Nebojte se poznat Írán …co třeba pravý perský bazar?

Kdysi stará Persie je dnes nádhernou zemí s nezměrným kulturním bohatstvím. Najdete tu stavby, které mají přesah do současnosti, mešity z dob slavných dynastií. Tyčí se nejen v architektonickém klenotu Esfahánu, ale i v mnoha dalších městech této slávou opředené země. „Islámská republika Írán bývá neprávem považována za zemi, kde snad zuří válka a projít se po ulici je nanejvýš nebezpečné“, říká Vladimír Váchal. Dejme této zemi šanci, stačí získat potřebné informace poznat, jaký Írán ve skutečnosti je.

Nebojte se poznat Írán! Nechte se okouzlit šarmem Íránců.

Vladimír Váchal o sobě říká, že je cestovatel, tlumočník z perštiny, průvodce a abstraktní malíř. V poslední době se opět věnuje průvodcování po Íránu, malbě abstraktních obrazů, tlumočení perštiny a aktivně přednáší o svých zahraničních cestách. Naplno se začal věnovat umění, vystudovaná práva jsou mu vzpomínkou a zaměření na oblast Blízkého východu zůstává jeho prací i koníčkem.


Vláďo, proč tě tolik zaujal Irán, velmi kontroverzní země?

Zaujala mě nezměrná pohostinnost místních obyvatel, orientální architektura, perský jazyk a skutečnost, že země jako Írán, je od A do Z nasáklá historií.

Je pravda, že v posledních deseti letech láká čím dál víc českých turistů a zástupců průmyslu?

Je i není. Turisté do Íránu proudí s nadšením a s ještě větším zanícením se vracejí při své druhé cestě. Írán cestovatele okouzlí během prvních pár dní, ano je pravda, že láká i obchodníky, avšak úspěšných spoluprací na poli businessu je velmi málo. Perská povaha je pro obchodování ošemetná.

V magazínu Forbes o tobě psali, že si jako tehdy osmnáctiletý student vypravil do Íránu poprvé, země tě chytla natolik, že ses rozhodl naučit jazyk, PROČ?

Chtěl jsem umět něco unikátního a na začátku dospělého života se odlišit od ostatních. Říkat že se učím persky mě nesmírně motivovalo a vedlo k dalším šíleným nápadům. 🙂

Přednáška se koná 9.2.2023 od 18 hod. v Galerii & Kavárně Art-n-Coffee, přednáší: Mgr. et Mgr. Vladimír Váchal.

You may also like...