Mezinárodní den zdravého spánku: Pozor na modré světlo z obrazovek

Trávíte každý večer sledováním smartphonu? Cítíte se permanentně unaveni a možná si zaděláváte na potíže s pamětí, se zrakem nebo dokonce na zvýšené riziko rakoviny. Problém se skrývá ve škodlivém modrém světle, které může závažně narušit spánkové procesy. A jelikož se blíží 21. březen a s ním i Mezinárodní den zdravého spánku, pojďme si připomenout, proč je kvalitní spánek alfou a omegou našeho zdraví, a zjistěte, jak se před nebezpečným modrým světlem ochránit.

Modrá někdy není dobrá

Modré světlo tvoří součást běžného denního světla a našemu organismu pomáhá, abychom zůstali bdělí a připravení k akci. Po západu slunce se v přírodě modré světlo již nevyskytuje. Naše tělo se tak přirozeně zklidňuje a před spaním vyplavuje spánkový hormon melatonin. Ten umožní nástup klidného a kvalitního spánku, během něhož se tělo správně zregeneruje a je připravené na další den.

Do našich životů ale vstoupily moderní technologie, jejichž displeje a monitory modré světlo vyzařují. Když oči modré světlo před spaním zachytí, tělo si pomyslí, že je tu opět den, a produkce melatoninu se omezí, nebo dokonce zastaví. Následkem toho dochází ke zhoršenému usínání, špatnému spánku a nedostatečné regeneraci. Proto poté dochází např. ke zhoršení paměti a schopnosti se učit a soustředit, ale může se objevit i vyšší náchylnost k depresím. Navíc se hovoří i o možném poškození sítnice a o zvýšeném riziku rakoviny prsu a prostaty. Jednoduše řečeno – není o co stát.

Smartphone vybírejte zodpovědně vůči svým očím

Naštěstí se coby lidé dokážeme z chyb poučit a někteří výrobci technologií tak k otázce modrého světla přistupují zodpovědně, tak aby své uživatele před modrým světlem ochránili. Při výběru nového chytrého telefonu se proto vyplatí zaměřit se na jeho vlastnosti i z tohoto hlediska, přičemž nemusí jít jen o modely nejvyšší kategorie.

Například chytrý telefon HONOR Magic5 Lite ze střední třídy vyzařuje pouze nízké emise modrého světla a tím chrání oči i celý organismus. To potvrzuje i fakt, že model prošel důkladným testováním zaměřeným na ochranu zraku a získal certifikaci TÜV Rheinland. Navíc má v sobě technologii, která zamezuje blikání obrazovky, a tím snižuje únavu očí i při delším používání. Svou roli sehrává i OLED displej. Tato technologie sama o sobě vyzařuje až o polovinu méně modrého světla v porovnání s klasickým LCD displejem.

Tipy na zdravý spánek

Na Mezinárodní den zdravého spánku stojí za to připomenout si tipy, jak své tělo nechat přes noc zregenerovat co nejúčinněji. Čtyři hodiny před spaním nepijte kávu ani povzbuzující nápoje, nerozptylujte se a nevěnujte se věcem, které vás zneklidňují, choďte spát ve stejnou dobu a vstávejte ve stejný čas i o víkendu. V posteli nejezte, nesledujte filmy, aby si tělo ložnici spojilo pouze se spánkem, a – jak už asi víte – nenechte si spánek a zdraví poškozovat modrým světlem.

You may also like...