Jedinečná kniha Jaroslava Achaba Haidlera – Židovské hřbitovy a pohřbívání

Jedná se o knížku, která se věnuje židovskému pohřbívání, obsahuje značné množství fotografického materiálu, a přestože se zabývá tématem smrti, texty plynou poeticky napříč celou knihou, která je strukturovaná do sedmi kapitol, z nichž se každá postupně věnuje jednotlivým náhrobkům a jejich atributům. Ve vyprávění kombinuje fragmenty krátkých textů, epitafů, znaků, symbolů a tajemných veršů z náhrobků. Nechybějí ani židovské příběhy, básně a anekdoty.

Formát knihy v pevné vazbě s krásnou obálkou, která tak pro čtenáře představuje knižní unikát nejen svým obsahem, ale komplexním zpracováním, vybízí k nahlédnutí do všudypřítomné mystické poetiky.
Autor touto publikací vzkazuje, že „život není lehký, ale není složitý a že smrti se bát netřeba…“ Tuto jarní novinku navíc autor podpořil svým vystoupením na letošním Světě knihy 2019, kde zájemcům ukázal, jak se učit hebrejsky.

Jaroslav Achab Haidler je známý herec a bývalý ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem, který již přes deset let objíždí židovské hřbitovy, opisuje jejich poselství, fotí a překládá nápisy starých náhrobků.

Foto: Petr Brodecký