Na Finále Plzeň bude uveden film Báječní muži s klikou jako pocta Jiřímu Menzelovi

Pořadatelé letošního 33. ročníku festivalu Finále Plzeň se rozhodli přidat do programu film Báječní muži s klikou jako speciální poctu Jiřímu Menzelovi, který zemřel na začátku září. Snímek o průkopnících kinematografie z roku 1978 bude uveden ve středu 30. září od 17h v Malém sále Měšťanské besedy, vstup bude volný.

Jde o neprávem zapomenutý snímek o počátcích kinematografie v Českých zemích, takže volba pro jeho zařazení na festival českých filmů byla jasná. V minulosti festival dokonce využil parafrázi názvu pro svou sekci věnovanou jubilantům – Báječní lidé s klikou. Ve filmu účinkuje řada nezapomenutelných hereckých velikánů jako je Rudolf Hrušínský, Vladimír Menšík, Vlasta Fabiánová, Josef Somr, Josef Kemr a v jedné z hlavních rolí i sám Jiří Menzel.

Jiří Menzel byl pravidelným návštěvníkem Finále Plzeň už v jeho počátcích. On k tomu jednou sám uvedl: „Dostal jsem tu dvakrát cenu. Za Rozmarné léto to byl sud piva a prasečí hlava, to si dodnes dobře pamatuji, taky z toho mám nějaké fotky. Druhou cenu jsem tu obdržel už po Listopadu 1989 za film Skřivánci na niti.

V roce 2006 došlo na Finále k velkému setkání Otakara Vávry s jeho studenty ze šedesátých let, kromě Menzela tu byla také Věra Chytilová či Jan Schmidt. A v roce 2013 byla v rámci festival věnovaná věnovaná Jiřímu Menzelovi velká výstava.

www.festivalfinale.cz      www.facebook.com/finaleplzen

Hlavní partneři festivalu:
Eurosoftware, ŠKODA JS, D-projekt Nedvěd

Festival finančně podpořili:
Statutární město Plzeň
Plzeňský kraj
Ministerstvo kultury České republiky
Státní fond kinematografie

Oficiální voda a partner festivalových cen:
Vodárna Plzeň

Generální mediální partner:
Česká televize

You may also like...