Olympic pokřtil CD Kaťata a představil nový videoklip k písni Pádím

Skupina Olympic v roce 2020 vnesla do našeho rockpopového světa pořádnou dávku života. Koronavirová koncertní pauza dala Petru Jandovi šanci napsat sadu nových písní, z nichž 11 se dostalo na toto album. Došlo také k výměně na pozici hráče na klávesové nástroje, kde se objevil Pavel Březina.

Petr Janda na novém albu řádí jako mladík. První singl „Kaťata“ ze stejnojmenného alba je toho důkazem. Kultovní česká skupina nabrala nového člena a zvuk Olympicu nabral jiný směr.

Ve čtvrtek 30.9.2021 se konal koncert kapely v Paláci Akropolis a proběhl i křest CD Kaťata. Kvůli pandemii nebylo možné album pokřtít dříve. Premiéru tady měl i nový klip k písni Pádím. Kmotrem CD se stala modelka Lea Šteflíčková, jejíž tvář (tedy spíše pozadí) dala vzniknout bookletu alba.

Kapela v sestavě Petr Janda, Milan Broum, Martin Vajgl a stálý host na klávesové nástroje Pavel Březina dává najevo, že je pěkně rozjetá a není jen tak k zastavení. Překvapení na koncertu čekalo i samotnou skupinu. Za CD Kaťata dostala  Zlatou desku Supraphonu.

Několik otázek pro Olympic: 

Kde se vzala Kaťata, koho napadl název a téma?
Petr: „Začalo to titulní písní Kaťata. Hodilo se mi tam ..moje první holka byla nepatrně macatá, když jsem kolem poletoval, roztrh´ jsem si kaťata. Pak už to šlo samo. Pomohl mi Ondra Fencl“.

Kdo vybral Leu Šteflíčkovou pro titulní snímek?
Petr: „Vybral ji náš fotograf Michal Matyáš. Chodíme spolu na tenis. Přišel s takovou podobnou fotografií a bylo jasno“.

Kaťata jsou konečně pokřtěná, jaký je to pocit, po covidové pauze, čekání …
Petr: „Pocit je to určitě skvělý. Navíc jsme dostali zlatou desku, co víc si přát“.

Fanoušci měli možnost koupit si kaťata z obalu desky, za kolik se prodala?
Petr: „Jeansy z fotografie. které jsou na obale, jsme prodali za 23.000,- a celou částku poslali Dobrému andělovi“.

Koncert v Akropoli byl skvělý, ale i náročný, měli jste někdy chuť s tou muzikou prostě praštit, nechat toho? (tím myslím opravdu, vnitřně, prostě konec… 🙂
Petr: „Rozhodně ne. Nedovedu si představit život bez aktivní muziky. Až to jednou přijde, bude to nejsmutnější období mého života. Musím ale přiznat, že po více jak dva a půl hodinovém koncertu, jsem byl unavenej“.

Milan: „Nikdy jsem tento pocit vyloženě neměl. Byla samozřejmě období, zejména na začátku 80. let, kdy jsme hráli 200 i více koncertů ročně. Měl jsem tehdy rodinu, 2 malé děti a hodně času jsem trávil mimo domov, což mi bylo pochopitelně líto a říkal jsem si, jestli to za to stojí„.

Pavle, hostující klávesák, jak se ti hraje s kapelou?
Pavel: „S kapelou se mi hraje skvěle, rozumíme si nejen hudebně, ale i lidsky, a na každý koncert se opravdu těším a mám z něho radost. Doufám, že těch koncertů bude čím dál tím víc a že nás už nezastaví žádný lockdown“.

Stane se z hostujícího klávesáka stálý člen kapely?
Petr: „Vše tomu nahrává“.

Martine, viděl jsem skvělý výkon za bicíma, myslím, že jsi dobře zapadl do kapely, je spokojenost?
Martin: „Díky za komplimenty, jsem moc rád, že nám to skvěle funguje, je to výborná muzikantská parta. Důkazem že Olympic naplno žije je to, že se nám podařilo v posledních letech kromě vzpomínání vytvořit i nová alba a udělat spoustu nové muziky. Olympic je fenomén a je mi ctí být jeho součástí.“

Na koncertu jste dostali Zlatou desku Supraphonu, to už je pěkný úspěch, jaké jsou z toho pocity, bylo to překvapení?
Milan
: „Takové ocenění vždy potěší, mám z toho velkou radost, také pro to, že tato zlatá deska doplní mou sbírku zlatých desek z minulých let v mé pracovně :-). Překvapení to trochu je, protože v dnešní době se nosiče moc neprodávají a jistě je to pro kapelu motivace do další tvorby.“
Martin: „Je to krásný pocit zadostiučinění a dík patří především fanouškům, kteří nám k tomuto ocenění pomohli“.
Pavel: „Překvapení to pro mne bylo a moc jsem si to přál. Vážím si toho, protože je to má první deska, co jsem natočil s Olympikem a hned je zlatá“.

Kaťata jsou oficiálně pokřtěná, co dále, něco se chystá, něco je v šuplíku?
Petr: „Dohodli jsme se, že si dáme chvíli pauzu od studiových aktivit. Budeme teď hlavně koncertovat„.
Milan: „Vzhledem k tomu, že příští rok oslaví Olympic 60 let na scéně, budou naše aktivity zaměřeny hlavně k této události. Mimo to také v kapele uvažujeme co bude dál a rozhodně nechceme tou šedesátkou končit, ale vykročit do dalšího desetiletí novým albem, to by nebylo od věci“.
Martin: „V plánu jsou především chystané oslavy šedesátého výročí, ale ani pak Olympic nehodlá skončit a už teď se bavíme o dalších plánech do budoucna!
Pavel: „Teď se hlavně chceme soustředit na koncerty a pořádně naplánovat 60tku, která vypukne příští rok“.

Díky za rozhovor.

Pavel Fryml
Foto: Radoslav Vnenčák

You may also like...