku rodiny lyžujete, ale vlastně vás to zase tolik nebaví? Nechte ostatní na svahu a vezměte si třeba běžky. Nebo dělejte cokoli vám bude milé, jen si dovolte poprvé si užít zimní dovolenou přesně podle svých představ. A mimochodem, kdo říká, že dovolená na horách není ideální příležitostí, kdy se začít učit třeba cizí jazyk? V době internetu a chytrých aplikací se můžete vzdělávat naprosto kdykoli a kdekoli.

Náš tip: Skvěle si zalyžujete i užijete jízdu na snowboardu ve skiareálu Rokytnice. Ten nabízí jedny z nejdelších sjezdovek v ČR, místy až 100 m široké

Hledejte výhody

Všimli jste si například, že když krajinu pokryje sníh, vše najednou působí mnohem klidněji a lidé jsou jako zázrakem mnohem mírumilovnější? To ve městě moc často nezažijete, a tak si to na horách užijte do zásoby. Všimli jste si, jak jsou děti po celém dni na lyžích večer unavené a vám odpadá povinnost vymýšlet další zábavu? A jste na týden v hotelu, kde se nemusíte o nic starat, naopak se tu starají o vás. Žádné vaření, žádný úklid, vaší starostí může být jen to, zda ráno posnídáte sladký croissant nebo míchaná vajíčka.

Nepodceňte přípravu

Není žádnou novinkou, že zimní dovolená na horách bývá rizikovější na všechny možné úrazy a nehody. Abyste proto nemuseli řešit žádnou podobnou nepříjemnost, připravte se předem. Nastudujte si oblast, kam se chystáte, ujistěte se, že máte veškeré funkční oblečení, abyste neprochladli, na svah se nepouštějte bez helmy. Nechte také servisovat lyžařské, snowboardové a běžkařské vybavení, ale také svůj vůz, ať máte jistotu, že se vždy bezpečně dostanete tam, kam máte namířeno.

Mějte spolehlivé auto

Ať už je vaše výprava jakkoli velká a cesta jakkoli dlouhá, nikdy byste při výběru vozu, kterým vyrazíte, neměli dělat kompromisy. Nejezděte dodávkou jen proto, že máte hodně věcí nebo hodně dětí. Na zasněžených svazích oceníte spíš výkonný pohon všech čtyř kol. Navíc taková Toyota Highlander v pohodě uveze i sedm lidí a přitom jde o elegantní a schopné SUV. Kdybyste při cestě do hor chtěli být co nejšetrnější k přírodě, můžete zvolit Toyotu RAV4 s plug-in hybridním pohonem, s níž se při pravidelném dobíjení můžete dostat až na spotřebu 1 litr na 100 kilometrů, což ocení také vaše peněženka. A pokud vyrážíte jen ve dvou a z velkých SUV máte trochu respekt, ideální pro vás bude Yaris Cross, který zůstává velmi malým modelem zvenčí, ovšem uvnitř je super pohodlný a jízdní vlastnosti odpovídají schopnostem SUV. Tak šťastnou cestu.

Foto: Toyota CE

You may also like...