Ester Ledecká vysadila svůj strom a stala se součástí projektu Kořeny osobností

Vynikající sportovní výsledky české snowboardistky a alpské lyžařky Ester Ledecké bude od 17. května nově připomínat Projekt Kořeny osobností současným i budoucím návštěvníkům Botanické zahrady hl. m. Prahy.  Ester Ledecká se v tento den zařadila po bok dalších významných českých i zahraničních osobností, jež v uplynulých deseti letech spojily své jméno se vzácnými rostlinnými exempláři ve sbírkách trojské botanické zahrady. 

Jsme velmi rádi, že Ester Ledecká v tomto unikátním projektu jako v pořadí již 95. osobnost doplnila další významné sportovce jako Věru Čáslavskou, Emila a Danu Zátopkovi, Martina Doktora, Štěpánku Hilgertovou, Pavla Nedvěda, Petra Čecha, Jana Železného a další,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká má za sebou velmi úspěšnou sezonu, v níž tradičně excelovala na snowboardu, ač kvůli kolizi s lyžařskými závody nestartovala na všech závodech Světového poháru a nemohla se zúčastnit ani mistrovství světa. Na snowboardu získala už počtvrté v řadě velký křišťálový glóbus v paralelních disciplínách, což se žádné závodnici v historii nepovedlo.

Foto: Botanická zahrada hl.m. Prahy – Pavel Florian

Na lyžích potvrdila svou pozici mezi světovou špičkou, když se pouze na jednom závodě Světového poháru nevešla mezi nejlepších třicet závodnic. Ve sjezdu dvakrát zajela čas v elitní desítce (8. místo Cortina d´Ampezzo, 10. místo Lake Louise) a probojovala se do finále Světového poháru (18. místo). V Super G bylo jejím sezónním maximem 11. místo z Val Gardeny. K tomu přidala 15. místo z mistrovství světa ze závodu v alpské kombinaci, 17. místo ze sjezdu a 27. místo ze Super G.

„Byla to parádní sezona, jsem moc spokojená. Teď už se ale opět těším na tu další,“ říká s úsměvem Ester Ledecká, která již standardně čeká několikatýdenní blok v rodinném prostředí v Řecku i vysokohorská příprava v Chile. „Hlavním cílem pro další sezonu je, abych měla nadále z lyžování i snowboardu radost. Vím, kolik lidí mi drží palce a samozřejmě jim budu chtít svými výsledky dělat radost.“ V sázení stromů zažila svoji premiéru. „Já se přeci jen pohybuji především na sněhu, kde nejsou pro podobné aktivity ideální podmínky. O to více jsem se těšila. Když jsem viděla seznam osobností, které se do projektu zapojily přede mnou, měla jsem trošku trému. Věřím, že vysazenému stromku se bude dařit stejně jako celé botanické zahradě.“

Ester Ledecká vysadila lípu velkolistou (Tilia platyphyllos), která je potomkem památného stromu z Nového Města na Moravě. Na rozdíl od známější lípy srdčité či malolisté je o něco odolnější, mohutnější a také věkovitější. Dokáže růst v polostínu typicky na kamenitých svazích v tzv. suťových lesích. S takovým prostředím se tento houževnatý druh hravě vyrovnává. 

Tento strom jsme pro Ester Ledeckou vybrali proto, že stejně jako ona přijímá velké výzvy, které úspěšně zdolává. Proto se s tímto druhem často setkáváme coby s letitým památným stromem schopným odolávat nepříznivým vlivům. Exemplář, který Ester Ledecká vysadila, je  potomkem památné lípy z Nového Města na Moravě. V pletivech této lípy koluje míza, díky které by se mohla dožít stáří některé z jejích památných kolegyní.  A není to málo, něco mezi 700 – 1000 lety, “ vysvětluje Tomáše Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady hl. m. Prahy.

You may also like...