Svátek Noc divadel: Fresh Air v Divadle Bolka Polívky

Divadlo Bolka Polívky v Brně se v sobotu 20. listopadu zapojí do 9. ročníku celosvětového divadelního svátku Noc divadel. Pro návštěvníky bude připraven atraktivní program s podtitulem Fresh Air – Někdy se stačí jen nadechnout. A co se chystá? Netradiční prohlídka divadla pro děti a v nočních hodinách také pro dospělé, promítání pozoruhodných dokumentů, koncert kapely VeHi­Ba a spousta čerstvé zábavy pro všechny milovníky divadla.

Brány Divadla Bolka Polívky se 20. listopadu otevřou už v 17 hodin. Ve foyer bude na uvítanou připravena polévka, speciální drinky i originální fotokoutek se soutěží o volné vstupenky. Návštěvníci dostanou možnost vybrat si představení na míru, využít knižní swap nebo se vyjádřit k interaktivní instalaci Národ sobě? (Podrobnější informace k oběma projektům najdete na konci této tiskové zprávy.)

V 17.15 pozve rodiče s dětmi k prohlídce prostor osvětlovač Michal Fridrich alias kouzelník Mišuge a společně s nimi se prožongluje známými i neznámými zákoutími divadla.

Vážnější téma přijde na řadu v 18.00 při projekci snímku režiséra Petra Jančárka Krajina v tísni. Dokument z produkce organizace Člověk v tísni poukazuje na nezdravý stav české krajiny v souvislosti s probíhající klimatickou změnou, zabývá se problematikou vodního režimu a hospodaření s vodou u nás, akcentuje podceňované nebezpečí sucha. Promítání dokumentu je realizováno prostřednictvím iniciativy festivalu Jeden svět Promítej i ty!

V 19.30 začne koncert jedinečné brněnské kapely VeHiBa, jejímiž členy jsou zpěvačka Veronika Bartošová, kytarista Aleš Vosáhlo, bubeník Jakub Kočička a basista Martin Švéda.

Od 20.45 proběhne vzpomínkové promítání Hommáge a Jiří Pecha. Skvělého herce, který by 12. listopadu oslavil 77 let, připomene promítání krátkého záznamu z iniciativy Nadace Partnerství Sázíme budoucnost, zavzpomíná Bolek Polívka a následně naváže projekce patnáctiminutového dokumentu České televize Jiří Pecha, herec z cyklu Portréty v režii Rudolfa Chudoby.

Noc divadel v Divadle Bolka Polívky vyvrcholí ve 21.30 zážitkovou noční prohlídkou divadla pro dospělé s kouzelníkem Mišuge. Bez cenzury. Baterky a čelovky s sebou! Po jejím skončení vypukne ve 22.00 závěrečná Fresh Air Party, zahraje DJ Captain Sound.

Vstupné na všechny akce je dobrovolné, na projekci dokumentu Krajina v tísni je ale třeba si rezervovat místo na webu divadla.

Výstava Národ sobě?

V roce 2019 propukla celosvětová pandemie viru covid-19 a byla přijata řada protipandemických opatření. Jedním z nich bylo i přerušení činnosti kulturních organizací pro návštěvníky. Vláda ČR následně přistoupila k finančním kompenzacím pro umělce a umělecké instituce. Tento krok vyvolal u veřejnosti rozporuplné reakce. V rámci interaktivní instalace Národ sobě? vystavujeme 10 citací vybraných z komentářů na sociálních sítích a zpravodajských webech. I když to není tak snadné jako v online prostoru, mohou návštěvníci připojit k vybraným příspěvkům svůj názor – komentář.

Knižní swap je způsob, jak vrátit nepotřebné knihy do oběhu, jak podpořit recyklaci i zero-waste přístup, jak snížit nadprodukci a ekologickou zátěž planety. Během Noci divadel zahájí Divadlo Bolka Polívky dlouhodobý projekt knižního swapu ve foyer divadla. Knihy tu budou k rozebrání zdarma a může je přinést kdokoli. Podmínkou je pouze dobrý stav exempláře a potenciál čtenářského zájmu. Knižní swap není odpadkový koš ani sběr papíru. 

You may also like...