Dvě knižní novinky tohoto týdne: Právník a Satanův deník

První z nich je nový román českého autora Martina Kodýdka, který pro předchozích titulech Makléř a Trenér nyní přichází s novinkou Právník. Tento román je inspirovaný aférou Dieselgate z roku 2015, kterou je u nás postiženo více než sto šedesát tisíc automobilů. Jedná se o unikátní vhled do „české verze“ celosvětového skandálu považovaného za jeden z největších korporátních podvodů 21. století. Knihu vydává nakladatelství Brána.

Druhá novinka je z nakladatelství Odeon – jedná se o nový svazek z edice Knihovna klasiků. Novela Satanův deník ruského autora Leonida Nikolajeviče Andrejeva vznikla těsně před autorovou smrtí, v roce 1919. Zachytil v ní válečné šílenství a předpověděl dokonce i zánik lidské civilizace. Satanův deník vychází v novém překladu Jakuba Šedivého.

Martin Kodýdek: Právník. Šokující román inspirovaný aférou Dieselgate v Česku

Mladý ambiciózní právník Přemek Muroň touží postoupit do první advokátní ligy. Přesídlí do centra Prahy, počet klientů mu roste, chybí jen poslední krok – významná kauza, ve které zazáří. Bude to aféra Dieselgate, v níž bojuje proti koncernu Volkswagen a jeho chamtivosti? Nebo ho naopak tento spor srazí zpátky na periferii, odkud přišel? Nebo dokonce ještě někam hlouběji…?

Román je inspirovaný skutečnou aférou Dieselgate z roku 2015, kterou je u nás postiženo více než sto šedesát tisíc automobilů. Jedná se o unikátní vhled do „české verze“ celosvětového skandálu považovaného za jeden z největších korporátních podvodů 21. století.

Co je aféra Dieselgate:

Dieselgate je jedním z největších korporátních podvodů 21. století a učebnicovým příkladem firemní chamtivosti. Koncern Volkswagen vybavil své dieselové motory s označením EA 189 softwarem, který rozeznal, kdy vozidlo prochází laboratorním měřením emisí, a upravil hodnoty oxidů dusíku na ekologicky přívětivou úroveň. Koncern následně vozy s tímto typem motoru propagoval jako ty, které šetří životní prostředí, a dokonce za ně obdržel řadu „zelených“ ocenění.

Ve Spojených státech používal ke zvýšení prodejů televizní spot s bílou šálou, kterou babička přikládá k výfuku a tvrdí, že tento diesel je čistý. V Česku spustil ekologicky odpovědnou kampaň, v rámci níž používal slogany jako „Na ochranu životního prostředí myslí snad každý táta“. Také na základě těchto reklamních aktivit prodal celosvětově jedenáct milionů cinknutých vozidel různých koncernových značek. Není sporu o tom, že k podvodu došlo, ostatně Volkswagen se k němu i veřejně přiznal. Zatímco v Americe byli téměř všichni zákazníci odškodněni do tří let od vypuknutí skandálu, v Česku ještě šest let po jeho odhalení nikdo. Nespokojení vlastníci více než sto šedesáti tisíc vozidel značek Škoda, Volkswagen, Audi a Seat tak musí zatím jen doufat, že i jejich nároky budou nakonec uznány.

Martin Kodýdek se narodil v Praze, ale vyrůstal na Valašsku, kam se rád vrací. Po studiích ekonomie nastoupil do pražské investiční banky Patria Finance, kde na různých obchodních a manažerských pozicích setrval patnáct let. Poté odešel na volnou nohu – obchodoval na komoditních burzách, věnoval se aféře Dieselgate, trénoval fotbalovou mládež a psal. Právník je jeho třetí knihou po Makléři a Trenérovi. Mezitím se vrátil do byznysu a působí v aktuálně největší české burzovní firmě WOOD & Company.

Leonid N. Andrejev: Satanův deník

Leonid Nikolajevič Andrejev (1871–1919) byl spisovatel a dramatik, jeden z nejrozporuplnějších představitelů ruské literatury. Pod vlivem Schopenhauerovy filozofie se věnoval především otázkám života a smrti a zobrazoval lidský život hluboce pesimisticky. V jeho povídkách je možné vystopovat silný vliv F. M. Dostojevského.

Satanův deník napsal krátce před smrtí v roce 1919 a zachytil v něm zánik lidské civilizace. Novela nyní vychází v novém překladu Jakuba Šedivého. Je nejnovějším svazkem edice Knihovna klasiků nakladatelství Odeon.

Leonid Andrejev (1871 – 1919) 

Významný spisovatel a dramatik konce 19. a počátku 20. století. Jeden z nejsložitějších a vnitřně nejrozporuplnějších představitelů ruské literatury předrevolučního období. Je pokládán za zakladatele expresionismu.

Pocházel ze zchudlé šlechtické rodiny. Po absolvování gymnázia vystudoval práva a poté se zabýval advokátní praxí, brzy jí však zanechal a věnoval se plně literární činnosti. V raných dílech navazoval na humanistické tradice ruské literatury 19. století. Jeho rané fejetony a povídky, v nichž líčil těžký život městské chudiny a drobných řemeslníků, se vyznačovaly ostře kritickým vztahem k buržoazní společnosti. Později v jeho tvorbě převládl spíše sklon k subjektivismu a k filozofickým abstrakcím.

V poslední dekádě života se převažujícím principem jeho tvorby stala groteskní deformace skutečností, čímž se do značné míry přiblížil soudobým modernistickým literárním směrům. Vytvořil cyklus pěti filosofických dramat, v nichž  řešil především problém lidské existence – otázky života a smrti, dobra a zla, rozumu a citu, svobody osobnosti a také lidské nesmrtelnosti. 

Od roku 1910 žil Andrejev trvale ve Finsku, kde ho také zastihla světová válka. V té době hodně psal, přestože jeho zdraví se rychle zhoršovalo. Jaro a podzim roku 1917 prožil v Petrohradě. Po Říjnové revoluci se ale opět vrátil do Finska. Jeho posledním dílem byla novela Satanův deník (1919), napsaná krátce před smrtí, v níž zachytil válečné šílenství a předpověděl brzký zánik lidské civilizace.

 

You may also like...