Na prodejnách Kauflandu startuje vánoční sbírka pro Světlušku na pomoc zrakově postiženým

Od pondělí 21. listopadu startuje ve všech prodejnách Kaufland již tradiční vánoční sbírka, která potrvá až do 4. prosince. I v letošním roce výtěžek podpoří Světlušku, veřejnou sbírku Nadačního fondu Českého rozhlasu, která pomáhá zrakově postiženým po celé České republice. „Zákazníci se mohou zapojit nákupem vánočních jmenovek, jež budou za symbolických 30 korun k dispozici na pokladnách a informacích všech našich prodejen. Společnost Kaufland navíc přidá dalších 10 korun za každý prodaný arch,“ přiblížila tisková mluvčí Renata Maierl. 

Kaufland ve svých prodejnách pořádá již čtvrtý ročník sbírky pro Světlušku. Dosud vybral přes 47 milionů korun a přes Fond Kaufland podpořil stovky žádostí jednotlivců a lokálních neziskových organizací. Jen loni se v součtu podařilo vybrat neuvěřitelných 20 milionů korun. Za prodej 5 jmenovek je možné pro nevidomé pořídit hodinu osobní asistence, za 7 jmenovek hodinu přepisu textu do Braillova písma a za 20 jmenovek hodinu zrakové terapie.

„Kdo by to byl řekl, že aršík s vánočními jmenovkami za 30 korun může udělat takovou změnu. Udělal. Díky spojení se společností Kaufland, a hlavně osobnímu nasazení všech pokladních během vánoční sbírky, jsme dokázali ze Světlušky vybudovat jistotu a příležitost pro tisíce lidí se zrakovým hendikepem, kteří se na nás obrací s žádostí o pomoc a kteří se mohou spoléhat na profesionální a laskavé služby neziskových organizací,“ vyzdvihuje spolupráci ředitelka Světlušky Gabriela Drastichová.

Z fondu Kaufland byly letos pořízeny například kompenzační pomůcky pro nevidomé a slabozraké, dále asistenční, odlehčovací a průvodcovské služby či výcvik vodicích psů. Prostředky pomohly také sourozencům Viktorii a Františkovi. Obě děti se narodily s vrozeným šedým zákalem, ale bohužel i po operaci je potíže se zrakem stále trápí a musí být kompenzovány silnými dioptrickými brýlemi. Osmiletý František i o tři roky starší Viktorka milují hudbu a pohyb, zejména lyžování. Světluška tedy z Fondu Kaufland, prostřednictvím něhož přerozděluje finanční prostředky od dárců z vánoční sbírky, pomohla finančně s pořízením silných filtrovacích dioptrických brýlí, aby se mohli oba sourozenci věnovat oblíbeným činnostem naplno.

Z Fondu Kaufland putovaly prostředky také na pomoc Matějovi, který píše vlastní blog, sportuje a rád hraje na ukulele. Úspěšně také složil advokátní zkoušky a začíná pracovat jako samostatný advokát. Matěj by chtěl dalším zrakově postiženým sám podat pomocnou ruku a vytvořit kancelář s přívětivým a ohleduplným prostředím, proto se přihlásil na psychoterapeutický výcvik, na který získal grant právě z Fondu Kaufland.

Podobných příběhů jsou desítky. O podporu ale mohou krom jednotlivců s těžkým zrakovým postižením žádat také organizace pomáhající lidem se zrakovým nebo kombinovaným zrakovým postižením z celé České republiky. Jednou z nich je Společnost pro ranou péči v Českých Budějovicích poskytující služby dětem s hendikepem až do sedmi let věku. Grant byl také udělen sociálnímu startupu nevidomých a slabozrakých Spolu s vámi, který propojuje cíle zaměstnávání zrakově hendikepovaných, šíření povědomí o životě se zrakovým postižením a poskytuje pomoc seniorům. Právě jim je určena služba Návštěvy POTMĚ. Nevidomí dochází na návštěvy za klienty do domácností či pečovatelských služeb a společně tráví čas nejrůznějšími aktivitami.

O udělení grantu rozhodují odborné komise složené z odborníků na oblast sociálních a vzdělávacích služeb pro zrakově postižené, volnočasových aktivit, asistivních technologií a ze zástupců nadačního fondu i společnosti Kaufland. Nadační příspěvky z Fondu Kaufland se budou vyplácet v průběhu celého roku 2023.

You may also like...