Novoroční spanilá jízda – New Year’s Joy Ride – Praha 2021

První sobotu v novém roce 2.1.2021, se konal tradiční, letos již sedmnáctý ročník Novoroční spanilé jízdy, kterou pořádají Spojenecké kluby vozidel „Jeep“. Jízda je poctou tomuto vozidlu, které v původní vojenské verzi, pomohlo spojeneckým armádám zvítězit ve Druhé světové válce.

Sraz účastníku jízdy byl na Kampě u bistra Bruncvík. Průvod aut se pak vydal na trasu na Hradčanské náměstí, odtud k Rudolfinu na Palachovo náměstí a zpět na Kampu. Kolonu vedl Jeep organizátora celé akce Sgt. Mirka Trubky.

JEEP (QUAD-WILLYS-FORD) – Pocta vozidlům, které pomohly vyhrát WWII

Na zrodu vozidla Jeep se podílely společně pouze tři automobilky ve Spojených státech: Bantam, WILLYS a Ford, které se jako jediné ze 136 oslovených automobilových výrobců zúčastnili soutěže pro toto armádní vozidlo.

Původní armádní verzi, které od roku 1941 až 1945 bylo vyrobeno necelých ¾ milionů kusů, vyráběly již pouze WILLYS model MB a Ford model GPW, které však byly identické a v jednotlivých dílech zaměnitelné. Firma Bantam poté vyráběla vlečné vozíky pro tyto vozidla.

Po skončení druhé světové války byla produkce těchto vozidel u výrobce WILLYS přesměrována na civilní verze a dále také na vylepšené armádní modely. Tato produkční linie je současně završena civilním modelem Wrangler a armádním HUMVEE. 

Úspěch Jeepu na bitevních polích za druhé světové války dovedl Willys po válce k rychlému přepracování a převedení Jeepu na masovou civilní výrobu. Vojáci už předvedli spolehlivost a trvanlivost Jeepu a civilní Jeep se brzy stal americkou off-road ikonou.

Pavel Fryml
Foto: Petr Brodecký

You may also like...