Febiofest představuje programové novinky a spouští přihlášky do divácké poroty

Letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest od 17. do 24. září pozve diváky na projekce filmů v tradičních sekcích, k nimž navíc přidá jednu novinku: sekci VR Cinema.  Filmy ve virtuální realitě ve formátu 360° se budou promítat během festivalového víkendu ve speciálním VR kině v Centru současného umění DOX, a to ve třech tematických pásmech: Pro děti, Art a Docu.

Jsem moc rád, že se MFF Praha – Febiofest zařadil po bok světových festivalů, které dávají projektům ve virtuální realitě stále více prostoru. V programu například uvedeme v české premiéře laskavý snímek Podivuhodný života Billa Montyho o odvážném seniorovi, který se nebojí vydávat jak už ve snech tak v reálném životě na všemožná dobrodružství. Myslím si, že zejména v téhle době se potřebujeme všichni ponořit do trochu pozitivnějších příběhů,“ říká Ondřej Moravec, dramaturg nové sekce.

Hlavní soutěž, Soutěž komedií, Delikatesy z Východu, populární Queer Now, Planet Dark pro náročné diváky, Generace s programem pro celou rodinu a další sekce proběhnou v ustálené formě. Změn oproti tomu doznala sekce Panorama, která bude mít poprvé dvě části. V té první, nazvané Ikony, se představí snímky režisérů zvučných jmen a ve druhé části Nové proudy dostanou prostor mladí tvůrci, jejichž filmy rezonovaly na světových festivalech. Připravena je například mezinárodní premiéra filmu Yesterday’s Past o mladíkovi z indické vesnice Satavaya, nevšední rakouská sci-fi Trouble With Being Born nebo koprodukční drama Night of Kings, které je v užších nominacích na Oscara pro nejlepší mezinárodní film.  

Čistě dokumentární sekci Docs letos ozdobí světová premiéra filmu The Most Fearless, jehož hrdinkou je Nasima, první surfařka v Bangladéši, zemi, kde ženy na veřejnosti ani neplavou, natož aby se proháněly na surfařském prkně. Pozornost zaslouží například také Assassins – dokument objasňující okolnosti atentátu na Kim Čong-Nama, nevlastního bratra Kim Čong-Una.

Speciální a velmi oblíbená sekce Culinary, propojující aktuální kinematografickou tvorbu s jedinečným kulinářským zážitkem, naservíruje dokument Funke o americkém šéfkuchaři Evanu Funkeovi, jehož „majstrštykem“ se staly vlastnoručně vyráběné těstoviny. Speciální menu vytvořené ve vyhlášené italské restauraci La Finestra in Cucina se bude k filmu podávat v restauraci Obecního domu.

O vítězích 28. ročníku MFF Praha – Febiofest rozhodne nejen porota tvořená odborníky, ale také divácká porota v čele s čestným předsedou z řad známých osobností. Jejím členem se může stát kterýkoliv filmový fanoušek starší 15 let. Stačí se přihlásit prostřednictvím festivalového webu na  www.febiofest.cz. Vybraných 33 porotců během festivalu zhlédne a bodově ohodnotí celkem sedm vybraných filmů v sekci Soutěž komedií.

Organizátoři MFF Praha – Febiofest oznámili také změnu na pozici výkonného  ředitele – místo Kamila Spáčila převzala funkci Marta Švecová Lamperová.

You may also like...