Mariánské náměstí je významné svou lokalitou, kde kromě Magistrátu hl. m. Prahy sídlí i další pražské instituce jako například Městská nebo Národní knihovna. Studio Xtopix proto vytvořilo návrh, který respektuje historii i charakter místa. Dnes funguje náměstí v provizorním režimu. V loňském roce odtud byla vyparkována auta, prostor oživily Pražské židle a stolky a nedávno zde byla umístěna socha s názvem Pokora, která symbolizuje obdiv k budově Klementina. Náměstí však vyžaduje celkovou rekonstrukci, která mimo jiné odstraní i přebytečné bariéry v prostoru.

„Těší mě, že náměstí před pražským magistrátem konečně nabude reprezentativní podoby, kde si lidé mohou odpočinout od rušného centra. Jako velice důležitou součást nové podoby Mariánského náměstí vidím vysazení nové zeleně – konkrétně tří javorů.  Javory dobře snáší sucho i náročné podmínky, které v centru města máme, a já se už moc těším, až si pod nimi posedím. Jsem zároveň rád, že na místě zůstanou i dvě stávající lípy,“ popisuje proměnu náměstí pražský primátor Zdeněk Hřib.

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) v loňském roce vysoutěžil zpracovatele návrhu náměstí, architektonické studio Xtopix. To jako první krok k budoucí podobě náměstí umístilo před budovu magistrátu čtverec s novou dlažbou o rozloze 3 x 3 metry. Do budoucna se tento čtverec může stát například jevištěm plánovaných akcí v prostoru náměstí.