Přednáška Vladimíra Váchala: Súdán – to musíš zažít!

Súdán je opravdu země, kterou musíte zažít. Dokonalý koktejl afrického bizáru, drsné reality, písku, přátelských obyvatel a úchvatných pyramid, kterých je zde více než v sousedním Egyptě.

Za zmínku stojí i kulturní šok, jenž je náročným i obohacujícím prožitkem. Přijďte si poslechnout přednášku Vladimíra Váchala a zjistit, jaké to je opustit domácí stereotypy a zažít africký Súdán! V rámci přednášky proběhne i Vladimírův bazar, na kterém budete moci koupit rozličné věci z ciziny.

Pár dotazů na Vladimíra: 

Vláďo, hned využiji tvé věty a otočím ji na otázku. Proč musíš Súdán zažít? 

Je to zcela unikátní část Afriky. Laicky řečeno se zde snoubí blízký východ s podobou černé Afriky. Zároveň má Súdán notnou dávku světově oblíbené staroegyptské kultury a o jeho núbijské části se hovoří jako o zemi černých faraonů. Do Súdánu se běžně nejezdí, a tak vřelost i zvědavost místních lidí je na úplně jiném levelu než v turisticky provařeném Egyptě. 

V povědomí lidí je Súdán spojen hlavně s bídou a drastickými událostmi z Darfúru, jak tento fakt vnímáš ty?

Nemyslím si, že by si ještě dnes většina lidí vzpomněla na smutný osud oblasti Darfúru, neboť těch problematických oblastí ve světě neustále přibývá a žijeme v informačním chaosu. Osobně jsem Darfúr nenavštívil, neboť tento region není dodnes považován za bezpečný a hranice do cestovatelsky atraktivního Čadu údajně nebývá otevřena.


Tato země ale nabízí mnoho nádherných míst, ruiny starověkých pyramid v Meroe nebo třeba po staletí významný přístav Wádí Halfa, jaká místa fascinují tebe?

Pulzující tržiště, unikátní mešity, centra měst i vesnic a nebo podmořský svět, který je v Rudém moři při pobřeží Súdánu neskutečně nádherný. Celkově je prostě Súdán zemí, kterou musíte zažít!

Súdán – to musíš zažít! 20.9.2023 od 18 hod., GALERIE & KAVÁRNA Art-n-Coffee, přednáší: Mgr. et Mgr. Vladimír Váchal.

You may also like...