Potravina budoucnosti pro psí kamarády

Hmyzí protein mnozí označují za potravinu budoucnosti. A není se čemu divit. Tento alternativní zdroj bílkovin se totiž nechlubí jen výtečnými výživovými hodnotami, ale především šetrností k přírodě. Jeho chov je totiž ekologicky mnohem méně náročný než chov jiných hospodářských zvířat. Své místo proto postupně nachází jak v potravinách určených lidem, tak v krmivech pro domácí mazlíčky.

V důsledku klimatické krize spotřebitelé hledají ekologicky šetrné výrobky ve všech aspektech svého života, a to včetně krmiv a výrobků určených jejich psům. Na trhu se proto začaly objevovat nejen udržitelné obaly, jako jsou recyklovatelné, kompostovatelné a alternativní materiály, ale také udržitelné zdroje bílkovin. Mezi ty patří také hmyz.

Trendy protein šetrný k přírodě

Udržitelnost provází tento trendy druh proteinu hned v několika rovinách. Hmyz chovaný na farmách se obvykle živí potravinovým odpadem produkovaným lidmi – tuna těchto drobných živočichů tak dovede spotřebovat kolem 4,5 tun našich rostlinných zbytků. Ty by v opačném případě skončily na skládkách. A protože se zpravidla jedná o odpad lokálně dostupný, vyznačuje se hmyzí bílkovina velmi nízkou uhlíkovou stopou.

Vyrobit kilogram potravin na bázi hmyzu stojí pouze 2 % půdy a 4 % vody z objemu, který by byl potřeba na totožný produkt s hovězím masem. Chov larev a brouků mimo to neprodukuje žádné emise metanu přispívajícího ke globálnímu oteplování, zbytky ani odpad. Životem ve velkochovech hmyz navíc nijak netrpí, podobá se totiž jeho přirozenému životu v koloniích čítajících miliony jedinců.   

Udržitelná varianta pro chovatele psů

Udržitelný směr ve stravování psů zajímá také lídra na českém trhu s krmivy pro zvířata, výrobce krmiv značky Brit. „Vnímáme, že eticky i ekologicky šetrné produkty jsou u chovatelů psů stále žádanější. Proto jsme superprémiovou řadu krmiv Brit Care pro psy nově rozšířili o variantu využívající hmyzí protein. Ten je ve srovnání s tradičními druhy bílkovin udržitelnější, a navíc vyniká výjimečnými nutričními vlastnostmi. Obaly, do kterých toto krmivo balíme, jsou plně recyklovatelné, což ještě umocňuje jeho šetrný přístup. Jedná se o funkční krmivo, které ocení jak psi, tak příroda,” uvádí Karolína Čápová, produktová ředitelka producenta krmiv VAFO PRAHA.

Hmyzí protein je alternativou pro všechny ekologicky smýšlející chovatele domácích mazlíčků. Může se jednat o vhodnou cestu i pro vegetariány, kteří hledají kompromis mezi rostlinnou výživou a klasickou psí stravou. A ocení jej také všichni majitelé alergických psů nebo psů se zvýšenými nároky na péči o kůži a srst – riziko, že by právě hmyz vyvolal alergickou reakci a nepříjemné drbání, je totiž minimální.

You may also like...