Nedožité 86. narozeniny Olgy Havlové

Olga Havlová byla první manželkou československého a později českého prezidenta Václava Havla. V roce 1990 založila s přáteli z Charty 77 Výbor dobré vůle. O dva roky později vznikla nadace a od této chvíle organizace nese název Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Bývalá první dáma patřila v 90. letech k průkopnicím charity. Založila organizaci, která se zaměřila na pomoc lidem se zdravotním postižením, lidem opuštěným a diskriminovaným. Svůj čas nejraději trávila mezi seniory a dětmi s kombinovanými vadami.

Ve čtvrtek 11. července by se Olga Havlová (11. 7. 1933 – 27. 1. 1996) dožila 86 let. Vzpomínka a poděkování všem, kteří uchovávají její památku v srdci a pomáhají Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové pokračovat v jejím odkazu. 

 „Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc,“ řekla paní Olga a přesně v duchu těchto slov Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) naplňuje její odkaz.

Nedožité 86. narozeniny paní Olgy si připomeneme jako každý rok položením květiny na hrob na vinohradském hřbitově. V lednu, v den úmrtí Olgy Havlové, vždy u hrobu zpíváme českou hymnu,“ říká ředitelka VDV Monika Granja.

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové si letos připomíná 30 let od sametové revoluce a pádu komunistického režimu. Po loňském velmi úspěšném Roku Olgy Havlové, který připomínal 85. narozeniny paní Olgy, putuje i nadále po českých, ale i zahraničních městech výstava černobílých fotografií Olga Havlová a Výbor dobré vůle. Navštívila již přes 100 měst a obcí v České republice a zahraničí. 

Foto: Ondřej Němec

You may also like...