Pozor na syrové kynuté těsto, může pejska opít

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi i přichází oblíbené období hostin, vaření a pečení. A častým pomocníkem při vaření i hodování jsou intenzivní oči pejsků, které čekají na cokoliv, co odpadne od sporáku či jídelního stolu. Pejsci ale nejsou „kontejner“ a měli bychom být opatrní na to, co jim budeme podávat. Některé potraviny jsou pro ně přímo nebezpečné. To, že pejsci nemají jíst čokoládu či rozinky je všeobecně známé. Jsou ale i další jídla a potraviny, které pejskům rozhodně nikdy nedávejte. A to ani o Vánocích!

Pozor na tučná masa

Pejsci milují krutí a kuřecí maso, to si jistě říká mnoho chovatelů, takže jim mnohdy přilepšují od stolu. Problém ale je, že maso, které jíme je již okořeněné, osolené a často pečené na pro psa nezdravých tucích. A toto všechno může způsobit nehezké zdravotní potíže od bolesti žaludku, průjem, až po špatnou funkci ledvin. „Pokud již pejskovy chcete dát maso, které připravujete, tak mu ho uvařte zvlášť ve vodě a nepoužívejte žádné koření a sůl. Pozor i na uzeniny, ty jsou pro psa naprosto nevhodné, především díky své mastnotě a použití množství soli,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.

Kosti mohou potrápit

O Vánocích se mnoho lidí bojí zaskočení kosti. Toto ale hrozí i pejskům. I když pejsky kosti mají rádi, tak je ale důležité rozlišovat mezi syrovými a vařenými kostmi. Kosti ve vařeném masu (vč. ryb) jsou velmi křehké a lámavé a mohou psovi zdravotně velmi ublížit. Například tím, že způsobí škrábance v tlamě, krvácení trávícího traktu a mohou vést i k ucpání střev. Dejte tedy pozor i když vaříte a odhazujete zbytky vařených kostí do koše. Psi mohou být rychlí a slídění kolem koše je jejich oblíbená činnost. Pokud chcete dát pejskovi rybu, tak volte ty, kde nejsou kosti – losos, tuňák či candát.

Z kynutého těsta se může pejsek opít

Pečete o letošních Vánocích domácí chléb či vánočku? Tak pozor na (nejen) syrové kynuté těsto. Rozhodně při pečení kontrolujte podlahu, zda vám kusy neodpadávají. Pejskům syrové těsto voní a moc rádi si na něm pochutnají. Ale bohužel může zvířatům velmi ublížit. V žaludku totiž díky vlhkému prostředí ještě více „nakyne“ a tím pejskovi připraví nebezpečné žaludeční potíže. Může dojít až k dilataci žaludku a hrozí pak následná torze (přetočení).  Kynuté těsto je navíc před pečením díky kvašení plné alkoholu (ten se vypařuje až při pečení), pejska tak může nebezpečně opít. Alkohol je totiž pro psy velmi toxický.

Ořechy vedou k zažívacím problémům

K Vánocům i zimě patří neodmyslitelně ořechy, ty ale mohou psům způsobit zažívací problémy či alergie. A díky své suché a tvrdé struktuře se po nich zvířata mohou nehezky dusit. Nebezpečné jsou především makadamové ořechy. Zdravotní komplikace se objevují často u psů, kteří mají nějakou skrytou srdeční vadu. Pozor si též dejte, aby pejsek nedojídal skořápky po vlašských ořechách, mohou v sobě mít toxickou plíseň. 

Další nevhodné potraviny pro naše čtyřnohé kamarády jsou: cibule, česnek (způsobuje zvracení, nadýmání), houby či bílky. Vhodná není ani taková šunka či slanina. Obsahují mnoho soli a slanina i tuku. Pozor si dejte i na tepelně upravené kuřecí kosti. Mohou se drolit a být velmi ostré.  Pokud chcete pejskovi přilepšit, tak mu můžete udělat libové vařené maso (bez soli či koření). A samozřejmě pejsci nikdy neodmítnou speciální psí sušenky či suchary, které jsou pro ně určené (bez lepku, soli, cukru a chemie),“ dodává Jiří Švihálek, odborník na psí výživu.

You may also like...