Jak vybrat kvalitní boty na horské túry

Lyžařskou sezónu pomalu střídá sezóna horských treků a túr. Jste na ně správně vybavení? Základním kamenem výbavy jsou rozhodně kvalitní boty. Pojďme se podívat, jak je vybrat.

Z jakých typů bot na hory můžete vybírat?

Výběr bot na hory je poměrně komplikovaná disciplína a věcí, na které se budete muset zaměřit, je rovnou několik.

Začneme jednotlivými typy bot

Nízké pohorky jsou skvělé na kratší výlety nebo procházky spíše po zpevněném terénu. Jejich podrážka je obvykle velmi měkká a nohám poskytují pouze základní oporu a ochranu. Nízké pohorky jsou skvělou volbou pro začínající turisty, kteří plánují několikahodinový výlet v příznivém počasí.

Vysoké pohorky mají pevnější podešev a nohám poskytují výrazně důkladnější ochranu než pohorky nízké. Kromě chodidel chrání i kotníky, takže minimalizují šanci například jejich podvrknutí. V kvalitních vysokých pohorkách se nemusíte bát ani náročného terénu na několikadenní túře. Kvalitní pohorky s Gore-texovou membránou vás ochrání i před nepřízní počasí. Kvalitu vysokých pohorek poznáte mimo jiné i podle výrazného vzorku na podrážce.

Další typy trekových bot už ocení spíše profíci. Jedná se o horolezecké boty a o boty expediční. Druhé zmíněné se hodí především pro outdoorové nadšence, kteří se nezaleknou ani šestitisícovky.

Jak vybrat botu, která padne, jak má?

Při výběru bot je nejdůležitější vybrat správnou velikost, ale záleží i na dalších faktorech.

Dámská nebo pánská?

Dělení trekových bot na dámské a pánské není pouze designovou záležitostí. Dámské a pánské boty se liší ve svém střihu, který je přizpůsobený anatomickým rozdílům. Správný střih bot vám na výletě zajistí nejen větší pohodlí, ale i bezpečí.

Jak poznat správnou velikost boty?

Na rozdíl od střihu bot se zákonitosti při výběru dámské boty od pánské příliš neliší. Trekové boty na hory by měly být vždy o číslo větší, než je velikost vašich klasických bot.

Proč? Jedním z důvodů je to, že nohy mají ve zvyku při zvýšené námaze otékat. Navíc byste měli počítat i s tím, že si do nich budete brát tlustější funkční ponožky.

Jak poznat, že bota sedí?

Při zkoušení byste se špičkou neměli dotýkat boty, a to ani během pohybu. Příliš malé boty vás budou při túrách tlačit a hrozí jejich poškození. Příliš velké zase nejsou při horských túrách bezpečné. Proto se nebojte věnovat výběru správné velikosti dostatek času.

Materiál trekových bot

Dalším důležitým faktorem je materiál, ze kterého jsou boty vyrobené. Ten má opět vliv na pohodlí, ale také na životnost bot.

Ještě nedávno nedali výrobci i zákazníci dopustit na kůži, dnes jsou však čím dál tím oblíbenější technické textilie, které jsou mimo jiné i velmi nenáročné na údržbu. Ideální variantou je kombinace kůže a textilu, v nejlepším případě i s Gore-texovou membránou, která vás ochrání před vlhkem.

Teď už o výběru trekových bot víte to nejdůležitější. Pokud plánujete horskou túru v zahraničí, nezapomeňte ani na kontrolu počasí a místních podmínek – a samozřejmě ani na dálniční známku.

You may also like...