Netradiční sousedská řemeslná dílna DOK16 na Smíchovské náplavce

Městská knihovna v Praze otevřela sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na Smíchovské náplavce. Dílna je určena všem začínajícím i pokročilým kutilům a nabídne prostor i nástrojové vybavení pro drobné rukodělné práce se dřevem, papírem nebo kůží.  Kromě běžného dílenského provozu bude prostor DOK16 sloužit i jako místo pro workshopy a kulturní program. Slavnostního zahájení dílenského provozu se za MČ Praha 5 zúčastnil místostarosta Lukáš Herold.

Sousedské dílny jsou místa, určená všem, kterým chybí vlastní nářadí, nemají doma dost místa nebo jenom chtějí sdílet s ostatními radost z tvoření. Dílna městské knihovny půjčuje nářadí, prostor i dobrou radu každému, kdo má platný čtenářský průkaz. „DOK16 umožní zájemcům vyzkoušet si různé nástroje, něco nového si vyrobit či staré opravit, a to vše s důrazem na kreativitu a udržitelnost. Pracovat budeme zejména se dřevem, ale i papírem, kůží a vyřazenými knihami. Jsme tu pro každého, kdo chce prožít radost z práce vlastních rukou,“ říká vedoucí DOKu 16 Michal Jokeš.

DOK16 nabídne také tematické workshopy pro různé cílové skupiny a možnost využít nářadí pro vlastní projekty. A to vše s důrazem na druhý život věcí, udržitelnost a sousedské sdílení.  V prostoru budou probíhat i kulturní pořady či aktivity pro rodiče s dětmi a pro seniory. 

DOK16 je knihovnou bez knih, knihy nebude možné ani si půjčovat, ani vracet. Ale neznamená to, že by v DOKu16 nebyly žádné knihy! „Bude tu dost knížek, ale půjčit si je bude možné po sousedsku. Buď ve stylu služby čtenáři čtenářům, tedy výměnou formou kus za kus, nebo podle jiné dohody. Věříme, že se vždycky domluvíme, aby zájemci měli co ke čtení, když půjdou kolem,“  slibuje Michal Jokeš.

Knihovna našla inspiraci pro zřízení sousedské dílny DOK16  v úspěšných skandinávských knihovnách. V rámci služeb Městské knihovny v Praze jde o jeden ze tří kreativních prostor, které mají za úkol rozvíjet sousedské vztahy a místní komunitu, podporovat kreativitu uživatelů a nabízet vzdělávání i zážitky. Kromě DOK16 knihovna provozuje Atelier v nové pobočce Jezerka a na digitální technologie zaměřený MakerSpace Suterén v Ústřední knihovně.

Další informace najdete na www.mlp.cz/dok16 a www.facebook.com/dok16

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...