Metronom slaví narozeniny. Na Letné se rozhýbal přesně před 30 lety

Kyvadlo Vratislava Karla Nováka se na Letné poprvé objevilo 15. května 1991. Vzniklo jako dočasná instalace, přesto se jako Metronom stalo jednou z dominant Prahy. V roce 2021 slaví již své třicáté narozeniny. Autor ho nazval Stroj času, v rámci Všeobecné československé výstavy ho vyrobila společnost ČKD Racionalizace. Kinetické sochařské dílo je ztělesněním nové éry, ale současně připomínkou varovné minulosti. Jeden z nejznámějších pražských parků přitom nepamatuje jenom prvomájové průvody nebo  honosné vojenské přehlídky. V roce 1261 se tady například slavila korunovace Přemysla Otakara II.

Místo, kde historie dostává reálnou podobu

Již v době první republiky plánovali sochaři Bohumil Kafka a architekt Pavel Janák doplnit letenský svah monstrózním pomníkem zakladatelů sokolského hnutí Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. Dokonce chtěli využít žulu, ze které byl posléze vytvořen nechvalně proslulý pomník J. V. Stalina, známý také jako „fronta na maso“ nebo „tlačenice“.

Mezi válkami tady vznikl fotbalový stadion Slavie, který však musel ustoupit právě monumentu na počest sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina. Jeho stavba byla slavnostně zahájena v roce 1949, dělníci však začali pracovat až v roce 1952. Pompézního dokončení 1. května 1955 pod heslem „Svému osvoboditeli – československý lid“ se Stalin nedožil. Nedočkal se ho ani jeho tvůrce Otakar Švec, pár týdnů předtím spáchal sebevraždu. To se však režimu nehodilo, a tak byl Švec vymazán ze všech oficiálních dokumentů. O několik let později nebyl žádoucí ani kult osobnosti Stalina. Jeho pompézní doklad musel jít v roce 1962 k zemi. Odstřel trval několik týdnů a přestože byl slyšet po celé Praze, probíhal v tajném režimu.

Letná nikdy nelákala jenom k návštěvě

Po patnáctitunovém kolosu zůstal podstavec architektů Vlasty a Jiřího Štursových ze železobetonové konstrukce. V jeho základech byly uloženy kameny ze všech koutů republiky, například česká žula ze Skutče, onyx z Inovce, čedič z Řípu, také fragment základů Staroměstské radnice nebo nejstarší slovanské baziliky ve Velehradu. Podstavec v roce 1991 posloužil pro Stroj času. Kvůli obavám z narušené statiky podstavce však musela být instalace stroje prováděna pomocí helikoptéry.

Prázdné místo po Stalinově pomníku chtěli v osmdesátých letech sice znovu zaplnit komunisté, ale přišla Sametová revoluce, nová éra a s ní Metronom. Jeho kyvadlo neúprosně odměřuje čas v každé době a každému, v pouhou minulost proměňuje i všechny gigantické plány, které Letenské sady přitahují, přitahovaly a nejspíš i přitahovat budou. Oceanárium se žraloky, olympijský stadion ani Kaplického Národní knihovna se v realitu neproměnila. Metronom zůstává, od roku 2000 jako kulturní památka, již od roku 1996 také jako jedna z ikonických staveb portfolia společnosti PSN, původně Pražské správy nemovitostí.

Kyvadlo se nehýbe zadarmo

Metronom vyžaduje péči, bez ní by se původně dočasná instalace neobešla. Provozně a finančně ji zajišťuje vlastník, tedy PSN. Pravidelná  údržba probíhá každé tři týdny. Spočívá například v tom, že se z kabelů odstraňují zavěšené tenisky, které by jinak mohly poškodit konstrukci. Z Letné se totiž stalo také místo fenoménu shoefity, fenoménu bot zavěšených za svázané tkaničky. Již název ze spojení slov shoe (bota) a graffiti odkazuje na to, že jde o formu streetart.

Někdy se v rámci údržby Stroj času dokonce zastaví. Naposled to bylo loni, jak přibližuje Pavel Citta, ředitel akvizic PSN: „Loni se musela uskutečnit generální oprava za 1,5 milionu korun. Občas se bohužel stane, že vandalové mechanismus poničí.“ Přes nemalé náklady je společnost PSN na Metronom ve svém portfoliu pyšná, dokonce se dostal i do loga PSN.

„Jsme za Metronom rádi, nechceme nic měnit. Doufáme, že spolupráce s městem bude nadále klapat,“ dodává Pavel Citta z PSN. Společnost přitom na realitní trh vstoupila  právě v roce 1991, narozeniny tedy slaví společně s Metronomem.

Ing. Radka Křivánková
Foto: PSN

You may also like...