Nové knihy na pultech knihkupectví: Nikdy, Odpočítávač a Putování za zvířaty

V nakladatelství Euromedia vychází několik zajímavých novinek, které by neměly uniknout Vaší pozornosti. První z nich napsal zkušený britský autor, proslulý především monumentálními historickými romány, s nimiž sklízí úspěchy u čtenářů na celém světě – spisovatel  Ken Follett. Tentokrát ve své nové knize s názvem NIKDY vsadil na žánr špionážního thrilleru, v němž jde o reálnou hrozbu vypuknutí třetí světové války.

Autorkou druhého novinkového thrilleru nazvaného Odpočítávač je naopak mladá debutující Američanka Amy Suiter Clark. Vypráví v něm příběh mladé ženy, která připravuje úspěšný a sledovaný podcast Opožděná spravedlnost, v němž se snaží znovu otvírat nedořešené starší kriminální případy a s pomocí posluchačů je dořešit. Jedním z nich je i případ sériového vraha zvaného Odpočítávač, který se po několika vraždách mladých dívek na dlouho odmlčel, ale nyní zřejmě udeřil znovu.

Pokud máte rádi zvířata a také cestování, pak je třetí novinkový titul pro vás jako stvořený. Kniha Kamily Paličkové Putování za zvířaty pozve čtenáře na dobrodružnou cestu do exotické Afriky, kde autorka podle svých slov našla nejen duši divokých zvířat, ale i tu svou, a zároveň stvořila cestopis, jaký tu ještě nebyl… Vychází v nakladatelství Universum.

Ken Follett: NIKDY

Všichni chceme věřit, že naši vůdci a představitelé vědí, co dělají. Že nikdy nedopustí, aby náš svět skončil v ohni války. Jenže… co když si všichni říkají, že ustoupit by měl ten druhý? Aby sami nepřišli o výhodu a neztratili tvář. Nebo prostě proto, že nechápou, kam události směřují…

Tohle je román o tom, co by se nikdy nemělo stát. Nikdy. Jenže ono se to děje…

Nejnovější dramatický špionážně-politický thriller z pera mistra vypravěče Kena Folletta přináší poutavý, akční i hluboce lidský příběh ze současnosti, ve kterém se mírově smýšlející představitelé tajných služeb a špičky světových velmocí snaží zabránit katastrofě.

Na začátku čelí drobným lokálním konfliktům – třeba v saharské poušti či na Korejském poloostrově –, ty však kvůli eskalaci odvet ve stylu „oko za oko, zub za zub“ mohou velice rychle přerůst ve světovou válku, jako se to ostatně stalo už v minulosti… A Ken Follett varuje: snažme se, aby k tomu nedošlo znovu. NIKDY. Protože se současným arzenálem zbraní by nás už nejspíš nečekala žádná budoucnost…

Ken Follett:(*1949) vystudoval filozofii na londýnské University College a poté pracoval jako reportér (South Wales Echo, Evening News). Brzy se začal věnovat psaní a stal se oblíbeným a uznávaným autorem kriminálně či špionážně laděných příběhů (mj. Muž s podivnou minulostí, Kavky, Sršen létá v noci, Sněžná slepota, Kladivo ráje, Smrtící kód). Celosvětovou popularitu mu přinesly především rozsáhlé historické romány z prostředí středověkého městečka Kingsbridge: Pilíře země (1989), které i osmnáct let po prvním vydání dokázaly znovu obsadit první místo na žebříčku New York Times, a Na věky věků (2007), jež se stalo nejprodávanějším titulem na světě roku 2008. Obě knihy se dočkaly úspěšných seriálových adaptací.

Amy Suiter Clark: ODPOČÍTÁVAČ

Elle Castillová dříve pečovala o dětské oběti násilných činů. Aby se mohla úspěšněji věnovat nedořešeným, odloženým případům, začala připravovat podcast s názvem Opožděná spravedlnost. Za dvě desetiletí se jí i díky publiku podařilo vypátrat několik pachatelů.

Teď se rozhodla otevřít asi nejpalčivější kauzu: případ sériového vraha zvaného Odpočítávač. Ten kdysi unesl a krutým způsobem zabil vždy trojici dívek, každou vždy o rok mladší než předchozí. Jedenácté unesené, jedenáctileté Noře, se však podařilo hrůzný řetězec přerušit. A únosy i vraždy ustaly… Policie měla zato, že vrah spáchal sebevraždu, ale Elle tomu nevěří a vyzývá k dalšímu pátrání. Jeden posluchač se jí ozve s tipem – a Elle ho o pár hodin později najde mrtvého. A pak navíc zmizí další jedenáctiletá dívenka…

Amy Suiter Clarke se narodila a vyrostla v malém městečku v Minnesotě. Vystudovala v minneapoliském metropolitním komplexu Twin Cities, je PR specialistkou. Absolvovala obor tvůrčí psaní a vydavatelství na londýnské Kingston University. Momentálně žije v Melbourne a pracuje v místní univerzitní knihovně. Její autorský debut, thriller Odpočítávač (v originálu Girl, 11), vyšel již ve třinácti zemích. 

Kamila Paličková: Putování za zvířaty 

Nosorožci, šimpanzi, gepardi, paviáni, sloni, lvi. Spousta zvířat, která mají jedno společné. Jsou v ohrožení. Tohle ale není jen romantická knížka, která vás má dojímat jejich osudy. Dojme vás, ale Kamila Paličková, podnikatelka z Prahy, za nimi vyjela do Afriky a napsala cestopis, jaký tu ještě nebyl. Knížku, která je na pomezí žánrů osobního rozvoje, faktografické literatury a cestopisu. Absolutně čtivý, kde se dozvíte spoustu věcí o zvířatech, jejich ochraně nebo to, jak tyto ohrožené druhy ovlivňují i náš život a naši budoucnost.

Ale nebojte se. Autorka nemá ráda nudné faktografické knihy. Přesto se jí povedlo do knihy vměstnat mnoho odborných, ale i zcela praktických informací z ochrany ohrožených druhů zvířat. Některé z nich poprvé v české literatuře. Preventivní odstraňování rohů nosorožců, snaha o legalizaci obchodu s rohy nebo problematika „blood lions“, téma chovných farem, které chovají lvy pro lovce stejně jako se u nás chovají slepice, a další. To vše zasazené do nesmírně čtivých příběhů.

Knížka má velký přesah v tom, že ukazuje, proč nás v Evropě má zajímat, že zvířata v Africe vymírají s ohledem na provázanost systémů. Je to absolutně pragmatický pohled, ale kniha je i zrcadlem do našich vlastních životů. Ukazuje, že zoufalý stav planety je odrazem často tristního vnitřního světa západní populace s dopady na naše každodenní životy. A dává naději. I návod pro nás, kdo mají rádi nejen divoká zvířata, ale i svůj vlastní život.

Vydejte se s akční Kamilou po stopách divokých zvířat. Po místech, kde bojují o přežití dříve, než je my lidé zcela vyhubíme. Tváří tvář příběhům zvířat, lidí, ale i smrti nebo boji o život nás autorka přivádí k uvědomění, že přírodu a zvířata nelze oddělit od nás samých, neboť jsme její součástí. Ukazuje, co nám zvířata a stav planety prozrazují o našich srdcích, neboť nemůžeme dát ostatním, co neumíme dát sami sobě.

Na závěr knihy se vrací z daleké cesty domů s poznáním, že planetu a zvířata není možné uzdravit, neuzdravíme-li nejdříve sami sebe a své životy. Předmluvu k této výjimečné knize napsal egyptolog Miroslav Bárta a doslov kulturoložka Kamila Němečková.

Kamila Paličková MBA (*1981) je česká podnikatelka, cestovatelka, lektorka a zakladatelka projektu Redline expedition, který umožňuje lidem vyjet místo standardní dovolené do organizací, které se snaží o ochranu ohrožených druhů zvířat, a strávit tam dovolenou jako člen týmu. Oni dostanou peníze a pomocníky, vy výjimečné zážitky. Kniha popisuje některé organizace, kam se lidé mohou vypravit, ta zvířata i způsob práce.

Kamila od dětství miluje zvířata a přírodu. Mizející divočina a druhová rozmanitost ji nenechávají klidnou, a proto se dlouhodobě věnuje práci v jejich prospěch. Píše články, pořádá přednášky a cestuje do míst, kde jsou negativní důsledky lidské činnosti na přírodu velice patrné. Jejím cílem je změnit postoj lidí k planetě a živým tvorům. Proto se zaměřuje zejména na obnovení vztahu člověka a přírody skrze emoce, prožitky a pochopení přínosu, který zvířata přinášejí do našeho života. Kamila má syna Pavla, dva afgánské chrty Williama a Katie a tři kocoury, Nikolase, Simona a Bušťu. A zastupuje neziskovku Business and Professional Women v OSN. Více se o autorce můžete dozvědět na jejím webu www.kamilapalickova.cz

You may also like...